>150 000 kWh
spodziewane oszczędności roczne związane z wdrożonymi działaniami
Grupa Śnieżka monitoruje energię elektryczną wykorzystywaną w swoich zakładach. Związany z nią wpływ na środowisko jest określany od 2020 roku poprzez obliczenia emisji i śladu węglowego w zakresie 2. Zarówno w Grupie, jak i w jednostce dominującej FFiL Śnieżka SA w 2023 roku odnotowano około 10% spadek zużycia energii elektrycznej – który wynikał m.in. ze świadomego i oszczędnego wykorzystania energii oraz optymalizowania procesów. Jedynie w przypadku zakładu produkcyjnego Śnieżka-Ukraina odnotowano wzrost zużycia energii o około 5%, co spowodowane jest dużym, około 25% wzrostem wielkości produkcji.
100% energii elektrycznej zakupionej przez FFiL Śnieżka SA w 2023 roku pochodziło z odnawialnych źródeł energii, co jest potwierdzone gwarancjami pochodzenia oraz dokumentami potwierdzającymi ich umorzenie wystawionymi przez Towarową Giełdę Energii. Odsetek zużytej energii pochodzącej z OZE w Grupie Śnieżka wyniósł w roku 2023 aż 69%. W kolejnym roku planujemy dalszy wzrost ze względu na wykonanie instalacji fotowoltaicznych w Ukrainie i na Węgrzech oraz zakontraktowanie dostawy energii z OZE w roku 2024 przez spółki Śnieżka SA, Śnieżka ToC oraz Rafil SA.
W planie inwestycyjnym na 2023 rok znalazły się projekty wspierające realizację strategii zrównoważonego rozwoju przyjętej dla spółek FFiL Śnieżka SA i Śnieżka ToC. Rozbudowano system opomiarowania i monitorowania zużycia energii elektrycznej oraz gazu, ciepła i wody. System ten daje możliwość analizowania i wskazywania obszarów z największym potencjałem do oszczędności energii elektrycznej i cieplnej. Specjalnie powołany w tym celu zespół przeanalizował i wytypował szereg działań mogących zredukować zużycie energii, a jednocześnie charakteryzujących się krótkim okresem zwrotu inwestycji.
Projekty zrealizowane w 2023 roku to m.in.: wymiana oświetlenia w budynkach administracyjnych na energooszczędne (panele LED), montaż czujników ruchu w łazienkach, wyłączenie części oświetlenia zewnętrznego i montaż systemu czujników wyłączających urządzenia klimatyzacyjne w przypadku otwarcia okien.
>150 000 kWh
spodziewane oszczędności roczne związane z wdrożonymi działaniami
Równocześnie przeprowadzono akcję informacyjną pod hasłem „Nie marnuj!”, której celem było zwrócenie uwagi pracowników firmy na kwestię oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej.
Pomimo że zakłady FFiL Śnieżka SA nie są kwalifikowane do działalności energochłonnych, w 2023 roku rozpoczęto prace nad optymalizacją zużycia energii elektrycznej w procesach produkcyjnych. Przeprowadzono analizę i ocenę możliwych do wdrożenia działań mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej – m.in. rozpoczęto testy skrócenia czasu trwania poszczególnych procesów produkcji. Wymieniono także maszyny i urządzenia (m.in. wymiana dwóch disolwerów) na bardziej wydajne oraz zakupiono nowy młyn do ucierania past pigmentowych, który ograniczył zużycie energii.
Rok 2023 to również czas na realizację I etapu na drodze transformacji spółki Śnieżka SA w kierunku zielonej energii. Rozpoczęto prace projektowe oraz formalno-prawne zmierzające do uzyskania wymaganych zgód umożliwiających montaż instalacji fotowoltaicznych na terenach czterech zakładów produkcyjnych należących do FFiL Śnieżka SA. Przewidywana łączna moc planowanych instalacji to około 4,5 MWp – umożliwi to pokrycie około 30% zapotrzebowania spółki na energię elektryczną.
Równocześnie w dwóch zagranicznych spółkach Grupy Śnieżka, na Węgrzech i w Ukrainie, w 2023 roku wykonano instalacje fotowoltaiczne, które 2024 roku będą produkować „zieloną” energię elektryczną. W węgierskiej spółce Poli-Farbe KFT wykonano instalację na gruncie, która charakteryzuje się mocą około 450 kWp, co przełoży się na pokrycie około 25% zapotrzebowania na energię elektryczną. W spółce Śnieżka Ukraina na dachach istniejących obiektów zamontowano panele fotowoltaiczne o łącznej mocy około 350 kWp. Instalacja ta zapewni pokrycie około 20% zapotrzebowania fabryki.