W 2023 roku w Grupie nie zidentyfikowano wycieków.
W związku z wykorzystywaniem wody do produkcji farb (zarówno jako składnik wyrobów i w procesach okołoprodukcyjnych), Grupa eksploatuje jej znaczne ilości, prowadzi też jednak monitoring zużycia tego zasobu i podejmuje działania je redukcyjne. Śnieżka korzysta z wody przede wszystkim w celach produkcyjnych i sanitarnych. Pobiera ją z sieci wodociągowych lub studni (w spółce Rafil) (wybór ujęcia dokonywany jest z uwzględnieniem lokalizacji każdego oddziału).
W stosunku do poprzedniego roku zużycie wody (zarówno do celów produkcyjnych, jak i sanitarnych) uległo w 2023 roku zmniejszeniu, co wynikało z obniżenia poziomu produkcji. Wyjątek stanowiły oddziały FFiL Śnieżka SA w Pustkowie i Lubzinie, gdzie odnotowano wzrost. W Ukrainie zużycie wody do celów sanitarnych wróciło do poziomu sprzed wojny.
W 2023 roku w Grupie nie zidentyfikowano wycieków.
Ścieki komunalne wytworzone w Grupie Śnieżka przekazywane są do oczyszczalni właściwych dla lokalizacji poszczególnych zakładów. W okresie sprawozdawczym wytworzona ilość ścieków utrzymała się rok do roku na podobnym poziomie.
Węgierska spółka Poli-Farbe posiada pozwolenie na prowadzenie oczyszczalni ścieków przemysłowych wraz z użytkowaniem poletek rozsączających i stale monitoruje jakość wód gruntowych wokół systemu poletek poprzez okresowe wykonywanie badań tych wód.
Śnieżka SA świadomie korzysta z ograniczonych zasobów wodnych, w związku z czym podjęła działania mające na celu ograniczenie ich zużycia zarówno w procesie produkcyjnym, jak i wody przeznaczonej do celów socjalno-bytowych.
Redukcję wykorzystania wody produkcyjnej rozpoczęto od wytypowania miejsc o największym stopniu jej eksploatacji i potencjale do uzyskania oszczędności. Przeanalizowano proces mycia urządzeń, zbiorników i instalacji w zakładzie produkującym farby kolorowe. Rozpoczęto od opomiarowania zużycia wody przeznaczonej do mycia, a następnie wprowadzono zmiany w tym procesie, takie jak wstępne oczyszczenie elementów przy użyciu sprężonego powietrza. Pracownicy zostali przeszkoleni z wystandaryzowanego sposobu mycia instalacji przemysłowych.
Szanse na redukcję zużycia wody Spółka dostrzegła też w ciśnieniowym i automatycznym myciu zbiorników. Przeprowadzono w tym zakresie wiele prób i testów, natomiast nie przyniosły one zadowalających rezultatów, w związku z czym zaprzestano kontynuacji tych działań. Eksperymentalnie zamontowano natomiast „zgarniaki”, których zadaniem jest zmniejszenie ilości farby pozostającej na ściankach zbiornika po jego opróżnieniu. Ich montaż przełożył się na łatwiejsze i oszczędniejsze mycie zbiorników oraz na większą efektywność mieszania.
W 2023 roku Śnieżka rozpoczęła prace nad ponownym wykorzystaniem powstających w procesie produkcyjnym popłuczyn – czyli odpadów z grupy farb i lakierów z rodzaju zawiesiny, które traktowane są jako ciekły odpad przemysłowy. W 2023 roku przygotowano projekty instalacji wraz z niezbędnym wyposażeniem oraz oprogramowaniem, opracowano system sekwencjonowania produkcji poszczególnych kolorów, przeprowadzono próby z zastosowaniem różnych metod oczyszczania i uzdatniania popłuczyn. Wszystkie te działania stanowią solidną podstawę dla dalszych prac w kierunku próby zamknięcia obiegu wody oraz redukcji ilości popłuczyn przeznaczonych do utylizacji przez podmiot zewnętrzny (popłuczyny nie są wprowadzane do kanalizacji).
15%
o tyle zmniejszyła się w zakładzie w Lubzinie ilość popłuczyn rok do roku w związku z wprowadzonymi innowacjami (2 019,83 t w 2022 r. vs 1 710,43 t w 2023 r.)
~1 000 m3/rok
szacowana oszczędność wody z tytułu montażu w FFiL Śnieżka SA perlatorów na kranach we wszystkich pomieszczeniach sanitarnych i socjalnych, które redukują przepływ wody w tych urządzeniach nawet o 80%.