Grupa Kapitałowa Śnieżka w swojej działalności jest narażona na ryzyko zmiany kursów walut. Grupa importuje surowce używane do produkcji farb i lakierów, za które w głównej mierze płaci w EUR. Największe ryzyko walutowe dla Grupy wiąże się zatem z umocnieniem kursu EUR w stosunku do PLN i HUF. Grupa eksportuje wyroby głównie do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w których rozliczenia prowadzone są w walutach najczęściej stosowanych w handlu międzynarodowym (USD, EUR), jak również w walucie PLN. Ryzyko może się zmaterializować w sytuacji wystąpienia braku możliwości przeniesienia wzrostu kosztów importowanych surowców na cenę produktów wytwarzanych przez Grupę.
W celu zminimalizowania negatywnego wpływu zmienności kursów walut na generowane przychody i zyski Grupa na bieżąco monitoruje ekspozycję walutową, prowadzi analizę ryzyka walutowego oraz podejmuje decyzje co do zastosowania odpowiednich mechanizmów ograniczających wpływ zmienności kursów.
Do mechanizmów ograniczających wpływ zmienności kursów walut stosowanych przez Grupę należą transakcje zabezpieczające, optymalne ułożenie przepływów pieniężnych pomiędzy spółkami w Grupie oraz odpowiednie kształtowanie cenników. W roku 2023 Grupa zrealizowała transakcje terminowe forward, które stanowiły zabezpieczenie przepływów pieniężnych wynikających z zakupu surowców w walucie EUR.
Dodatkowo należy uwzględnić ryzyko walutowe wynikające z inwestycji kapitałowych Grupy w spółki zagraniczne. Najważniejsze ekspozycje z tego tytułu są powiązane z inwestycjami w spółki na Węgrzech i w Ukrainie. Więcej szczegółów, w tym analiza wrażliwości znajduje się w nocie 2.2.7. Utrata wartości aktywów Grupy w Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2023 rok.
Wysoka zmienność na rynku walutowym uwarunkowana jest m.in. trwającym konfliktem na Ukrainie. Również wskaźniki makroekonomiczne polskiej gospodarki mają wpływ na wartość PLN w relacji do innych walut.
Analiza ryzyka walutowego ma na celu identyfikację znaczenia zmienności kursów dla przychodów i zysków Grupy. Należą do niej m.in. odchylenie standardowe w okresie, wartość ekspozycji netto, odchylenie od przyjętego kursu budżetowego.
Więcej szczegółów w zakresie ryzyka kursowego dla instrumentów finansowych znajduje się w nocie 3.25.2 Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym w Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2023 rok.