Polityka wynagrodzeń

Na 31 grudnia 2023 roku w Spółce obowiązywała Polityka wynagrodzeń Członków Zarządu i Rady Nadzorczej Fabryki Farb i Lakierów „Śnieżka” SA („Polityka Wynagrodzeń”), która została opracowana na podstawie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Celem jej opracowania było zapewnienie przejrzystości korporacyjnej oraz nadzoru nad wynagrodzeniami członków Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki.

Polityka Wynagrodzeń została przyjęta uchwałą Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z 16 czerwca 2020 roku. W Polityce uwzględniono doświadczenia ze stosowania dotychczas obowiązujących w Spółce rozwiązań, odnoszące się do ustalania i wypłaty wynagrodzeń Członkom Zarządu i Rady Nadzorczej, które to – jak pokazuje wzrost wartości Spółki oraz jej harmonijny i stabilny rozwój – wpisują się w strategię biznesową Spółki, której fundamentem jest długofalowe budowanie pozycji lidera w segmencie farb dekoracyjnych na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Polityka wynagrodzeń jest także zgodna z jej długoterminowymi interesami, celami i wartościami.

Wdrożone w Spółce zasady ustalania i wypłaty wynagrodzeń umożliwią dostosowywanie celów osobistych osób pełniących funkcje członków Zarządu i Rady Nadzorczej z długoterminowymi interesami FFiL Śnieżka SA. Zasady wynagradzania zachęcają członków Zarządu i Rady Nadzorczej do podejmowania działań skoncentrowanych na długoterminowych celach i wynikach oraz trwałym i zrównoważonym rozwoju Spółki, jak i całej Grupy Kapitałowej Śnieżka przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności funkcjonowania Spółki.

  • Polityka wynagrodzeń

    uwzględniając katalog wartości organizacyjnych, wskazany w Polityce personalnej Grupy Kapitałowej Śnieżka – stanowi integralną część budowania w Spółce kultury wysokiego zaangażowania. Umożliwia ona dostosowanie wspólnych interesów Spółki, Członków Zarządu i Rady Nadzorczej przy zachowaniu odpowiedniej relacji pomiędzy tymi interesami, zapewniając unikanie konfliktu interesów i przyczyniając się do długoterminowego sukcesu FFiL Śnieżka SA.

Spółka publikuje Politykę wynagrodzeń oraz uchwałę w jej sprawie (wraz z datą jej podjęcia i wynikami głosowania) na swojej stronie internetowej.

Wynagrodzenie Członków Zarządu

Wynagrodzenie Członków Zarządu może składać się ze stałych i zmiennych składników. Członkowie Zarządu mogą otrzymywać dodatkowe świadczenia niepieniężne związane z pełnieniem funkcji lub zajmowanym stanowiskiem. Ustalenie zasad wynagradzania Członków Zarządu spoczywa na Walnym Zgromadzeniu Spółki. Wysokość stałych składników wynagrodzenia Członków Zarządu oraz zasady wyliczania zmiennych składników wynagrodzenia mogą być ustalane przez Radę Nadzorczą na podstawie upoważnienia Walnego Zgromadzenia.

W celu stymulowania rozwoju Spółki, uwzględnienia krótkoterminowych celów Spółki oraz zachowania stabilności zatrudnienia na kluczowych stanowiskach zarządczych, wynagrodzenie Członków Zarządu może uwzględniać zmienne składniki wynagrodzenia obejmujące premię roczną i nagrody za szczególne osiągniecia. Prezesowi Zarządu może przysługiwać prawo wnioskowania do Rady Nadzorczej o przyznanie premii i nagród dla Członków Zarządu wynikających z dodatkowych zadań, szczególnych osiągnieć lub jubileuszy.

Zmienne składniki wynagrodzenia

  • kryterium finansowego – wyników finansowych osiąganych przez Spółkę lub Grupę w okresie, za który przyznawany jest zmienny składnik wynagrodzenia;
  • kryterium lojalnościowego – okresu pełnienia funkcji Członka Zarządu;
  • kryterium zaangażowania społecznego – uwzględniania w działalności Spółki lub Grupy interesów społecznych;
  • kryterium środowiskowego – uwzględniania w działalności Spółki lub Grupy jej wkładu w ochronę środowiska;
  • kryterium CSR – wspierania realizacji przez Spółkę lub Grupę działań w obszarze społecznej odpowiedzialności Spółki lub Grupy;
  • kryterium indywidualnego – obejmującego indywidualne elementy kwalifikacyjne Członka Zarządu, w tym szczególne osiągniecia, realizację dodatkowych zadań lub jubileusze zawodowe.

Zmienne składniki wynagrodzenia w formie instrumentu finansowego dla Członków Zarządu mogą być przyznawane także w ramach programów motywacyjnych. Obok przyznanego wynagrodzenia Członkom Zarządu mogą przysługiwać inne świadczenia pieniężne i niepieniężne, które obejmują w szczególności:

  • możliwość korzystania ze świadczeń określonych w Regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych;
  • możliwość korzystania z programu MyBenefit;
  • możliwość przystąpienia do funkcjonującego w Spółce programu emerytalno-rentowego na zasadach przewidzianych dla pracowników Spółki;
  • pokrycie kosztów składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej osób zajmujących stanowiska kierownicze (tzw. D&O); życia i zdrowia oraz utraconego wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku;
  • prawo do korzystania ze szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe wskazane do pełnienia funkcji Członka Zarządu;
  • możliwość korzystania z przydzielonego samochodu służbowego do celów prywatnych;
  • wszelkie inne świadczenia pozapłacowe (benefity), jakie są dostępne dla pracowników
    (lub współpracowników) Spółki odpowiednio do podstawy zatrudnienia;
  • wszelkie inne świadczenia wynikające z przepisów prawa pracy i przysługujące członkom Zarządu na podstawie zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę;
  • wszelkie inne świadczenia wynikające z innych bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.
  • Suma zmiennych składników wynagrodzenia

    – w tym premii i innych świadczeń pieniężnych i niepieniężnych (w tym w formie instrumentów finansowych), wypłaconych w roku kalendarzowym – powinna mieścić się w zakresie od 0- do 9-krotności sumy stałych składników wynagrodzenia Członka Zarządu. Przy czym proporcję maksymalną przyjmuje się z uwzględnieniem potencjalnego poziomu wypłat, który objąłby wyniki „wyższe niż docelowe”.

Wysokość wynagrodzeń

Wynagrodzenia Członków Zarządu FFiL Śnieżka SA w latach 2022 i 2023.

Wynagrodzenia Członków Zarządu FFiL Śnieżka SA w latach 2022 i 2023

Wynagrodzenia i nagrody 2023 Dochody osiągnięte w spółkach zależnych 2023 Wynagrodzenia i nagrody 2022 Dochody osiągnięte w spółkach zależnych 2022
Piotr Mikrut 1 428,8 596,5
Witold Waśko 1 432,9 681,8
Joanna Wróbel-Lipa 1 199,2 235,2 373,1 240,0
Zdzisław Czerwiec 1 444,6 615,4
Razem 5 505,5 235,2 2 266,8 240,0

 

31 grudnia 2023 roku osoby zarządzające nie posiadały wobec Spółki zadłużenia z tytułu udzielonych pożyczek.

W 2023 roku Spółka nie posiadała zobowiązań wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób zarządzających, nadzorujących albo byłych członków organów administrujących oraz zobowiązań zaciągniętych w związku z tymi emeryturami.

Wynagrodzenie Rady Nadzorczej

Wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej może składać się wyłącznie ze stałych składników. Rozwiązanie to stanowi środek realizacji strategii celów długoterminowych Spółki, oddzielając zasadniczo wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej od krótkoterminowych celów Spółki.

Członkowie Rady Nadzorczej nie otrzymują dodatkowych świadczeń niepieniężnych związanych z pełnieniem funkcji. Członkom Rady Nadzorczej nie przysługują też premie, jak również inne świadczenia dodatkowe o charakterze pieniężnym lub niepieniężnym. Ustalenie szczegółowych zasad wynagradzania członków Rady Nadzorczej spoczywa na Walnym Zgromadzeniu.

Wysokość wynagrodzeń

Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej FFiL Śnieżka SA w latach 2022 i 2023

Wynagrodzenia i nagrody 2023 Dochody osiągnięte w spółkach zależnych 2023 Wynagrodzenia i nagrody 2022 Dochody osiągnięte w spółkach zależnych 2022
Stanisław Cymbor 417,9 373,2
Jerzy Pater 417,9 373,2
Jarosław Wojdyła 62,2
Zbigniew Łapiński 169,7 151,5
Rafał Mikrut 167,2 149,3
Dariusz Orłowski 169,5 149,3
Ewa Hałucha 55,7 87,5
Piotr Kaczmarek 169,7 88,4
Anna Sobocka 113,3
Razem 1 680,9 1 434,8

 

Osoby nadzorujące na dzień 31 grudnia 2023 roku nie posiadały wobec Spółki zadłużenia z tytułu udzielonych pożyczek. Ponadto w 2023 roku Spółka nie posiadała zobowiązań wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób zarządzających, nadzorujących albo byłych członków organów administrujących oraz zobowiązań zaciągniętych w związku z tymi emeryturami.