- szczegółowe wytyczne określa Polityka personalna Grupy Kapitałowej Śnieżka oraz Polityka jakości, środowiska i BHP Grupy Kapitałowej Śnieżka.
Poszanowanie praw człowieka
Grupa Śnieżka przestrzega praw człowieka w relacjach z pracownikami oraz dostawcami oraz dba o ich respektowanie we wzajemnych stosunkach pomiędzy osobami zatrudnionymi. Kwestie te reguluje Polityka poszanowania praw człowieka, która uzupełnia oraz konsoliduje te aspekty ujęte w innych regulacjach wewnątrzgrupowych. Polityka określa zasady działań i zachowań związanych z prawami człowieka w Grupie, w tym w łańcuchu dostaw oraz relacjach z interesariuszami.
- Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka,
- Międzynarodowej Karcie Praw Człowieka,
- ośmiu najważniejszych konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP),
- Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka,
- Inicjatywie ONZ „Global Compact”.
Przestrzeganie praw człowieka szczegółowo definiuje również Kodeks Etyczny (opisany w Sprawozdaniu w punkcie 10.5.1.1.). Jego zapisy są oparte na Księdze Wartości Organizacyjnych oraz innych politykach i regulacjach związanych z szeroko pojętą etyką. Księga Wartości Organizacyjnych opisuje zasady, zachowania i postawy oczekiwane w Grupie Śnieżka od pracowników, związane m.in. z etycznym zachowaniem, normami współżycia społecznego oraz szacunku i godności.
Zasady Kodeksu Etycznego związane z prawami człowieka:
- szczegółowe wytyczne określa Polityka personalna Grupy Kapitałowej Śnieżka.
- szczegółowe wytyczne określa Polityka personalna Grupy Kapitałowej Śnieżka.
- szczegółowe wytyczne określa Polityka różnorodności Grupy Kapitałowej Śnieżka oraz Regulamin przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i molestowaniu.
- szczegółowe wytyczne określa Polityka poszanowania praw człowieka Grupy Kapitałowej Śnieżka.
Spółki Grupy dążą do przestrzegania praw człowieka w wymiarze uniwersalnym, nie wartościując ich. Ze względu na transparentność zobowiązań i ich dostępność dla interesariuszy Grupy, Polityka poszanowania praw człowieka wyodrębnia osiem obszarów szczególnego zaangażowania w przeciwdziałanie łamania praw człowieka.
- bezpieczeństwo i higiena pracy,
- zapewnianie wolności zgromadzeń,
- eliminacja wyzysku,
- eliminacja pracy przymusowej lub obowiązkowej, handlu ludźmi i wszelkich form współczesnego niewolnictwa,
- zniesienie pracy dzieci,
- przestrzeganie warunków zatrudnienia,
- zapobieganie dyskryminacji,
- poszanowanie praw społeczności lokalnych.
Do przestrzegania Polityki poszanowania praw człowieka zobowiązane są zarówno jednostka dominująca, jak i pozostałe spółki zależne z Grupy Śnieżka. Przestrzeganie postanowień Polityki jest regularnie monitorowane. Jednostką nadzorującą wdrożenie Polityki jest Dział People FFiL Śnieżka SA.
Prawa człowieka w Kodeksie Dostawcy
Grupa Śnieżka oczekuje, że wszyscy jej kontrahenci będą przestrzegać praw człowieka, co jest przedstawione w obowiązującym wszystkich partnerów biznesowych Kodeksie Dostawcy.
- przestrzegania międzynarodowych norm ochrony praw człowieka i pracownika, a w szczególności zakazu pracy przymusowej, niewolnictwa, pracy dzieci poniżej 15 roku życia oraz zapewnienia specjalnej opieki pracownikom poniżej 18 roku życia,
- przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, przynależność rasową i etniczną, wiek, wyznanie, orientację psychoseksualną, światopogląd, niepełnosprawność oraz rodzaj zatrudnienia,
- przeciwdziałania mobbingowi i molestowaniu,
- respektowania prawa pracowników do zrzeszania się i prowadzenia negocjacji zbiorowych, jeśli jest to dopuszczone przez lokalne przepisy,
- transparentności i przejrzystości działań w zakresie personalnym,
- zapewnienia przyjaznych i godnych warunków zatrudnienia, tj. zgodności warunków pracy, godzin pracy oraz pensji i dodatków z lokalnym prawem.
Przestrzeganie Kodeksu Dostawcy jest warunkiem nawiązania i prowadzenia relacji biznesowych z Grupą Śnieżka.