Podejście do zaangażowania społecznego

  • Cele Strategii zrównoważonego rozwoju:

    Cele strategiczne:

    • Realizacja projektów społecznych w oparciu o kompetencje i marki Grupy Śnieżka
    • Wsparcie społeczności lokalnej w miejscu prowadzenia działalności

    Cele operacyjne na 2023 rok:

    • Przygotowanie założeń nowej odsłony projektu Koloratorium
    • Przeprowadzenie badania ewaluacyjnego wśród laureatów Koloratorium
    • Opracowanie założeń i planów zaangażowania społecznego marek
    • Opracowanie Strategii wdrażania działań społecznych przez marki
    • Min. 1% zysku brutto (przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej, z roku poprzedzającego) w danym roku stanowi budżet na działania społeczne (cykl 2-letni)
  • Cele Strategii zrównoważonego rozwoju:

    Realizacja celów:

    • 34 szkoły-laureatów dotychczasowych edycji Koloratorium zaproszono do udziału w ankiecie, od 29 z nich otrzymano odpowiedzi
    • 888,4 tys. PLN – łączna wartość darowizn finansowych i rzeczowych FFiL Śnieżka SA

Zaangażowanie społeczne od lat stanowi ważną część działań podejmowanych przez spółki Grupy. Ustanowienie go jednym z trzech obszarów filaru „Ludzie” Strategii Zrównoważonego Rozwoju Śnieżki 2023+ nawiązuje do długoterminowych inicjatyw Grupy na rzecz społeczności, realizowanych m.in. poprzez autorskie projekty zarówno w skali lokalnej, jak i ogólnokrajowej. Podmiotem prowadzącym takie programy jest m.in. Fundacja Śnieżka, której fundatorem jest Śnieżka SA.

Kierunki i obszary inicjatyw, w które angażują się spółki, wyznacza Polityka Zaangażowania Społecznego. Zgodnie z tym dokumentem nadrzędnym celem wszystkich aktywności jest realne wsparcie i pomoc w wyznaczonych obszarach w myśl zasady wyrównywania szans i zrównoważonego rozwoju.

Główne filary zaangażowania społecznego Grupy Kapitałowej Śnieżka:

projekty społeczne i inne formy zaangażowania Grupy skupione są wokół jej misji. W przypadku działań na rzecz społeczeństwa przesłanie „Wierzymy, że kolory mają znaczenie” oznacza „zmianę na lepsze”, „inspirację” i „radość”, obecne w życiu beneficjentów dzięki przedsięwzięciom realizowanym przez spółki Grupy oraz przez Fundację Śnieżka.

spółki Grupy Śnieżka angażują się w działania ważne z perspektywy mieszkańców swoich lokalnych społeczności. Grupa Kapitałowa realizuje także działania w skali całego kraju, adresowane głównie do jednostek publicznych zlokalizowanych w małych miejscowościach czy w obszarach zagrożonych wykluczeniem społecznym.

głównymi beneficjentami działań społecznych Grupy są dzieci i młodzież, ich rodziny i bezpośrednie otoczenie. Wsparcie realizowane jest głównie we współpracy z jednostkami publicznymi lub za ich pośrednictwem.

W Polityce Zaangażowania Społecznego powstałej w 2022 roku Grupa Śnieżka zobowiązuje się m.in. do rozpoczynania nowych projektów oraz kontynuacji inicjatyw społecznych zakorzenionych w historii FFiL Śnieżka SA wraz z ich implementacją w spółkach zależnych. Wśród zobowiązań znalazły się także: monitoring prowadzonych działań i bieżącej weryfikacji ich zasadności, rzetelna komunikacja o realizowanych projektach oraz prowadzenie dialogu pozwalającego rozpoznawać potrzeby lokalnych społeczności. Dla zagadnień społecznych, poza wewnętrznymi regulacjami w zakresie rozpatrywania podań, zapytań i próśb, za procedury należytej staranności Grupa uznaje podawane do publicznej wiadomości regulaminy podejmowanych działań społecznych, precyzujące zasady wsparcia i definiujące beneficjentów. Wiele z nich można znaleźć na stronach internetowych, w tym na stronie Fundacji, gdzie udostępniono m.in. Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

  • Spółki Grupy Śnieżka realizują działania społeczne na dwóch poziomach:

    • ogólnokrajowym – osią realizowanych przedsięwzięć są autorskie, cykliczne programy i projekty społeczne;
    • lokalnym – osią realizowanych przedsięwzięć są lokalne, autorskie, cykliczne projekty i programy społeczne realizowane w otoczeniu poszczególnych spółek Grupy. W przypadku działań wspieranych lokalnie spółki kierują się zasadą otwartości na potrzeby lokalnych jednostek i instytucji. Dopuszcza się także włączenie się spółek w inicjatywy lokalne realizowane poza obszarem ich bezpośredniej działalności, o ile w sposób wyróżniający się wpisują się one w główne filary zaangażowania społecznego Grupy.

    Uzupełnieniem zarówno inicjatyw ogólnokrajowych, jak i lokalnych jest partycypacja w innych działaniach (na obu poziomach), spójnych ze zdefiniowanymi w Polityce założeniami działalności społecznej.

Spółka, zgodnie z celem Strategii Zrównoważonego Rozwoju, planuje przeznaczać 1% zysku brutto na działania społeczne (w cyklu 2-letnim). Zarówno w roku 2022, jak i 2023 wartość darowizn przekroczyła założony cel (który dla roku 2023 wynosił 770,4 tys. PLN).

888,4 tys. PLN

łączna wartość darowizn finansowych i rzeczowych FFiL Śnieżka SA

w tym:

633 tys. PLN

na rzecz Fundacji Śnieżka

255,4 tys. PLN

na rzecz inicjatyw lokalnych i ochrony zdrowia

Zakres Polityki Zaangażowania Społecznego ma zastosowanie w całej Grupie Kapitałowej i we wszystkich spółkach, które są również zobowiązane do jej przestrzegania, wdrożenia w codziennej pracy i przekazania postanowień swoim pracownikom. Jednostką nadzorującą przestrzeganie Polityki jest Dział Komunikacji Korporacyjnej i ESG FFiL Śnieżka SA.

Flagowymi programami Śnieżki w zakresie wsparcia lokalnych społeczności, zarówno w wymiarze ogólnopolskim, jak i lokalnym, są: Świat w kolorach i Przeogarniacze (z ramienia Fundacji Śnieżka) oraz Koloratorium (projekt prowadzony przez FFiL Śnieżka SA).

nasze inicjatywy_podkarpacie nasze inicjatywy_podkarpacie

Obok działań podejmowanych przez spółki Grupy, Polityka Zaangażowania Społecznego dopuszcza jednocześnie tworzenie przez marki produktowe własnych strategii zaangażowania społecznego, o ile są one spójne ze strategiami komunikacji tych marek. W raportowanym okresie spółki Grupy nie realizowały działań, które mogłyby mieć negatywny wpływ na społeczności lokalne.