Zidentyfikowane ryzyka niefinansowe

Analiza ryzyk związanych z wpływem Grupy Śnieżka na środowisko i klimat oraz wpływ zmian klimatu na Grupę była punktem wyjścia do prac nad Polityką Klimatyczną oraz Strategią Zrównoważonego Rozwoju Śnieżki 2023+. W procesie analizy wykorzystano Wytyczne TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures) oraz analizę emisji w ramach zakresów 1 i 2 opracowaną w oparciu o GHG Protocol. Grupa przeanalizowała zarówno ryzyka fizyczne, jak i ryzyka przejścia.

  • Ryzyka fizyczne (physical risks) – koszty i straty finansowe wynikające z rosnącej dotkliwości i częstotliwości czynników fizycznych powodujących ryzyko klimatyczne, tj. z oddziaływania ekstremalnych zdarzeń pogodowych (np. powodzi, wzrostu poziomu mórz, suszy, pożarów, fal upałów, burz czy sztormów), prowadzących np. do uszkodzeń infrastruktury, zniszczeń plonów, zaburzeń w łańcuchu dostaw.
  • Ryzyka przejścia / transformacji (transition risks) – związane z transformacją na gospodarkę niskoemisyjną, w tym m.in. z obecnymi i przyszłymi zmianami regulacyjnymi, technologicznymi, rynkowymi (zaburzenia obecnej struktury popytu i podaży energii elektrycznej, surowców naturalnych, produktów i świadczonych usług), jak i zmianami trendów rynkowych, w tym postaw i zachowań konsumentów.

Ryzyka, które zostały uznane za mające najwyższy potencjalny wpływ i poziom prawdopodobieństwa to:

  • ostre ryzyko fizyczne, wynikające z określonych zdarzeń, w szczególności związanych z pogodą, takich jak burze, powodzie, pożary lub fale upałów, które mogą powodować zniszczenia oraz zakłócić łańcuchy wartości;
  • długotrwałe ryzyko fizyczne, wynikające z długookresowych zmian klimatycznych, takich jak zmiany temperatury, podnoszący się poziom mórz, ograniczona dostępność wody, utrata różnorodności biologicznej oraz zmiany w zakresie produktywności gruntów i gleby;
  • ryzyko związane z polityką, np. wynikające z wymogów efektywności energetycznej, mechanizmów ustalania opłat za emisję gazów cieplarnianych, które powodują wzrost cen paliw kopalnych lub polityki wspierającej zrównoważoną gospodarkę gruntami;
  • ryzyko rynkowe, np. związane z procesem sądowym z tytułu nieuniknięcia lub nieograniczenia niekorzystnego wpływu na klimat lub niedostosowania się do zmiany klimatu.

Ryzyka klimatyczne zostały również zidentyfikowane w ramach procesu uproszczonej analizy istotności Grupy Śnieżka, w czasie której ocenie poddano skutki finansowe ryzyk oraz prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Grupa zidentyfikowała zarówno ryzyka fizyczne, jak i ryzyka przejścia – oprócz oceny prawdopodobieństwa i skali finansowej, w trakcie analizy określono również miejsce w łańcuchu wartości dla każdego z ryzyk (więcej na ten temat w Sprawozdaniu w punkcie 10.6.2.).

Do ryzyk fizycznych zakwalifikowano fale upałów i mrozów oraz ich wpływ na operacje własne Grupy. Materializacja ryzyka oznaczałaby dla Grupy Śnieżka konieczność dostosowania receptur i sposobu magazynowania produktów do nowych warunków pogodowych oraz zwiększenia nakładów związanych z utrzymaniem optymalnych warunków pracy, m.in. montaż urządzeń klimatyzacyjnych i grzewczych czy troską o odpowiedni poziom nawodnienia pracowników. Za ryzyko fizyczne w operacjach własnych Grupa uznała w trakcie uproszczonej analizy istotności również czasowe zmniejszenie produkcji w wyniku ograniczenia dostępności wody. Ograniczenie to może być spowodowane tzw. suszą hydrologiczną, czyli sytuacją, w której w wyniku suszy atmosferycznej przepływy w rzekach spadają poniżej wieloletnich średnich wartości, a lokalne zasoby wody są znacznie uszczuplone.

Ryzyka przejścia zidentyfikowane w procesie podwójnej istotności to m.in. wzrost cen paliw. Ryzyko to związane jest z całym łańcuchem wartości Grupy Śnieżka – wyższe ceny paliw oznaczałyby dla Grupy zarówno wzrost kosztów dostaw surowców niezbędnych do produkcji, jak i wyższe koszty dystrybucji jej produktów do partnerów biznesowych. Na niższym szczeblu łańcucha wartości Grupa zdefiniowała również klimatyczne ryzyko przejścia w postaci konieczności kalkulacji śladu węglowego produktów. Grupa planuje rozpoczęcie prac w tym zakresie w latach 2024-2025.

Ryzyko środowiskowe

Grupa traktuje ryzyko środowiskowe wielowymiarowo i dąży do identyfikacji pełnego zakresu potencjalnych negatywnych skutków swojej działalności dla środowiska. Analizy wykorzystywane są do planowania i podejmowania działań mitygujących ryzyka i minimalizujących negatywne oddziaływania, a cały proces jest częścią zrównoważonego zarządzania spółkami Grupy.

Negatywne oddziaływanie na otoczenie mogą mieć wszystkie operacje związane z podstawową działalnością Grupy Śnieżka, a więc:

  • gromadzenie i przetwarzanie surowców,
  • produkcja,
  • magazynowanie i transport produktów.

W sposób szczególny kwestie te dotyczą łańcucha wartości Grupy (zakres 3), w tym śladu związanego z pozyskiwaniem surowców i opakowań przez dostawców.

Grupa identyfikuje poniższe ryzyka związane z potencjalnym negatywnym wpływem na środowisko:

  • zwiększone w znaczącym stopniu opłaty za korzystanie ze środowiska,
  • kary za nieprzestrzeganie przepisów,
  • zawieszenie działalności produkcyjnej,
  • rezygnacja użytkowników i konsumentów z zakupu produktów negatywnie oddziałujących na środowisko naturalne.

Ponadto, w rozumieniu przepisów Rozporządzenia 2020/852 z 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje (tzw. taksonomii), część działalności Grupy nie spełnia charakteru działalności zrównoważonej środowiskowo (punkt 10.3.2. Sprawozdania).

Niektóre działania w łańcuchu wartości Grupy charakteryzują się wysoką emisyjnością. Dotyczy to na przykład produkcji opakowań z produktów ropopochodnych czy pozyskiwania części surowców. W związku z tym Grupa identyfikuje ryzyko wpływu na model biznesowy oraz wyniki przyszłych regulacji Unii Europejskiej – mogą one ograniczyć dopuszczalną emisyjność oraz energochłonność zakładów produkcyjnych na terenie UE. Jako zabezpieczenie przed materializacją tego ryzyka Grupa przyjęła zobowiązania opisane w Strategii Zrównoważonego Rozwoju Śnieżki 2023+, Polityce klimatycznej Grupy Kapitałowej Śnieżka, a także Polityce jakości, środowiska i BHP Grupy Kapitałowej Śnieżka.

Aspekty środowiskowe i klimatyczne są w Grupie Śnieżka monitorowane w trybie ciągłym i w sposób odpowiedzialny zarządzane. Należyta staranność w tym obszarze zachowywana jest m.in. poprzez wdrożone własne dobre praktyki związane z ochroną środowiska i ograniczanie wpływu działalności na klimat.

Należyta staranność Grupy Śnieżka w obszarze środowiska:

  • dobre praktyki i odpowiedzialne podstawy zarządcze,
  • monitoring realizacji zobowiązań wobec środowiska, zasobów naturalnych i klimatu wraz z regularnym przeglądem odpowiedzialności stanowisk pracy za aspekty środowiskowe,
  • ścisłe przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu, w tym – w miarę możliwości – wdrażanie rozwiązań spełniających również normy planowanych regulacji,
  • przestrzeganie dopuszczalnych poziomów emisji (m.in. LZO) oraz ochronę wód i gruntu,
  • budowa ekologicznej świadomości wśród osób zatrudnionych poprzez odpowiedzialną gospodarkę odpadami, w tym odpadami niebezpiecznymi,
  • odpowiedzialny środowiskowo dobór surowców, a także ich ścisła kontrola na etapach opracowywania nowych receptur oraz w czasie produkcji,
  • analiza receptur pod kątem możliwości zastosowania surowców o mniejszym wpływie na środowisko,
  • kontrola oddziaływania produktów wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń; analizowane są m.in. emisyjność oraz wpływ na środowisko i zdrowie,
  • bezpieczne magazynowanie produktów gotowych,
  • zapobieganie awariom i związanym z nimi negatywnym oddziaływaniom na środowisko – w zakładzie produkcyjnym w Brzeźnicy oraz Centrum Logistycznym w Zawadzie należących do FFiL Śnieżka SA wdrożono Program Zapobiegania Awariom.

Do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko przyczyniają się w Grupie Śnieżka również nowe inwestycje, czego przykładem może być uruchomione w 2022 roku Centrum Logistyczne. Nowoczesne, energooszczędne technologie pozwalają w nim m.in. na optymalizację transportu i logistyki wyrobów Grupy. Wdrażanie ekologicznych rozwiązań jest również możliwe dzięki pracy Centrum Badań i Rozwoju Grupy – więcej informacji na ten temat znajduje się w Sprawozdaniu w punkcie 10.3.4.4.

Grupa Śnieżka ma zawarte także umowy ubezpieczenia, w tym od klęsk żywiołowych (np. powodzi, zalań, wiatru, deszczu, gradu, naporu śniegu lub lodu, uderzenia pioruna, trzęsienia, osuwania i zapadania ziemi).

Ponadto w 2023 roku Grupa Śnieżka ograniczyła ślad węglowy spółki dominującej, FFiL Śnieżka SA. Szczegółowe dane dotyczące emisji w zakresach 1, 2 i 3 znajdują się w Sprawozdaniu w punkcie 10.3.3.1.

Ryzyko związane z ujednolicaniem standardów zarządzania środowiskowego

Celem Grupy Śnieżka jest przyjęcie jednolitych standardów zarządzania środowiskowego we wszystkich spółkach Grupy. Poszczególne podmioty dążą do przyjęcia takich samych wewnętrznych regulacji m.in. w zakresie:

  • bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • oceny i klasyfikacji surowców.

Wyzwaniem w tym obszarze są różnice w rozwoju poszczególnych rynków Grupy oraz przepisach krajowych obowiązujących na tych rynkach.

Ryzyko związane ze zmianami demograficznymi

Grupa Śnieżka jest świadoma wyzwań demograficznych w krajach, w których prowadzi działalność.

W Polsce według prognoz GUS1 będzie postępował proces starzenia się ludności, co oznacza:

  • wzrost odsetka osób w wieku 65 lat i więcej,
  • duży spadek liczby dzieci i młodzieży.

Kurczyć się też będą zasoby ludności w wieku produkcyjnym. Z danych Eurostatu2 wynika, że w Polsce w latach 2013-2023 nastąpił największy w UE wzrost udziału procentowego ludności w wieku 65+ (5,5 punktów procentowych). Postępujące starzenie się społeczeństwa i spadek liczby osób w wieku produkcyjnym zauważalny jest również na Węgrzech, gdzie według danych Eurostatu w latach 2013-2023 odsetek społeczeństwa w wieku 65+ zwiększył się o 3,3 punktów procentowych. Na Węgrzech, podobnie jak w całej UE, statystycy europejscy oczekują, że udział osób starszych w całej populacji znacznie wzrośnie w nadchodzących dziesięcioleciach. Na sytuację demograficzną w Ukrainie w oczywisty sposób wpływa wojna prowadzona od 2022 roku z Federacją Rosyjską. Z publikacji Instytutu Europy Środkowej3 wynika, że liczba osób w wieku produkcyjnym skurczyła się z 17,4 mln w 2021 roku do 11,9 mln na początku 2023 roku. Stanowi to spadek o prawie 32 procent.

W Grupie Śnieżka procesy analizy zatrudnienia oraz dostępności pracowników prowadzone są w długoterminowej perspektywie. Swoje działania w obszarze HR – również w stosunku do zespołów wielopokoleniowych – realizuje zgodnie z Polityką personalną oraz zobowiązaniami ujętymi w Strategii Zrównoważonego Rozwoju Śnieżka 2023+, zakładającymi m.in.:

  • utrzymanie niskiego poziomu rotacji pracowników,
  • możliwości rozwoju,
  • budowę zaangażowania i zadowolenia pracowników,
  • różnorodne i inkluzywne środowisko pracy.

Ryzyko związane z ograniczoną dostępnością wykwalifikowanej kadry pracowniczej oraz przyciąganiem i zatrzymywaniem talentów

W 2023 roku Grupa Śnieżka we wszystkich kluczowych spółkach prowadzących rekrutację odnotowała deficyt kandydatów z poszukiwanymi kompetencjami – zarówno na stanowiskach specjalistycznych, jak i liniowych. W ocenie Grupy konkurencyjność rynku pracy specjalistów spowodowana jest:

  • wzrostem znaczenia pracy zdalnej,
  • oczekiwaną elastycznością zatrudnienia.

Kwestia ta ma również swój wpływ na możliwości utrzymania wykwalifikowanej kadry w organizacji.

Grupa minimalizuje ryzyko ograniczonej dostępności wykwalifikowanych pracowników wdrażając pozytywny i wiarygodny wizerunek pracodawcy. Zgodnie m.in. ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Śnieżka 2023+ wszyscy pracownicy Grupy mogą liczyć na pracę w organizacji silnie zakorzenionej w wartościach, systemowo zarządzającej zaangażowaniem i zadowoleniem pracowników. W trosce o ich satysfakcję rozmowy rozwojowe w kluczowych spółkach prowadzone są na wszystkich szczeblach organizacji (proces realizowany w Śnieżka SA oraz Śnieżka ToC, wdrażany w innych spółkach zagranicznych Grupy).

Jednym z kluczowych obszarów realizowanej przez Grupę Śnieżka strategii personalnej jest identyfikacja odpowiednich kwalifikacji i troska o dysponujących nimi zatrudnionych osób. Grupa dba o to, aby jej kultura organizacyjna oraz najlepsze doświadczenie pracownika były obecne na każdym etapie jego obecności w organizacji – od rekrutacji, poprzez ofertę rozwoju i wsparcia codziennej pracy, do rozmów rozwojowych.

Ambicją Grupy jest umożliwienie wszystkim osobom zatrudnionym pełnego wykorzystania potencjału, w tym różnorodnych doświadczeń i punktów widzenia.

Ryzyko związane ze spadkiem motywacji i zaangażowania pracowników

Standaryzacja procesów biznesowych w spółkach zależnych Grupy Śnieżka oznacza w wielu obszarach zmiany ich sposobów działania. Grupa jest świadoma, że w przypadku części osób zatrudnionych zmiany te mogą wiązać się z ryzykiem spadku motywacji, zaangażowania oraz efektywności, a w konsekwencji – rezygnacji z pracy. Wzrasta ono w przypadku błędnej, nietransparentnej polityki informacyjnej związanej z wdrażanymi zmianami. Aby zminimalizować ryzyko, w Grupie wdrożone zostały specjalne zasady kaskadowego przekazywania kluczowych informacji. Wzmocniono również rolę przełożonych, podkreślając konieczność odpowiedniego i zrozumiałego uzasadniania wprowadzanych zmian.

Grupa Śnieżka identyfikuje również potencjalne przyczyny spadku motywacji i zaangażowania pracowników. Do najważniejszych zakwalifikowane zostały:

  • duża dynamika zmian i konieczność szybkiej adaptacji,
  • osłabienie więzi społecznych spowodowane pracą w rozproszonych zespołach,
  • zmniejszenie poczucia przynależności do zespołu i firmy,
  • potrzeba nagradzania i doceniania.

W celu zmitygowania tych czynników w jak największym stopniu, Śnieżka zwraca uwagę na kwestie zapewniające poczucie bezpieczeństwa i docenienia, wysoką ocenę przełożonych i zadowolenia z miejsca pracy. Prowadzi też politykę personalną, której celem jest w możliwie największym stopniu zaspokojenie nie tylko oczekiwań finansowych, ale również tych dotyczących możliwości rozwoju. Wszystkie te działania mają na celu budowę kultury wysokiego zaangażowania, która jest postrzegana jako jeden z kluczowych elementów strategii zarządzania zasobami ludzkimi.

1 Główny Urząd Statystyczny, Prognoza ludności na lata 2023-2060, https://stat.gov.pl/(dostęp: 26.02.2024 r.).
2 Eurostat. Statistics Explained, Population structure and ageing, https://ec.europa.eu/  (dostęp: 26.02.2024 r.).
3 H. Bazhenova, Demograficzne wyzwania Ukrainy, https://ies.lublin.pl/ Na tym tle całkiem realistycznie,pesymistyczne szacunki przytaczają liczbę ok https://ies.lublin.pl/komentarze/demograficzne-wyzwania-ukrainy/ (dostęp: 26.02.2024 r.).

Grupa Śnieżka identyfikuje potencjalne ryzyko naruszeń praw człowieka związane z warunkami pracy, w tym czasem i okolicznościami wykonywania czynności zawodowych. Grupa skutecznie zapobiega ryzyku poprzez surowe przestrzeganie szczegółowych procedur opisanych m.in. w Regulaminach pracy obowiązujących w spółkach Grupy.

W sposób szczególny są w Grupie traktowane kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wszystkie spółki wdrożyły precyzyjne, zgodne z prawem i specyfiką poszczególnych zakładów procedury BHP. Ich przestrzeganie jest rygorystycznie wymagane oraz monitorowane.

Więcej na ten temat można przeczytać w Sprawozdaniu w punkcie 10.4.2.

Ryzyko związane z możliwością zaistnienia zdarzeń o charakterze korupcyjnym

Grupa Śnieżka skutecznie przeciwdziała ryzyku korupcji. Kwestia ta jest precyzyjnie uregulowana w Polityce przeciwdziałania korupcji (szerzej opisana w Sprawozdaniu w punkcie 10.5.1.3.). Zapisy dokumentu zostały zakomunikowane wszystkim pracownikom Grupy. Każda osoba zatrudniona ma również możliwość anonimowego lub imiennego zgłoszenia naruszeń prawa, procedur i standardów etycznych. Kwestie te były przedmiotem szkoleń oraz zostały opisane w przekazanych pracownikom materiałach.

Ryzyko związane z potencjalnymi przypadkami dyskryminacji i mobbingu

Grupa Śnieżka przeciwdziała ryzykom zdarzeń noszących znamiona mobbingu lub dyskryminacji poprzez opracowaną i wdrożoną procedurę zapobiegania mobbingowi. W jednostce dominującej Grupy, FFiL Śnieżka SA, powołano Komisję Antymobbingową, a Spółka organizuje szkolenia antymobbingowe i antydyskryminacyjne dla pracowników. Więcej o przeciwdziałaniu mobbingowi, wraz z opisem stosowanej Polityki, można przeczytać w Sprawozdaniu w punkcie 10.4.1.1.

Ryzyka związane ze zmieniającymi się wymaganiami klientów

Grupa Śnieżka monitoruje oczekiwania klientów w zakresie jakości, parametrów oraz wpływu produktów na środowisko. Grupa obserwuje trend rosnącej świadomości konsumentów i zwiększających się oczekiwań, a jednocześnie ryzyko wzrostu tych oczekiwań w niektórych aspektach w stopniu wyższym, niż pozwalają je zmitygować współczesne możliwości najbardziej nawet nowoczesnych procesów technologicznych w branży.

Odpowiedzią Grupy na te wyzwania są:

  • wdrożenie wewnętrznego systemu dzielenia się wiedzą osób odpowiedzialnych za technologię produkcji,
  • stały dialog z dostawcami na temat potencjalnych rozwiązań i innowacji produktowych,
  • innowacyjne metody opracowywania i testowania nowych wyrobów,
  • wdrażanie produktów o niskim wpływie na środowisko i użytkownika,
  • pozyskiwanie certyfikatów potwierdzających te właściwości.

Więcej na temat badań i rozwoju można przeczytać w Sprawozdaniu w punkcie 10.3.4.4.

Ryzyko związane ze zmniejszaniem się zainteresowania wysokoemisyjnymi produktami i produktami generującymi dużą ilość odpadów

Kwestie rosnącej świadomości społecznej zostały również zidentyfikowane w Grupie Śnieżka w procesie uproszczonej analizy istotności oceniającej skutki finansowe ryzyk oraz prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Analiza pozwoliła na wyodrębnienie dwóch występujących na niższym szczeblu łańcucha wartości ryzyk:

  • ryzyko zmniejszenia zainteresowania konsumentów i klientów wysokoemisyjnymi produktami jest mitygowane przez Grupę obniżaniem śladu węglowego – w 2023 roku ślad ten został obniżony w FFiL Śnieżka SA (więcej informacji na ten temat w Sprawozdaniu w punkcie 10.3.3.1.),
  • ryzyko zmniejszenia popytu na produkty generujące dużą ilość odpadów jest minimalizowane przez Grupę poprzez, z jednej strony, minimalizację odpadów produkcyjnych, a z drugiej – oferowanie na rynku produktów w opakowaniach z coraz większym udziałem surowców recyklingowanych (więcej informacji na ten temat znajduje się w Sprawozdaniu w punktach 10.3.3.4. i 10.3.3.6.).

Ryzyko związane z potencjalnymi naruszeniami etycznymi w łańcuchu dostaw

Grupa Śnieżka ma świadomość, że (poprzez powiązania wizerunkowe) naruszenia etyczne w łańcuchu dostaw mogą mieć wpływ na reputację samej Grupy. Dlatego, aby zminimalizować to ryzyko, Grupa poddaje weryfikacji standardy etyczne dostawców. Kluczowym działaniem w tym zakresie jest wdrożenie w 2022 roku Kodeksu

Dostawcy wraz z Kwestionariuszem samooceny dostawców (więcej informacji na ten temat znajduje się w Sprawozdaniu w punkcie 10.3.5.)

Kwestie łańcucha dostaw były również przedmiotem analizy istotności. Dwa zidentyfikowane w jej trakcie ryzyka związane są z kierunkową decyzją Grupy o weryfikacji dostawców pod kątem ESG i współpracy z przedsiębiorstwami, które cechuje troska o zrównoważony rozwój. Grupa ma świadomość, że decyzja ta – na wyższym szczeblu łańcucha wartości – generuje ryzyko wyższych kosztów prowadzenia działalności, gdyż oferta dostawców przestrzegających standardów ESG w naturalny sposób może być wyższa cenowo od oferty firm rozwijających się w sposób niezrównoważony. Z kwestią tą łączy się też ujawnione w analizie istotności ryzyko na niższym szczeblu łańcucha wartości, czyli zerwania relacji biznesowych, wynikające z niezachowania odpowiednich standardów zrównoważonego rozwoju przez dostawcę. Grupa jest świadoma tego ryzyka i traktuje je jako nieodłączną część swoich postanowień o współpracy tylko z firmami, które podzielają jej wartości i świadomość konieczności rozwoju w sposób zrównoważony.

Branża farb i lakierów musi działać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Regulacje wprowadzane przez instytucje krajowe i unijne mają tendencje do nieustannego zaostrzania wymagań, a jednocześnie są coraz bardziej złożone. W sposób szczególny dotyczy to wyrobów Grupy Śnieżka certyfikowanych jako produkty ekologiczne. Grupa ma świadomość, że w niektórych aspektach trudne jest pogodzenie wymagań prawnych z oczekiwanymi przez konsumentów cechami użytkowymi produktów. Przykładem takiej sytuacji może być kwestia środków biobójczych – dotyczące ich przepisy są coraz bardziej rygorystyczne, a jednocześnie bez tych środków farby ekologiczne szybko traciłyby swoje właściwości z powodu naturalnych procesów rozkładu.

Grupa mityguje ryzyko związane z nowymi regulacjami poprzez:

  • stały i kompleksowy monitoring zmian prawnych mogących mieć wpływ na produkcję,
  • prace badawcze i rozwojowe pozwalające dostosować proces technologiczny do dynamicznych aktualizacji przepisów.

Ryzyko związane z zarządzaniem komunikacją kryzysową

Grupa Śnieżka ma świadomość, że skala i złożoność jej działalności wiążą się z ryzykiem wystąpienia zdarzeń wymagających komunikacji kryzysowej. W Grupie działa interdyscyplinarny Zespół Szybkiego Reagowania, którego zadaniem jest między innymi zarządzanie antykryzysowe związane z reputacją. Skutecznie minimalizuje to ryzyko w zakresie zarządzania komunikacją kryzysową.

Ryzyko związane z komunikacją marketingową

Prowadzenie komunikacji marketingowej wiąże się z ryzykiem opracowania treści niezgodnych ze standardami komunikacyjnymi Grupy Śnieżka, a w konsekwencji – uszczerbku na wizerunku organizacji. Aby zminimalizować takie zdarzenia, wszystkie kampanie reklamowe Grupy Śnieżka są na etapie planowania weryfikowane oraz sprawdzane pod kątem spójności i zgodności z wewnętrznymi wytycznymi opracowanymi na podstawie Kodeksu Etyki Reklamy. Grupa opracowała zasady akceptacji komunikatów marketingowych oraz procedurę postępowania w przypadku ewentualnych naruszeń.