Kultura organizacyjna

  • Cele Strategii zrównoważonego rozwoju:

    Cele strategiczne:

    • Tworzenie kultury organizacyjnej w oparciu o wartości
    • Rozwój pracowników

    Cele operacyjne na 2023 rok:

    • 100% uprawnionych pracowników odbyło rozmowy rozwojowe z przełożonymi w oparciu o zaktualizowane wartości
    • Roczna realizacja procesu Rozmów Rozwojowych

    Realizacja celów:

    • 97% pracowników odbyło rozmowy rozwojowe w oparciu o zaktualizowane wartości

Klient, Ludzie, Innowacyjność, Efektywność biznesowa – cztery wartości organizacyjne Grupy Śnieżka wspierają realizację celów oraz Strategii Zrównoważonego Rozwoju Śnieżka 2023+ i są jednocześnie fundamentem postaw pracowników na wszystkich poziomach przedsiębiorstwa. Wartości zostały zaktualizowane w 2022 roku we współpracy z kadrą zarządzającą, a ich przestrzeganie jest ważnym elementem budowy kultury wysokiego zaangażowania w Śnieżce. W 2023 roku zostały odświeżone misja i wizja stanowiące podwaliny wartości organizacyjnych.

Klient

Zrozumienie perspektywy klienta i dostarczenie optymalnych produktów i usług

Ludzie

Tworzenie kultury zaangażowania i odpowiedzialności poprzez budowanie klimatu współpracy i rozwoju w bezpiecznym środowisku pracy.

Innowacyjność

Ciągłe poszukiwanie i wdrażanie nowych (cyfrowych) rozwiązań i lepszych sposobów działania.

Efektywność biznesowa

Standaryzacja działań, racjonalne gospodarowanie zasobami oraz podejmowanie decyzji
w oparciu o dane i fakty z uwzględnieniem strategicznej perspektywy.

Wartości organizacyjne wyznaczają w Grupie sposoby realizacji zadań dla wszystkich zatrudnionych. Są również podstawą cyklicznych rozmów rozwojowych pracowników z przełożonymi realizowanych w spółkach Śnieżka SA oraz Śnieżka ToC. W I półroczu 2023 roku 97%1 uprawnionych pracowników tych spółek odbyło takie rozmowy w oparciu o zaktualizowane wartości organizacyjne.
  

1 Rozmowy przeprowadzono z 626 pracownikami na 645 uprawnionych w spółkach FFiL Śnieżka SA oraz Śnieżka ToC. Zgodnie z zasadami procesu, w liczbie osób uprawnionych nie uwzględniono osób nieobecnych w pracy dłużej niż trzy miesiące.

Proces aktualizacji misji i wizji oraz wartości

W 2022 roku odbyły się spotkania warsztatowe w gronie Zarządu i Dyrektorów, podczas których miała miejsce aktualizacja Księgi Wartości (uproszczenie zapisów i redefinicja wartości z siedmiu do czterech) oraz zaktualizowano misję i wizję Śnieżki.  

Opis polityk oraz procedur należytej staranności stosowanych przez Grupę w odniesieniu do zagadnień pracowniczych

Podstawy i zasady zarządzania zasobami ludzkimi definiuje w Polityka Personalna Grupy Kapitałowej Śnieżka. Polityka wraz ze strategią biznesową są wytycznymi do działań podejmowanych w zakresie zagadnień pracowniczych.

Grupa Śnieżka wychodzi z opisanego w Polityce personalnej założenia, że każdy pracownik wnosi wartość do organizacji. Zaangażowanie pracowników, ich umiejętności i postawy wspierające wartości korporacyjne pozwalają Grupie zakładać i realizować ambitne cele, a rozwój pracowników oraz wysoka kultura organizacyjna są postrzegane w Grupie Śnieżka jako warunki niezbędne do rozwoju całej organizacji.

  • Regulamin pracy pracowników,
  • Regulamin wynagradzania,
  • Regulamin organizacyjny.

Sprawy pracownicze regulowane są również w innych wewnętrznych regulaminach i dokumentach, np. Regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Jednostką odpowiedzialną za działania zgodne z Kodeksem Pracy oraz wewnętrznymi regulacjami jest Dział People FFiL Śnieżka SA. W realizacji celów Polityki personalnej w obrębie całej Grupy Śnieżka wiodącą rolę odgrywa Spółka dominująca, czyli FFiL Śnieżka SA. Wdrażanie konkretnych rozwiązań w spółkach zależnych odbywa się stopniowo, co umożliwia także systematyczne dostosowywanie wzorców z rynku polskiego na rynki zagraniczne, z uwzględnieniem ich specyfiki i lokalnego prawa. Za dochowanie procedur należytej staranności w obszarze zagadnień pracowniczych odpowiedzialność ponoszą zarządzający spółkami, którzy zapewniają spójność w tym zakresie z Grupą poprzez kaskadę swoich działań z centrum kompetencji w spółce dominującej.

Polityka Personalna jest integralną częścią strategii rozwoju Grupy. Zgodnie z jej zapisami wszystkie spółki Grupy zobowiązane są do:

  • kreowania pozycji Grupy jako atrakcyjnego pracodawcy oraz utrzymanie pracowników o kluczowych umiejętnościach i znacznym potencjale,
  • motywacji osób zatrudnionych do wysokiego zaangażowania i efektywnej pracy, które budują przewagę konkurencyjną Grupy,
  • tworzenie efektywności organizacyjnej Grupy i spółek poprzez nowe technologie, ujednolicanie procesów oraz integracje funkcji i pracowników.

Polityka personalna realizowana jest poprzez plany, programy i narzędzia w procesach kadrowych i HR, w tym m.in.:

  • badanie potrzeb kadrowych,
  • coroczne planowanie zatrudnienia,
  • definiowanie potrzeb szkoleniowych oraz ich dopasowywanie do oczekiwań poszczególnych obszarów,
  • prowadzenie projektów szkoleniowych i rozwojowych,
  • określanie wraz z Komisją Socjalną planu benefitów pozapłacowych,
  • tworzenie systemów motywacyjnych,
  • regulamin wynagradzania.

Z zapisów Polityki Personalnej wynikają szczegółowe regulacje wewnętrzne:

  • Równe traktowanie kandydatów do pracy i pracowników, przeciwdziałanie jakimkolwiek przejawom dyskryminacji oraz gwarancja równości szans i należyta ochrona danych osobowych. Zgodność procesu rekrutacji z założeniami weryfikowana jest w czasie cyklicznego procesu oceny kandydatów i pracowników oraz podczas badań ich doświadczenia.
  • Celem procesów rekrutacyjnych w FFiL Śnieżka SA jest zatrudnianie osób posiadających najlepsze kwalifikacje i kompetencje oraz utożsamiających się z wartościami organizacji. Pracownicy Spółki są zachęcani do uczestnictwa w rekrutacji wewnętrznej. Mogą także wziąć udział w Programie Poleceń.
  • Umożliwienie szkoleń i innych działań rozwojowych wszystkim pracownikom. O dostępności szkoleń decydują:
    • potrzeby i możliwości biznesowe organizacji,
    • konieczność posiadania wiedzy, uprawnień, umiejętności lub kompetencji na określonym stanowisku,
    • zdiagnozowane potrzeby rozwojowe pracownika,
    • możliwości zdobycia umiejętności i kompetencji wspierających realizację strategii biznesowej organizacji.
  • Zapewnienie spójnego systemu wynagradzania opartego na wartościowaniu stanowisk pracy (kategorie zaszeregowania przypisane do poszczególnych stanowisk organizacyjnych) oraz na analizie wynagrodzeń rynkowych. Podstawę wartościowania stanowi ocena odpowiedzialności na poszczególnych stanowiskach. Spółka oferuje również pracownikom premie miesięczne, kwartalne lub roczne w zależności od typu zajmowanego stanowiska. Więcej informacji o wynagrodzeniach znajduje się w dalszej części rozdziału Ludzie tego Sprawozdania.

Programy rozwojowe wspierane są wewnętrzną i zewnętrzną wiedzą ekspercką. Prowadzony jest m.in. wewnętrzny autorski program szkoleniowy Śnieżka Academy. Szkolenia w programie prowadzą eksperci-pracownicy spółek FFiL Śnieżka SA oraz Śnieżka ToC. Spółka finansuje również zajęcia z języka angielskiego, a w czasie onboardingu obligatoryjnymi szkoleniami są m.in. zajęcia z cyberbezpieczeństwa.

  • Dobra praktyka – BEZPIECZNI

    W 2023 r. rozpoczęto praktyczne, dodatkowe szkolenia z pierwszej pomocy – uczestniczyła w nich kadra zarządzająca FFiL Śnieżka SA i Śnieżka ToC oraz pracownicy liniowi z Brzeźnicy, Pustkowa i Lubziny – łącznie 359 pracowników na 385 uprawnionych. W 2024 roku zaplanowano podobne szkolenie dla pracowników Centrum Logistycznego w Zawadzie, spółki Rafil w Radomiu oraz pracowników administracyjnych FFiL Śnieżka SA i Śnieżka ToC.

Aktywności Employer Branding

Celem Grupy Śnieżka jest zmniejszenie wskaźnika rotacji, utrzymywanie w organizacji talentów i pozyskiwanie najlepszych kandydatów z rynku. Realizację tych założeń wspierają działania z zakresu Employer Branding, które w 2023 roku prowadzone były zarówno wewnątrz organizacji, jak i poza nią:

  • pracownicy Śnieżka SA i Śnieżka ToC regularnie otrzymywali newslettery. W całym roku Grupa wysłała w sumie 99 komunikatów.
  • zgodnie z wprowadzoną zasadą kaskadowej komunikacji przełożeni są zobowiązani do bieżącego, jasnego i rzetelnego przekazywania informacji podległym sobie zespołom.
  • wszyscy pracownicy zatrudnieni w polskich spółkach Grupy otrzymali trzy wydania wewnętrznego magazynu W Kolorze zawierającego najważniejsze aktualności dotyczące organizacji. Magazyn został przygotowany w druku oraz wersji elektronicznej na wewnętrznej platformie szkoleniowej.
  • W mediach społecznościowych Grupy prowadzona jest otwarta i transparentna komunikacja o ważnych dla organizacji wydarzeniach i ciekawych faktach dotyczących Grupy i poszczególnych spółek. Celem komunikacji social media jest budowa społeczności zainteresowanej Grupą Śnieżka.
  • Do komunikacji z potencjalnymi pracownikami służy dedykowana strona https://kariera.sniezka.pl/.