Rozwój pracowników

  • Cele Strategii zrównoważonego rozwoju:

    Cele strategiczne:

    • Rozwój pracowników
    • Zaangażowanie pracowników w działania społeczne

    Cele operacyjne na 2023 rok:

    • 100% nowych pracowników, objętych onboardingiem i adaptacją
    • Zwiększenie rok do roku średniej liczby godzin szkoleń przypadających na jednego pracownika
    • Opracowanie założeń pilotażowego programu wolontariatu kompetencji
  • Cele Strategii zrównoważonego rozwoju:

    Realizacja celów:

    1. 100% nowych pracowników objętych onboardingiem i adaptacją
    2. Zwiększenie rok do roku średniej liczby godzin szkoleń przypadających na jednego pracownika:
      • 25,79 w FFiL Śnieżka SA vs 9,60 w 2022 roku
      • 26,81 w Grupie Śnieżka vs 10,26 w 2022 roku
    3. Opracowano założenia programu wolontariatu kompetencji powiązanego z wewnętrznym programem szkoleniowym Śnieżka Academy

Proces onboardingu i adaptacji

Każdy nowy pracownik w spółkach FFiL Śnieżka SA i Śnieżka ToC przechodzi w czasie pierwszych dwóch tygodni proces onboardingu. W tym okresie m.in. poznaje zasady funkcjonowania firmy, otrzymuje sprzęt i narzędzia niezbędne na swoim stanowisku. Odbywa również szkolenia wstępne oraz spotkania z przełożonym, z którym opracowuje Indywidualny Plan Adaptacji, precyzujący m.in. wzajemne oczekiwania w początkowym okresie – od zatrudnienia do trzeciego lub szóstego miesiąca. Celem procesu adaptacji jest efektywne wdrożenie na stanowisku pracy i zapoznanie z kulturą organizacyjną. W 2023 roku w procesie onboardingu i adaptacji uczestniczyło 56 pracowników – 34 w FFiL Śnieżka SA i 22 w Śnieżka ToC.

56

pracowników uczestniczących w procesie onboardingu

Szkolenia

  • 464 uczestników
  • 40,35% zatrudnionych
  • 173 kobiety i 291 mężczyzn
  • 11 795 godzin szkoleniowych online i stacjonarnie

Grupa zapewnia wszystkim pracownikom udział w szkoleniach obowiązkowych – przewidzianych przez przepisy i niezbędnych do pracy na danym stanowisku. Oprócz szkoleń obowiązkowych, pracownicy mogą również korzystać ze szkoleń dobrowolnych, rozwijających kompetencje zawodowe:

  • Grupa udostępnia zajęcia z języka angielskiego. Wdrożony Regulamin programu dofinansowania i organizacji kursu języka angielskiego opisuje zasady dofinansowania oraz stawiane przez Grupę wymagania dotyczące organizacji, właściwej formy i skuteczności kursu. Zajęcia odbywają się stacjonarnie w grupach lub indywidualnie online.
  • W 2023 roku zorganizowano I edycję programu trenerów wewnętrznych Śnieżka Academy. Program wykorzystuje kompetencje zatrudnionych w Grupie ekspertów, którzy mają okazję przekazać swoją wiedzę pozostałym pracownikom. W I edycji wyłonionych zostało ośmiu trenerów, którzy prowadzili szkolenia z ważnych z perspektywy firmy i rozwijających z punktu widzenia pracowników obszarów tematycznych. W programie uczestniczyło 180 pracowników Śnieżka ToC, którzy wzięli udział w 948 godzinach szkoleń oraz 174 pracowników FFiL Śnieżka SA, którzy uczestniczyli w 866 godzinach szkoleń. Szkolenia dotyczyły m.in. wystąpień publicznych, tworzenia prezentacji, procesu zawierania i wypowiadania umów, wizualizacji i analizy danych.
  • W 2023 roku został opracowany i przygotowany do wdrożenia w roku 2024 pilotażowy program wolontariatu kompetencji. Zgodnie z jego założeniami eksperci wewnętrzni prowadzący szkolenia w ramach Śnieżka Academy otrzymają możliwość podzielenia się swoją specjalistyczną wiedzą z uczniami lokalnych szkół. Rekomendacje w zakresie wytypowanych szkół oraz grup wiekowych, do których skierowane będą szkolenia opracuje zespół Fundacji Śnieżka, posiadający kompetencje w prowadzeniu lokalnych programów edukacyjnych.
  • FFiL Śnieżka SA i Śnieżka ToC zorganizowały również szkolenia z pierwszej pomocy, w których udział wzięło 359 pracowników.

[ESRS G1-1]

  • Dobra praktyka

    Prawie 90% pracowników – administracyjnych i liniowych – uczestniczyło w szkoleniu dotyczącym ESG, zrównoważonego rozwoju oraz obszarów priorytetowych strategii. Szkolenie miało postać dwóch nagranych webinarów – w pierwszym eksperci Grupy wyjaśniali, co kryje się pod akronimem ESG i dlaczego firmy zajmują się tym tematem. Drugie zajęcia poświęcone były Strategii Zrównoważonego Rozwoju Śnieżki 2023+ i przybliżały proces jej tworzenia, a także filary, obszary priorytetowe i wybrane cele.

Liczba godzin szkoleniowych i przeszkolonych pracowników FFiL Śnieżka SA oraz Grupy Śnieżka w 2023 roku

w podziale na płeć

Liczba zrealizowanych godzin szkoleniowych

Liczba osób uczestniczących w szkoleniach

Liczba godzin szkoleniowych na pracownika

Kobiety

Mężczyźni

FFiL Śnieżka w 2023 roku 15 762 523 25,79 151 372
FFiL Śnieżka w 2022 roku 5 818 222 9,60 77 145
Grupa Śnieżka w 2023 roku 12 601 303 26,81 141 162
Grupa Śnieżka w 2022 roku 11 795 464 10,26 173 291

Oceny pracownicze i rozmowy rozwojowe

97%1 uprawionych pracowników w 2023 r. w spółkach FFiL Śnieżka SA oraz Śnieżka ToC odbyło rozmowy rozwojowe w oparciu o wartości organizacyjne. Po przeprowadzeniu rozmów pojawiła się potrzeba wewnętrznej pracy nad procesem.  Przebudowa procesu jest zaplanowana na 2024 rok. Grupa planuje w przyszłości również wdrożyć przebudowany proces rozmów rozwojowych w spółkach Śnieżka-Ukraina oraz Poli-Farbe.

1 Od liczby uprawnionych odjęto pracowników nieobecnych w 2022 r. dłużej niż 3 miesiące, zgodnie z zasadami procesu.