Kodeks etyczny

Grupa Śnieżka działa w ścisłej zgodności z normami etycznymi i społecznymi oraz skutecznie przeciwdziała korupcji i nadużyciom. Zgodność z przepisami zapewniają kompleksowe polityki, procedury i inne regulacje wewnętrzne, a dodatkowo w strukturze FFiL Śnieżka SA wyodrębniony został dział Corporate Governance, odpowiedzialny za realizację zadań związanych z nadzorem nad zgodnością działalności z prawem (compliance). Corporate Governance odpowiada również za kaskadę ładu korporacyjnego w Spółkach GK.

Kodeks Etyczny – obowiązujący w Grupie od 2022 roku – zawiera standardy postępowania dotyczące wszystkich pracowników Grupy. Jego zadaniem jest ułatwienie dokonywania właściwych wyborów poprzez wskazanie wzorców i norm etycznych kluczowych w działalności organizacji. Treść Kodeksu jest dostępna m.in. na stronie internetowej https://sniezkagroup.com/serwis-esg/polityki-i-dokumenty-esg/ oraz w wewnętrznym systemie informatycznym Grupy.

Dokument ten integruje najważniejsze regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju Grupy Śnieżka. Wyznaczając ogólne wzorce postępowania, Kodeks Etyczny odwołuje się do poszczególnych polityk i regulaminów wdrożonych w spółkach Grupy. Jednostką nadzorującą jego przestrzeganie jest Zarząd FFiL Śnieżka SA.

Obszary uregulowane w Kodeksie Etycznym:

  • Relacje z pracownikami
    • zdrowie i bezpieczeństwo pracowników (Polityka Personalna, Polityka Jakości, Środowiska i BHP)
    • przyjazne miejsce pracy (Polityka Personalna)
    • przeciwdziałanie dyskryminacji i mobbingowi (Polityka Różnorodności, Regulamin Przeciwdziałania Mobbingowi, Dyskryminacji i Molestowaniu)
    • praca przymusowa, praca dzieci i wolność zgromadzeń (Polityka Poszanowania Praw Człowieka)
  • Relacje z otoczeniem
    • relacje z dostawcami (Polityka Zakupowa, Kodeks Dostawcy)
    • relacje z klientami
    • relacje z lokalną społecznością (Polityka zaangażowania społecznego)
    • Środowisko naturalne (Polityka Jakości, Środowiska i BHP Grupy Kapitałowej Śnieżka, Polityka Klimatyczna)
  • Ład korporacyjny i etyka
    • przeciwdziałanie korupcji (Polityka Przeciwdziałania Korupcji)
    • konflikt interesów (Polityka Przeciwdziałania Korupcji)
    • odpowiedzialna komunikacja (Polityka informacyjna)
    • ochrona danych i informacji poufnych (Polityka Informacyjna, Polityka Bezpieczeństwa Cyfrowego)
  • Dobra praktyka

    Kodeks Etyczny zawiera praktyczny poradnik dla pracowników mających wątpliwości jak postąpić w danej sytuacji. Dokument podpowiada sześć prostych pytań, które mogą pomóc w podjęciu właściwej decyzji:

    • Czy to legalne?
    • Czy jest to zgodne z naszymi wartościami organizacyjnymi?
    • Czy to właściwa rzecz?
    • Czy mam dobre intencje?
    • Czy byłbym dumny, gdybym powiedział o tym przyjaciołom, współpracownikom lub komukolwiek innemu?

    Czy moje działanie może zagrozić czyjemuś życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu lub reputacji?


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/users/sniezka/public_html/raportroczny2023/wp-content/themes/wp-bootstrap-gulp/modules/images_on_paint.php on line 15
  • Sygnalizowanie naruszeń

    Cele Strategii Zrównoważonego Rozwoju:

     

    Cele strategiczne:

    • Zarządzanie obszarem przeciwdziałania korupcji i nadużyciom

    Cele operacyjne na 2023 rok:

    • Wdrożenie dedykowanego narzędzia

    Realizacja celów:

    • Wdrożenie narzędzia EY Virtual Compliance Officer

Integralną częścią Kodeksu jest informacja o sposobach zgłaszania zachowań niezgodnych z wartościami Grupy Śnieżka. Naruszenia można zgłaszać poprzez poufny kanał zgłaszania naruszeń na stronie www.sniezkagroup.com, mailem na adres zgloszenia.zarzad@sniezka.com lub listem zaadresowanym do Prezesa Zarządu. Grupa Śnieżka zobowiązuje się chronić pracowników i partnerów biznesowych ujawniających łamanie prawa lub zapisów Kodeksu Etycznego przed negatywnymi skutkami decyzji o zgłoszeniu nieprawidłowości oraz stosować obowiązujące przepisy prawa wobec osób naruszających dobra osobiste pracowników i ich partnerów biznesowych.

Kanały zgłaszania naruszeń są takie same dla wszystkich spółek i zostały ujęte w Kodeksie Etycznym. Dodatkowo w 2023 roku w FFiL Śnieżka SA i Śnieżka ToC, a w 2024 roku w Poli-Farbe Kft. wdrożona została Procedura zgłoszeń wewnętrznych i Procedura rozpatrywania zgłoszeń. Procedury te tworzą dodatkowy system zgłaszania i rozpatrywania nieprawidłowości i naruszeń m.in. wewnętrznych kodeksów, polityk, procedur i instrukcji.

Zgłaszający może dokonać zawiadomienia poprzez dedykowane narzędzie on-line EY Virtual Compliance Officer, przeznaczone do dokonywania zgłoszeń, dostępne pod adresem https://sniezkagroup.vco.ey.com/. Link do narzędzia dostępny jest na korporacyjnej stronie internetowej każdej ze spółek (FFil Śnieżka SA, Śnieżka ToC, Poli-Farbe Kft.).

Narzędzie on-line EY Virtual Compliance Officer umożliwia również przekazywanie zgłoszeń anonimowych, z możliwością komunikowania się zespołu przyjmującego zgłoszenia ze zgłaszającym poprzez możliwość anonimowego logowania się zgłaszającego przy użyciu wygenerowane tokena.

Zgłoszenia są przyjmowane i rozpatrywanie przez jeden wspólny dla wszystkich spółek zespół, w skład którego wchodzą zatrudnieni w FFiL Śnieżka SA Corporate Governance Officer oraz Compliance Officer.

Członkowie zespołu przeszli szkolenie/warsztaty z systemu funkcjonowania zgłoszeń wewnętrznych w ramach projektu wdrażania procedur i narzędzia on-line EY Virtual Compliance Officer, we współpracy z konsultantami zewnętrznymi z firmy EY.

O uruchomieniu kanału pracownicy zostali poinformowani w wewnętrznym newsletterze. Każda z osób zatrudnionych w FFiL Śnieżka SA i Śnieżka ToC była też zobowiązana do zaliczenia dedykowanego szkolenia online w zakresie systemu zgłoszeń do 1 marca 2024 roku, natomiast do końca grudnia 2024 roku takie szkolenie będzie przeprowadzone również w spółce Poli-Farbe. Procedury regulujące system zgłoszeń są też dostępne dla pracowników w intranetowym systemie do zarządzania dokumentacją.

  • Dobra praktyka

    Poprzez EY Virtual Compliance Officer można przekazywać informacje imiennie lub anonimowo. Osoby, które nie chcą ujawniać tożsamości, zachowują możliwość komunikacji z zespołem przyjmującym zgłoszenia i otrzymują możliwość anonimowego logowania się przy użyciu specjalnego tokena. Z systemu korzystać mogą nie tylko pracownicy, ale również m.in. kontrahenci i osoby działające na ich rzecz oraz kandydaci do pracy. Tym samym wypełnia on założenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Kryterium przyjęcia i rozpatrzenia zgłoszeń jest ich związek ze stosunkiem pracy lub innym stosunkiem prawnym stanowiącym podstawę świadczenia pracy, lub wykonywaniem usług lub pełnieniem funkcji w danej spółce, w ramach których uzyskano informację o naruszeniu.

Ochrona sygnalistów

Grupa Śnieżka nie wdrożyła i nie planuje wdrożyć osobnej polityki ochrony sygnalistów. Zasady te są uregulowane w Procedurze zgłoszeń wewnętrznych, dokumencie zgodnym z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937. Procedura zgłoszeń wewnętrznych wprowadza zakaz działań odwetowych zgłaszającemu, osobom pomagającym w dokonaniu zgłoszenia oraz osobom powiązanym ze zgłaszającym. Zgłaszający podlega ochronie pod warunkiem, że działa w dobrej wierze, tj. w momencie dokonywania zgłoszenia ma uzasadnione podstawy sądzić, że informacja o naruszenie jest prawdziwa.

Jednym ze środków ochrony zgłaszającego jest ochrona jego tożsamości oraz ochrona informacji, które mogłyby pośrednio lub bezpośrednio pomóc w zidentyfikowaniu tożsamości tej osoby. Ponadto Procedura zgłoszeń wewnętrznych zawiera listę przykładowych działań stanowiących niekorzystne traktowania, które mogą zostać uznane za działania odwetowe wobec zgłaszającego.