Ryzyka specyficzne dla rynków zagranicznych
Na Węgrzech w dalszym ciągu istnieje ryzyko spadku poziomu konsumpcji i wydatków gospodarstw domowych powiązane z ryzykiem utrzymania się lub pogłębiania recesji gospodarczej. W 2023 roku, według szacunków węgierskiego banku centralnego (MNB), PKB wyniósł od -0,6 do -0,4% r/r1. Prognozy MNB na 2024 rok wskazują, że wzrost gospodarczy wyniesie między 2,5 a 3,5%, z kolei Komisja Europejska przewiduje wzrost na poziomie 2,4% r/r2.
Istotnym ryzykiem dla gospodarki pozostaje przeciągający się brak porozumienia rządu węgierskiego z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Węgry, obok Polski, są największymi beneficjentami netto funduszy unijnych.
Innym istotnym ryzykiem jest stosunek Węgier do rosyjskiej agresji w Ukrainie, który może skutkować pogłębieniem izolacjonizmu kraju w ramach Unii Europejskiej. Jako jedyny kraj w UE Węgry odrzuciły sankcje wobec Rosji, zakazały dostaw broni do Ukrainy przez swoje terytorium, w dalszym ciągu są niechętne finansowej pomocy UE dla Kijowa oraz kontynuacji procesu akcesyjnego Ukrainy do UE3.
1 Źródło: Magyar Nemzeti Bank, Inflation Report (December 2023), https://www.mnb.hu/letoltes/eng-ir-digitalis-23.pdf.
2 Źródło: Komisja Europejska, Economic forecast for Hungary, listopad 2023, https://economy-finance.ec.europa.eu/economic-surveillance-eu-economies/hungary/economic-forecast-hungary_en.
3 Żródło: https://camiso.org.pl/aktualnosci/article/wegry-wobec-czlonkostwa-ukrainy-w-unii-europejskiej-opinia/.
Główne ryzyka dotyczące rynku ukraińskiego wynikają z działań zbrojnych. W odpowiedzi na wkroczenie wojsk Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy, Kijów ogłosił stan wojenny oraz powszechną mobilizację. Na dzień publikacji Sprawozdania trwają walki, przede wszystkim na wschodzie oraz południowym wschodzie tego kraju. Ponadto prowadzone są bombardowania wielu ukraińskich miast nieobjętych walkami, a także działania sabotażowe i dywersyjne.
Sytuacja polityczno-gospodarcza w Ukrainie jest na bieżąco monitorowana przez Grupę pod kątem faktycznego i potencjalnego wpływu zaistniałej sytuacji na działalność spółki zależnej Śnieżka-Ukraina oraz pozostałych spółek z Grupy.
Spółka ocenia, że obecnie nie ma przesłanek, które wskazywałyby na trwałą utratę możliwości kontynuacji działalności w Ukrainie. Ekspozycja na ryzyko aktywów posiadanych w Ukrainie na 31 grudnia 2023 roku została przedstawiona w punkcie 8.2.9. Sprawozdania.
W związku z trwającą wojną w Ukrainie zaistniały natomiast przesłanki zewnętrzne wskazujące na konieczność przeprowadzenia testów na utratę wartości aktywów trwałych zlokalizowanych w Ukrainie zgodnie z MSR 36 „Utrata wartości aktywów”. W efekcie przeprowadzonego testu uzyskano wynik wskazujący na brak utraty wartości aktywów trwałych. Założenia jakie Grupa przyjęła do testu opisane są szczegółowo w Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2023 rok w nocie 2.2.7.
Majątek trwały Śnieżki-Ukraina zlokalizowany jest w obwodzie lwowskim (rejon jaworowski), w niedużej odległości od granicy z Polską. Z posiadanych przez Spółkę informacji wynika, że majątek spółki nie jest obecnie zagrożony. Śnieżka-Ukraina posiada zdolności produkcyjne na poziomie sprzed wybuchu wojny, a jednym z większych wyzwań, przed którymi stoi obecnie, jest zapewnienie ciągłości dostaw surowców.
Pomimo odbudowania współpracy ze swoimi partnerami z obszarów Ukrainy nieobjętych działaniami wojennymi oraz lepszych od oczekiwań przychodów ze sprzedaży w całym 2023 roku, trwający na terytorium tego państwa konflikt zbrojny ma istotny wpływ na wyniki finansowe spółki Śnieżka-Ukraina oraz przekłada się na wyniki całej Grupy.
Jeszcze w I kwartale ub.r. Ukrainę dotykały problemy związane ze zmasowanymi atakami rakietowymi na infrastrukturę krytyczną, które w przypadku branży farb i lakierów spowodowały niestabilne działanie zakładów produkcyjnych ze względu na przerwy w dostawie prądu. W kolejnych kwartałach ataki rakietowe były znacząco mniej intensywne. Niemniej jednak Spółka dostrzega ryzyko zwiększenia skali ataków, z którymi mogą się wiązać ponowne zakłócenia w dostawach energii w zakładzie produkcyjnym wpływające na efektywność działania spółki Śnieżka-Ukraina. Zakłócenia te mogą mieć również negatywny wpływ na plany remontowe obywateli, a co za tym idzie – na spadek popytu.
Działania zbrojne utrudniają dostawy produktów Grupy. Nie można całkowicie wykluczyć, że ewentualna eskalacja konfliktu zbrojnego w kolejnych regionach Ukrainy może wpłynąć na ponowne podjęcie decyzji o zamknięciu ukraińskiego zakładu produkcyjnego. Śnieżka-Ukraina na bieżąco zarządza wielkością produkcji i sprzedaży, dostosowując je do aktualnego popytu oraz zmieniającej się sytuacji w Ukrainie.
Wpływ działań wojennych na obecną sytuację makroekonomiczną w Ukrainie został opisany w punkcie 5.1 Sprawozdania, zaś jej wpływ na rynek farb i lakierów w tym kraju – w punkcie 5.3.
Ryzykiem specyficznym dla rynku białoruskiego nadal jest niestabilna sytuacja społeczno-polityczna, mająca wpływ na warunki prowadzenia biznesu. Grupa Kapitałowa Śnieżka, operując na rynku białoruskim, musi liczyć się z możliwością wystąpienia sytuacji wpływających niekorzystnie na jej wyniki i działalność aktywów zlokalizowanych na terenie Białorusi.
Istnieje ryzyko, iż polityka prowadzona przez władze Białorusi będzie skutkować kolejnymi sankcjami nakładanymi przez Unię Europejską, co pociągnie za sobą redukcję eksportu, obniżenie PKB Białorusi4 i dalszy wzrost ryzyka walutowego (dewaluację białoruskiego rubla).
Kolejnym ryzykiem specyficznym dla Białorusi jest protekcjonizm gospodarczy – działania prowadzone przez rząd na rzecz ochrony rodzimego rynku przed napływem towarów importowanych (cła, pozwolenia czy też kosztowne certyfikaty). Działania władz białoruskich mogą̨ skutkować utrudnieniami w obrocie handlowym z krajami Unii Europejskiej, w tym z Polską, oraz przyspieszeniem tempa integracji z Rosją.
Dodatkowo do czynników ryzyka należy zaliczyć następstwa wynikające z członkostwa Białorusi w Euroazjatyckiej Unii Celnej (m.in. z Rosją), w tym ekspansję na białoruski rynek rosyjskich producentów materiałów budowlanych.
W związku z wprowadzaniem kolejnych obostrzeń prawnych w Białorusi, zaistniały przesłanki zewnętrzne wskazujące na konieczność przeprowadzenia testów na utratę wartości aktywów trwałych zlokalizowanych w Białorusi zgodnie z MSR 36 „Utrata wartości aktywów”. W efekcie przeprowadzonego testu uzyskano wynik wskazujący na utratę wartości aktywów trwałych. W związku z tym Grupa w sprawozdaniu za 2023 rok ujęła odpis z tytułu utraty wartości tychże aktywów. Założenia jakie Grupa przyjęła do testu opisane są szczegółowo w Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2023 rok w nocie 2.2.7.
4 Źródło: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-11-08/bialorus-fenomen-okresowego-wzrostu-gospodarczego oraz https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2023-03-22/kryzys-nie-katastrofa-bialoruska-gospodarka-rok-po-rosyjskiej