Grupa identyfikuje następujące kategorie ryzyk finansowych:

  • Ryzyko stopy procentowej
  • Ryzyko walutowe
  • Ryzyko kredytowe
  • Ryzyko związane z płynnością

Każda z wymienionych wyżej kategorii obejmuje ryzyka, które mogą wpływać na wzrost kosztów prowadzonej działalności a w rezultacie, na spadek rentowności. Dodatkowo nie można wykluczyć, że dalszy rozwój sytuacji geopolitycznej oraz makroekonomicznej w dłuższej perspektywie wywoła szereg niekorzystnych skutków w obszarze finansów Grupy – w tym na przykład niewywiązywanie się kontrahentów ze zobowiązań albo problemy z płynnością finansową.

Grupa Śnieżka posiada zobowiązania kredytowe oraz z tytułu leasingu finansowego o zmiennej stopie procentowej i w związku z tym jest narażona na ryzyko związane ze wzrostem stóp procentowych. Na 31 grudnia 2023 roku całkowite zobowiązania Grupy z tytułu otrzymanych kredytów oraz z tytułu leasingu finansowego wynosiły 282 853 tys. PLN.

W roku 2023 doszło do unormowania wahań stóp procentowych, co doprowadziło do ich obniżenia względem roku 2022. Referencyjne stopa procentowa WIBOR1M obniżyła się z poziomu 6,93 % na dzień 29 grudnia 2022 do poziomu 5,80 % na dzień 29 grudnia 2023. Grupa w raportowanym okresie nie stosowała zabezpieczeń ryzyka stopy procentowej, a węgierska spółka córka podpisała umowę kredytu opartą o stałą stopę procentową.

Więcej szczegółów, w tym analiza wrażliwości znajduje się w nocie 3.25.1 Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym w Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2023 rok.

Grupa Kapitałowa Śnieżka w swojej działalności jest narażona na ryzyko zmiany kursów walut. Grupa importuje surowce używane do produkcji farb i lakierów, za które w głównej mierze płaci w EUR. Największe ryzyko walutowe dla Grupy wiąże się zatem z umocnieniem kursu EUR w stosunku do PLN i HUF. Grupa eksportuje wyroby głównie do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w których rozliczenia prowadzone są w walutach najczęściej stosowanych w handlu międzynarodowym (USD, EUR), jak również w walucie PLN. Ryzyko może się zmaterializować w sytuacji wystąpienia braku możliwości przeniesienia wzrostu kosztów importowanych surowców na cenę produktów wytwarzanych przez Grupę.

W celu zminimalizowania negatywnego wpływu zmienności kursów walut na generowane przychody i zyski Grupa na bieżąco monitoruje ekspozycję walutową, prowadzi analizę ryzyka walutowego oraz podejmuje decyzje co do zastosowania odpowiednich mechanizmów ograniczających wpływ zmienności kursów.

Do mechanizmów ograniczających wpływ zmienności kursów walut stosowanych przez Grupę należą transakcje zabezpieczające, optymalne ułożenie przepływów pieniężnych pomiędzy spółkami w Grupie oraz odpowiednie kształtowanie cenników. W roku 2023 Grupa zrealizowała transakcje terminowe forward, które stanowiły zabezpieczenie przepływów pieniężnych wynikających z zakupu surowców w walucie EUR.

Dodatkowo należy uwzględnić ryzyko walutowe wynikające z inwestycji kapitałowych Grupy w spółki zagraniczne. Najważniejsze ekspozycje z tego tytułu są powiązane z inwestycjami w spółki na Węgrzech i w Ukrainie. Więcej szczegółów, w tym analiza wrażliwości znajduje się w nocie 2.2.7. Utrata wartości aktywów Grupy w Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2023 rok.

Wysoka zmienność na rynku walutowym uwarunkowana jest m.in. trwającym konfliktem na Ukrainie. Również wskaźniki makroekonomiczne polskiej gospodarki mają wpływ na wartość PLN w relacji do innych walut.

Analiza ryzyka walutowego ma na celu identyfikację znaczenia zmienności kursów dla przychodów i zysków Grupy. Należą do niej m.in. odchylenie standardowe w okresie, wartość ekspozycji netto, odchylenie od przyjętego kursu budżetowego.

Więcej szczegółów w zakresie ryzyka kursowego dla instrumentów finansowych znajduje się w nocie 3.25.2 Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym w Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2023 rok.

Grupa aktywnie zarządza ryzykiem kredytowym kontrahentów, rozumianym jako możliwość niewywiązania się ze zobowiązań przez kontrahenta Grupy. W celu ograniczenia ryzyka kredytowego kontrahentów Grupa Kapitałowa Śnieżka rozwija i doskonali narzędzia wykorzystywane do wspierania przyjętej polityki zarządzania należnościami w oparciu o współpracę głównie ze sprawdzonymi partnerami.

Grupa Kapitałowa Śnieżka zawiera transakcje z firmami o dobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy korzystają z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne.

Więcej szczegółów znajduje się w nocie 3.25.3 Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym w Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2023 rok.

Ryzyko związane z płynnością wiąże się ze zdolnością firmy do spłacania bieżących zobowiązań oraz możliwością pozyskiwania środków na finansowanie działalności, zarówno z systemu bankowego jak i kredytu kupieckiego.

Aby minimalizować takie ryzyko, spółki z Grupy Kapitałowej Śnieżka (przede wszystkim FFiL Śnieżka SA) kontynuują umowy kredytowe zapewniające kilkuletni okres finansowania.

Grupa stale monitoruje terminy wymagalności należności i zobowiązań, dążąc do utrzymania buforu płynnościowego poprzez korzystanie z różnych źródeł finansowania (kredyt bankowy, faktoring, leasing, kredyty kupieckie). W ramach monitoringu i analizy wymagalnych należności i zobowiązań Grupa koncentruje się na takich parametrach jak: bufor płynnościowy w odpowiednim okresie wymagalności oraz prognoza przepływów finansowych z działalności operacyjnej.

Grupa aktywnie zarządza ryzykiem płynności m.in. przez:

  • limitowanie oraz monitorowanie kredytu kupieckiego poszczególnym klientom w zależności od ich kondycji finansowej i dynamiki rozwoju
  • korzystanie z instrumentów finansowych (np. faktoring).

W procesie tym Grupa wykorzystuje nowoczesne narzędzia i procedury, jak i współpracę z wywiadowniami gospodarczymi. Polityka regulowania limitów kredytu kupieckiego oraz terminów płatności jest ściśle powiązana z przyznawanymi klientom bonusami za terminowe płatności, co dodatkowo zabezpiecza interesy Grupy. Zabezpieczeniem limitów kupieckich oraz innych ryzyk związanych z rozwojem sprzedaży są:

  • hipoteki na nieruchomościach;
  • oświadczenia o poddaniu się egzekucji;
  • weksle;
  • gwarancje bankowe.

Na 31 grudnia 2023 roku Grupa terminowo regulowała swoje zobowiązania, co potwierdzają zaprezentowane w Sprawozdaniu wskaźniki płynności.

Więcej szczegółów znajduje się w nocie 3.25.4 Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym w Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2023 rok.