Analiza ryzyk związanych z wpływem Grupy Śnieżka na środowisko i klimat oraz wpływ zmian klimatu na Grupę była punktem wyjścia do prac nad Polityką Klimatyczną oraz Strategią Zrównoważonego Rozwoju Śnieżki 2023+. W procesie analizy wykorzystano Wytyczne TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures) oraz analizę emisji w ramach zakresów 1 i 2 opracowaną w oparciu o GHG Protocol. Grupa przeanalizowała zarówno ryzyka fizyczne, jak i ryzyka przejścia.
- Ryzyka fizyczne (physical risks) – koszty i straty finansowe wynikające z rosnącej dotkliwości i częstotliwości czynników fizycznych powodujących ryzyko klimatyczne, tj. z oddziaływania ekstremalnych zdarzeń pogodowych (np. powodzi, wzrostu poziomu mórz, suszy, pożarów, fal upałów, burz czy sztormów), prowadzących np. do uszkodzeń infrastruktury, zniszczeń plonów, zaburzeń w łańcuchu dostaw.
- Ryzyka przejścia / transformacji (transition risks) – związane z transformacją na gospodarkę niskoemisyjną, w tym m.in. z obecnymi i przyszłymi zmianami regulacyjnymi, technologicznymi, rynkowymi (zaburzenia obecnej struktury popytu i podaży energii elektrycznej, surowców naturalnych, produktów i świadczonych usług), jak i zmianami trendów rynkowych, w tym postaw i zachowań konsumentów.
Ryzyka, które zostały uznane za mające najwyższy potencjalny wpływ i poziom prawdopodobieństwa to:
- ostre ryzyko fizyczne, wynikające z określonych zdarzeń, w szczególności związanych z pogodą, takich jak burze, powodzie, pożary lub fale upałów, które mogą powodować zniszczenia oraz zakłócić łańcuchy wartości;
- długotrwałe ryzyko fizyczne, wynikające z długookresowych zmian klimatycznych, takich jak zmiany temperatury, podnoszący się poziom mórz, ograniczona dostępność wody, utrata różnorodności biologicznej oraz zmiany w zakresie produktywności gruntów i gleby;
- ryzyko związane z polityką, np. wynikające z wymogów efektywności energetycznej, mechanizmów ustalania opłat za emisję gazów cieplarnianych, które powodują wzrost cen paliw kopalnych lub polityki wspierającej zrównoważoną gospodarkę gruntami;
- ryzyko rynkowe, np. związane z procesem sądowym z tytułu nieuniknięcia lub nieograniczenia niekorzystnego wpływu na klimat lub niedostosowania się do zmiany klimatu.
Ryzyka klimatyczne zostały również zidentyfikowane w ramach procesu uproszczonej analizy istotności Grupy Śnieżka, w czasie której ocenie poddano skutki finansowe ryzyk oraz prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Grupa zidentyfikowała zarówno ryzyka fizyczne, jak i ryzyka przejścia – oprócz oceny prawdopodobieństwa i skali finansowej, w trakcie analizy określono również miejsce w łańcuchu wartości dla każdego z ryzyk (więcej na ten temat w Sprawozdaniu w punkcie 10.6.2.).
Do ryzyk fizycznych zakwalifikowano fale upałów i mrozów oraz ich wpływ na operacje własne Grupy. Materializacja ryzyka oznaczałaby dla Grupy Śnieżka konieczność dostosowania receptur i sposobu magazynowania produktów do nowych warunków pogodowych oraz zwiększenia nakładów związanych z utrzymaniem optymalnych warunków pracy, m.in. montaż urządzeń klimatyzacyjnych i grzewczych czy troską o odpowiedni poziom nawodnienia pracowników. Za ryzyko fizyczne w operacjach własnych Grupa uznała w trakcie uproszczonej analizy istotności również czasowe zmniejszenie produkcji w wyniku ograniczenia dostępności wody. Ograniczenie to może być spowodowane tzw. suszą hydrologiczną, czyli sytuacją, w której w wyniku suszy atmosferycznej przepływy w rzekach spadają poniżej wieloletnich średnich wartości, a lokalne zasoby wody są znacznie uszczuplone.
Ryzyka przejścia zidentyfikowane w procesie podwójnej istotności to m.in. wzrost cen paliw. Ryzyko to związane jest z całym łańcuchem wartości Grupy Śnieżka – wyższe ceny paliw oznaczałyby dla Grupy zarówno wzrost kosztów dostaw surowców niezbędnych do produkcji, jak i wyższe koszty dystrybucji jej produktów do partnerów biznesowych. Na niższym szczeblu łańcucha wartości Grupa zdefiniowała również klimatyczne ryzyko przejścia w postaci konieczności kalkulacji śladu węglowego produktów. Grupa planuje rozpoczęcie prac w tym zakresie w latach 2024-2025.