Model biznesowy i łańcuch wartości

W centrum modelu biznesowego Grupy znajduje się zdolność do tworzenia wysokiej jakości produktów oraz zarządzania silnymi, rozpoznawalnymi markami (między innymi: Śnieżka, Magnat, Poli-Farbe, Vidaron, Rafil i Foveo-Tech). Założenie to wynika ze świadomości, jak dużą wartość ma znajomość oczekiwań i potrzeb konsumentów i partnerów biznesowych. Opracowaliśmy nasze projekty rozwojowe i procesy w taki sposób, aby zapewnić gotowość naszej Grupy na wyzwania przyszłości, jak również na identyfikację i kształtowanie trendów na rynku farb dekoracyjnych i chemii budowlanej.

Model biznesowy Grupy Śnieżka

Obraz-small-01 Obraz-small-01

Właścicielem marek handlowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. (z wyjątkiem węgierskich brandów, których formalnym właścicielem jest Poli-Farbe Vegyipari Kft.). To właśnie w jej ramach zlokalizowane są własne zasoby marketingowo-sprzedażowe. Proces rozwoju nowego lub modyfikacja istniejącego produktu przypisany jest do konkretnej marki. Inicjuje go zespół marketingowy przekazując założenia do Centrum Badań i Rozwoju oraz jednostek odpowiedzialnych za produkcję. Ostatnim etapem procesu jest opracowanie strategii sprzedaży.

W ramach Centrum Badań i Rozwoju funkcjonują laboratoria i zespoły badawcze, które – obok rozwoju nowych receptur – zapewniają kontrolę jakości przede wszystkim w procesach produkcyjnych i produktach. FFiL Śnieżka SA pełni funkcję centrum kompetencji min. w zakresie Zarządzania Łańcuchem Dostaw (zakupy, produkcja, dystrybucja, magazynowanie, logistyka, przepływ informacji), IT, technologii, R&D oraz Zapewnienia Jakości. Spółka dominująca pełni także rolę centrum usług wspólnych.

W nowoczesnych zakładach produkcyjnych Grupy zlokalizowanych w czterech krajach (w tym 3 kluczowych – w Polsce, na Węgrzech i w Ukrainie) wytwarza się rocznie ponad 140 mln kg produktów przypisanych do około 5000 SKU (z ang.: stock keeping unit). W ramach poszczególnych aktywów produkcyjnych i marek procesy technologiczne są automatyzowane i robotyzowane w celu zwiększenia wydajności i zmniejszenia obciążenia pracowników.

Od 2022 roku funkcjonuje Centrum Logistyczne Grupy Śnieżka zlokalizowane w Zawadzie k. Dębicy. Dzięki ambitnej inwestycji udało się trwale przekształcić model dystrybucji i wyrównać poziom produkcji przez cały rok, co z kolei zmniejszyło wpływ sezonowości na działalność.

Od 2022 roku Grupa czerpie korzyści z projektu digitalizacji spółki ocenianego jako największego w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej1. Wdrożenie radykalnie zmieniło sposób zarządzania łańcuchem dostaw. Kluczowy dla realizacji zamówień stał się przepływ i analiza danych w czasie rzeczywistym, w połączeniu z możliwościami Centrum Logistycznego, co umożliwia efektywne zarządzanie zapasami w Grupie Kapitałowej.  Dokonana została również integracja z systemami większości operatorów logistycznych współpracujących z Grupą. Projekt transformacyjny unowocześnił sposób pracy z danymi we wszystkich obszarach działalności, między innymi: e-commerce, logistyce, zarządzaniu zasobami ludzkimi, zarządzaniu finansami i sprzedaży.

Dużą zmianą w podejściu do zarządzania portfolio produktów, zarządzania markami, produkcji, logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw jest włączenie do strategii komponentu ESG, czyli zrównoważonego rozwoju (w ramach którego spółka bierze odpowiedzialność za środowisko, ludzi i biznes).

Celem Grupy jest, między innymi, rozwój produktów o niskim wpływie na środowisko oraz redukcja śladu węglowego towarzyszącego działalności biznesowej. W modelu biznesowym podejście ESG stanowi rodzaj filtra, za pośrednictwem którego analizowane są nie tylko aktywności wewnątrz Grupy, ale także działalność, produkty i usługi naszych dostawców.

Wszystkie opisane komponenty modelu biznesowego pozwalają Grupie być blisko Klientów. Bliskość rozumiana jest jako fizyczna dostępność produktów w punktach sprzedaży, dbałość o odpowiedni poziom doświadczeń klienta oraz gromadzenie informacji zwrotnych. Od początku 2024 roku Grupa dokonała rozszerzenia modelu dystrybucji na rynku niezależnym w Polsce – wybrane punkty handlowe, które do tej pory były obsługiwane pośrednio przez dystrybutorów, mogą jednocześnie dokonywać zakupów bezpośrednio ze Śnieżki ToC. Spółka nadal będzie współpracować z dotychczasowymi partnerami – hurtowniami. Rozszerzenie modelu dystrybucji na rynku niezależnym w Polsce może mieć negatywny, trudny do oszacowania, wpływ na wyniki Grupy w najbliższych kwartałach. W perspektywie długoterminowej stanowi ono jednak ważny krok w dalszym rozwoju Grupy i budowaniu jej przewag konkurencyjnych.

1 Według danych SAP, 2022 (SAP NOW 2022)

Łańcuch wartości

Grupa Śnieżka identyfikuje swój łańcuch wartości w podziale na wyższy i niższy szczebel, operacje własne i działania wspierające, a także podmioty, z którymi nawiązuje i utrzymuje relacje biznesowe na poszczególnych poziomach. Jego elementy szerzej zostały opisane w części niefinansowej Sprawozdania.

Wyższy szczebel

Na tym poziomie łańcucha wartości są wskazywane i pozyskiwane zasoby naturalne, materiałowe i gotowe materiały oraz związane z nimi działania.

  • woda dodawana do produktów i wykorzystywana na bieżąco, m.in. w celach komunalnych, dostarczana przez sieć wodociągową (a w przypadku spółki Rafil – pozyskiwana także ze studni głębinowej),
  • energia odnawialna wykorzystywana w procesach produkcyjnych, której zakup potwierdzają certyfikaty Gwarantowanej Sprzedaży Energii Wyprodukowanej w Źródłach Odnawialnych (szczególnym przypadkiem jest spółka Śnieżka Ukraina, która korzysta z energii wytwarzanej w elektrowniach jądrowych i węglowych); należy nadmienić, że w ostatnim kwartale 2023 roku spółki ukraińska i węgierska zostały wyposażone w nowe instalacje fotowoltaiczne które rozpoczęły produkcję energii w pierwszym kwartale 2024 r.
  • paliwa kopalne jako źródło energii wykorzystywanej do prowadzenia działalności, w tym:
    • paliwo i gaz w celach produkcyjnych i grzewczych,
    • olej napędowy do generatorów magazynowane na wypadek awarii (ok. 100 l),
    • węgiel w celach grzewczych,
  • drewno w formie drewnianych palet umożliwiających magazynowanie i transport produktów, również
    na terenach zakładów produkcyjnych.

W celu pozyskania powyższych zasobów poszczególne spółki Grupy nawiązują relacje z odpowiednimi dostawcami zewnętrznymi.

Wśród zasobów materiałowych, z których korzysta Grupa Śnieżka, szczególnie istotne są substancje chemiczne będące składnikami produktów. Wszystkie kupowane są od producentów i dystrybutorów zewnętrznych. Zasobami pozyskiwanymi od dostawców zewnętrznych są: pigmenty, środki wiążące, rozpuszczalniki, wypełniacze, dodatki, gips, surowce naturalne (pozyskane z natury, mielone, poddane obróbce niechemicznej). Od innych spółek kupowane są również gotowe wyroby w ramach oferowanego przez Grupę portfela produktów. Szczególnym rodzajem zasobów jest wąskie grono surowców, które nie mają zamienników, takich jak np. niektóre pigmenty. Nabywane są one od zdywersyfikowanej grupy producentów i dystrybutorów. W łańcuchu wartości wyższego szczebla wyróżniana jest także grupa gotowych materiałów wykorzystywanych w ramach procesu produkcyjnego. Są to opakowania (papierowe, metalowe i z tworzyw sztucznych), folie ochronne, regały w częściach magazynowych, a także kartony wykorzystywane zarówno jako przekładki w paletach z produktami, jak i opakowania stosowane w celu dystrybucji produktów (w kanale online). Wszystkie one pochodzą od dostawców zewnętrznych.

Operacje własne

Te operacje są również skupione na procesach zorganizowanych wokół produktu.

W pierwszej kolejności jest to projektowanie produktu i określanie składu recepturowego, czyli dobieranie surowców w oparciu o specyfikację, wpływ na otoczenie, oczekiwane parametry oraz dostępność. Działaniami powiązanymi są badania i rozwój, które pozwalają na nieustanne ulepszanie produktów i wprowadzanie nowych technologii. Prace w tym zakresie prowadzone są we własnych laboratoriach badawczych, są to m.in. laboratoria: wyrobów wodorozcieńczalnych dekoracyjnych, chemii budowlanej, wyrobów do metalu i drewna, badań starzeniowych, chromatograficznych i mikrobiologiczne.

Każdy wyrób wytwarzany jest w oparciu o recepturę.

  • farby do ścian (wewnętrznych) oraz fasad (zewnętrznych) – procesy podobne pod względem energochłonności,
  • pasty barwiące i koloranty,
  • wyroby do malowania:
    • drewna, przy czym ze względu na różną energochłonność procesów wyróżniane są wyroby rozpuszczalnikowe i na bazie wody oraz emalie, lakiery, impregnaty,
    • metalu – rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne, emalie jednokomponentowe i dwukomponentowe (tę grupę wyrobów charakteryzuje długi przebieg produkcji),
  • szpachle do ścian, które ze względu na różną specyfikę wytwórstwa dzieli się na suche i mokre,
  • w ramach systemów dociepleń budynków:
    • kleje do systemów dociepleń (kupowane i produkowane np. w spółce Poli-Farbe),
    • farby gruntujące i elewacyjne (podobnie wytwarzane),
    • tynki dyspersyjne i mozaikowe, rozróżniane m.in. ze względu na proces produkcji,
    • siatka zbrojeniowa – stanowi wyjątek, gdyż jest ona kupowana (pod inną marką),
  • farby i emalie do betonu – wodorozcieńczalne lub rozpuszczalnikowe, jedno- lub dwukomponentowe (charakteryzują je znacząco różne sposoby produkcji),
  • środki gruntujące, takie jak impregnaty gruntujące do ścian, drewna i betonu,
  • systemy alkidowe, poliwinylowe, poliuretanowe, epoksydowe i termoodporne – grupa emalii do metalu i betonu,
  • produkcja dla innych marek i zewnętrznych firm, przede wszystkim farb emulsyjnych.

Produkty poddawane są kontroli jakości, a następnie pakowane, magazynowane oraz transportowane między zakładami i magazynami.

Do operacji własnych zalicza się również przetwarzanie odpadów z produkcji. Największą ich część stanowią popłuczyny wodorozcieńczalne, nieco mniejszą poprzemysłowe, a najmniejszą odpady klasyfikowane jako niebezpieczne. Ponadto część farb i woda z popłuczyn są zawracane do ponownego wykorzystania w ramach procesu produkcyjnego.

Niższy szczebel

Ta część łańcucha wartości koncentruje się na działaniach poprodukcyjnych, w ramach których Grupa i poszczególne jej spółki współpracują z wieloma podmiotami zewnętrznymi.

Marketing i Zakupy odpowiadają za opracowanie, druk i dystrybucję materiałów promocyjnych przeznaczonych do odpowiedniej prezentacji produktów w punktach sprzedaży. Wszystkie te działania odbywają się przy udziale zewnętrznych podwykonawców.

Kolejnym obszarem jest sprzedaż produktów oraz ich dystrybucja, która odbywa się za pośrednictwem Partnerów biznesowych, m.in hurtowni i składów materiałów budowlanych, marketów DIY, sklepów detalicznych oraz e-commerce.

Grupa monitoruje kwestie związane z odpadami. Po zakończeniu cyklu życia towarów utylizowane są one przez firmy zajmujące się utylizacją odpadów, natomiast w ramach procesów wewnętrznych dokonuje się tego wobec produktów uszkodzonych, wycofanych z kolekcji oraz tych, którym upłynął termin ważności.

Wyjątkowym działaniem w zakresie niższego szczebla łańcucha wartości jest mieszanie kolorów w sklepach z wykorzystaniem mieszalników, które są użytkowane odpłatnie i serwisowane przez Śnieżkę. Jest ona również odpowiedzialna za utylizację tych urządzeń, o ile nie znajdzie się na nie nabywca.

Działania wspierające

Większość działań realizowanych jest w ramach procesów wewnętrznych. Obejmują one różnorodne analizy rynku i zachowań konsumentów, a także ocenę dostawców pod kątem spełnienia określonych kryteriów, w tym tych zawartych w Kodeksie Dostawcy, w obszarze procesów zakupowych.

W ramach działań wspierających wyróżnić można także kontrolę działania systemów informatycznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych, kontrole wewnętrzne oraz identyfikację i zarządzanie ryzykami. Kolejny obszar to nadzór nad zgodnością działalności z prawem (compliance) oraz zapewnienie spójności i transparentności dokumentacji poprzez wprowadzanie polityk, procedur i regulacji wewnętrznych zgodnie z ładem korporacyjnym.

Zarządzanie zasobami ludzkimi, w tym rozwój pracowników oraz kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy stanowią również istotny obszar działań. Ochrona środowiska i klimatu jest kolejną ważną kwestią, wymagającą optymalizacji procesów na wszystkich szczeblach łańcucha wartości. Zarządzanie znakami towarowymi i innymi zasobami z zakresu własności intelektualnej wspiera kancelaria prawna, natomiast transformację cyfrową Grupy wspiera firma doradcza. Działania te są możliwe dzięki skutecznemu zarządzaniu infrastrukturą Grupy, co umożliwia utrzymanie zdolności produkcyjnych, sprzedażowych, zakupowych i innych niezbędnych do jej codziennego funkcjonowania.