Przeciwdziałanie korupcji

  • Cele Strategii zrównoważonego rozwoju

    Cele strategiczne:

    • Zarządzanie obszarem przeciwdziałania korupcji i nadużyciom

    Cele operacyjne na 2023 rok:

    • Edukacja w zakresie istniejących regulacji antykorupcyjnych
      • Po wprowadzeniu polskiej ustawy o sygnalistach1:
        • 100% przeszkolonej kadry kierowniczej
        • 100% przeszkolonych pracowników

    Realizacja celów:

    • Ze względu na nieprzyjęcie ustawy o sygnalistach w roku 2023, temat szkoleń został przesunięty na rok 2024. Narzędzie do wdrażania naruszeń i plan szkolenia zostały opracowane w roku 2023.

    1 W 2023 roku nie przyjęto ustawy o sygnalistach.

[ESRS G1-1]

Grupa przeciwdziała korupcji i przekupstwu zgodnie z wdrożoną Polityką przeciwdziałania korupcji. Do końca 2024 roku planowane jest dostosowanie zapisów Polityki do Konwencji Narodów Zjednoczonych w tym zakresie. Grupa Śnieżka nie wdrożyła osobnej procedury szybkiego, niezależnego i obiektywnego badania incydentów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym incydentów związanych z korupcją i przekupstwem.

Ponadto FFiL Śnieżka SA i Śnieżka ToC przyjęły Politykę zakupową oraz Kodeks Dostawcy. Przyjęcie dokumentów w pozostałych spółkach planowane jest na rok 2024. Dodatkowo w Śnieżce SA obowiązuje Instrukcja dotycząca wyboru dostawcy zamówień inwestycyjnych, zamówień wynikających z realizacji prac remontowych i przeglądów oraz zamówień wynikających z usuwania skutków awarii. Celem przyjęcia ww. dokumentów jest zapobieganie ryzyku korupcji i przekupstwa.

Wykrywanie i reagowanie na incydenty związane z korupcją zostało uregulowane w Procedurze zgłoszeń wewnętrznych oraz Procedurze rozpatrywania zgłoszeń.

Dla określonych grup pracowników organizowane są dedykowane szkolenia związane z prowadzoną przez firmę działalnością gospodarczą. W 2023 roku dotyczyły one m.in. produktów Grupy, ochrony danych osobowych, kwestii ESG oraz systemu zarządzania dokumentami NND. Jako najbardziej zagrożone korupcją i przekupstwem Grupa identyfikuje osoby zajmujące stanowiska w dziale zakupów oraz inne związane z udziałem w wyborze dostawców usług, maszyn i urządzeń związanych z nakładami inwestycyjnymi.

[ESRS G1-3]

Grupa Śnieżka skutecznie zapobiega zarzutom lub incydentom związanym z korupcją i przekupstwem.

  • Polityce przeciwdziałania korupcji obowiązującej we wszystkich spółkach Grupy,
  • Kodeksie Dostawcy przyjętym w FFiL Śnieżka SA i Śnieżka ToC,
  • Polityce zakupów przyjętej w FFiL Śnieżka SA i Śnieżka ToC,
  • Instrukcji dotyczącej wyboru dostawcy zamówień inwestycyjnych, zamówień wynikających z realizacji prac remontowych i przeglądów oraz zamówień wynikających z usuwania skutków awarii obowiązującej w FFiL Śnieżka SA.

Polityka przeciwdziałania korupcji szeroko definiuje rozumienie korupcji i łapownictwa w Grupie Śnieżka podkreślając, że zabronione są nie tylko działania o charakterze korupcyjnym, ale również wszelkie działania stojące w sprzeczności z zasadą uczciwej konkurencji, stanowiące przestępstwa lub wykroczenia związane z obrotem gospodarczym. Polityka zabrania obiecywania, proponowania, nakłaniania i wręczania korzyści majątkowych lub osobistych, przyjmowania korzyści od kontrahentów lub nieuprawnionego preferowania niektórych kontrahentów. Polityka zakazuje również spółkom Grupy budowania relacji z administracją publiczną w formie innej niż spełniania wymogów prawa.

Grupa Śnieżka dopuszcza – w przypadku tworzenia lub podtrzymywania odpowiednich relacji biznesowych – zwyczajowe podarunki, które nie stanowią znacznej wartości. Zgodnie z zapisami Polityki przeciwdziałania korupcji przyjęciu lub wręczeniu podarunku powinna towarzyszyć pewność, że działanie takie nie będzie skutkowało negatywnymi konsekwencjami dla żadnej ze stron. Nie jest dopuszczalne przyjmowanie lub wręczanie podarunków przed nawiązaniem relacji biznesowej. Każda sytuacja przyjęcia podarunku lub uczestnictwa w dowolnej formie spotkania na koszt obdarowującego powinna zostać zgłoszona do bezpośredniego przełożonego pracownika, którego dana sytuacja dotyczy. Grupa zabrania przyjmowania lub wręczania podarunków w formie pieniężnej.

  • przywłaszczenie mienia,
  • umyślne podawanie nieprawdziwych danych w sprawozdaniach finansowych,
  • umyślne wprowadzanie nieprawdziwych danych do dokumentów Grupy,
  • fałszowanie dokumentów Spółki,
  • podrabianie lub zmienianie zapisów księgowych,
  • umyślne niewłaściwe stosowanie zasad rachunkowych.

Zgodnie z zapisami Polityki, przy pracach nad kluczowymi kontraktami Spółka powinna być reprezentowana dwuosobowo. W celu zapewnienia transparentności procesu zakupu Polityka przeciwdziała korupcji rekomenduje zasadę wyboru oferty najkorzystniejszej cenowo oraz technicznie. Poza uzasadnionymi przypadkami, wybór ten powinien zostać dokonany spośród co najmniej trzech ofert pisemnych i być poprzedzony negocjacjami. Komunikacja prowadzona przez pracowników Grupy powinna być zachowywana w sposób umożliwiający jej dokładne prześledzenie, a kontakty biznesowe z kontrahentami, klientami i współpracownikami udokumentowane poprzez zachowaną korespondencję.

Wszystkie informacje o zachowaniach niezgodnych z Polityką można przekazywać przez kanały opisane w Procedurze zgłoszeń wewnętrznych oraz Procedurze rozpatrywania zgłoszeń obowiązującej obecnie w spółkach: FFiL Śnieżka SA, Śnieżka ToC i Poli-Farbe Kft. Zgłoszenia zdarzeń noszących znamiona korupcji są przyjmowane i rozpatrywanie przez jeden, wspólny dla spółek Grupy zespół, w skład którego wchodzą zatrudnieni wFFiL Śnieżka SA Compliance Officer oraz Corporate Governance Officer, która to jednostka jest również odpowiedzialna za nadzór nad Polityką.

W Grupie Śnieżka nie została przyjęta osobna procedura składania sprawozdań z wyników dochodzenia organom administrującym, zarządzającym i nadzorczym. W Polityce przeciwdziałania korupcji Grupa zobowiązuje się do powiadamiania organów ścigania o wszelkich naruszeniach przepisów prawa, a kwestie raportowania wyników wewnętrznie przeprowadzonych postępowań są uregulowane w Procedurze rozpatrywania zgłoszeń.

Wszystkie procedury antykorupcyjne są komunikowane pracownikom poprzez zamieszczenie dokumentów w wewnętrznym systemie zarządzania dokumentacją, powiadomienie o ich dostępności oraz wprowadzenie obowiązku zapoznania się z treścią. Informacja o wdrożeniu wybranych polityk zamieszczana jest również w wewnętrznych newsletterach. Antykorupcyjne stanowisko Grupy jest znane dostawcom i opisane w Kodeksie Dostawcy – FFiL Śnieżka SA uzyskała oświadczenia od jej kluczowych dostawców na temat zapoznania się z Kodeksem Dostawcy i przestrzegania zawartych w nim zasad.

Kwestia korupcji jest również uregulowana w Polityce zakupowej. Zgodnie z jej zapisami, dostawcom FFiL Śnieżka SA oraz Śnieżka ToC nie wolno przyjmować ani oferować, bezpośrednio czy za pośrednictwem osób trzecich, jakichkolwiek korzyści materialnych w celu nakłonienia do działania na korzyść własną czy reprezentowanego podmiotu.

W 2023 roku Grupa nie przeprowadziła szkoleń dotyczących przeciwdziałania korupcji.