Czynniki mające wpływ na rozwój i wyniki

Wpływ na wyniki Grupy Kapitałowej Śnieżka w perspektywie roku 2024 (analogicznie jak w roku 2023) będą miały przede wszystkim wyniki spółek FFiL Śnieżka SA (spółka dominująca) oraz Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o.

Ponadto ze względu na znaczący udział w skonsolidowanych przychodach oraz zyskach Grupy istotne będą wyniki wybranych zagranicznych spółek zależnych, zwłaszcza Poli-Farbe Vegyipari Kft. (Węgry) oraz Śnieżka-Ukraina Sp. z o.o. (Ukraina).

Zarząd Spółki ocenia, że głównymi czynnikami zewnętrznymi,
które będą miały wpływ na wyniki osiągnięte przez Grupę oraz poszczególne spółki w perspektywie kolejnych kwartałów, będą:

Grupa Kapitałowa Śnieżka monitoruje nastroje konsumenckie, kondycję finansową konsumentów oraz ich plany zakupowe w najważniejszych dla Grupy kategoriach produktowych na jej kluczowych rynkach (Polska i Węgry).

Na popyt w przyszłych miesiącach mogą mieć wpływ rosnące, choć wciąż niskie, odczyty nastrojów konsumenckich, stagnacja w zakresie siły nabywczej, a także większa skłonność do oszczędzania i czasowe ograniczenia dużych wydatków w związku z polityką monetarną NBP. Ta w dużej mierze sprowadza się do utrzymywania wysokich stóp procentowych i ograniczenia akcji kredytowej, a więc redukcji ilości pieniądza na rynku. Jak wskazują analizy GUS, średniorocznie nastroje konsumenckie w Polsce –zagregowane w bieżącym wskaźniku ufności konsumenckiej (BWUK) – w 2023 roku sytuowały się na niskim poziomie (-26,3), choć rosły w każdym kolejnym kwartale roku. W ostatnim kwartale 2023 roku wynik był już znacząco wyższy od średniej rocznej i wynosił -15,2. Także wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), opisujący oczekiwane w najbliższych 12 miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, utrzymywał podobny trend wzrostowy1.

W raportowanym okresie Grupa zaobserwowała nieznaczny wzrost popytu na wyroby dekoracyjne na rynku polskim, który odpowiada za ponad 2/3 jej przychodów ze sprzedaży. Na rynku węgierskim wolumen sprzedaży pozostaje w trendzie spadkowym, z kolei na rynku ukraińskim popyt wyraźnie wzrósł względem trudnego pod tym względem 2022 roku, ale nie osiągnął wyników notowanych przed rozpoczęciem pełnoskalowej wojny w Ukrainie.

Grupa analizuje m.in. to, jak czynniki globalne (np. skutki wojny w Ukrainie) oraz lokalne (np. inflacja i zmiany wynagrodzeń) wpływają na wskaźnik PKB w poszczególnych krajach, z którym silnie skorelowana jest kondycja branży farb dekoracyjnych. Stałym elementem prowadzonych działań jest monitoring sytuacji w tym sektorze na kluczowych rynkach, co daje możliwość przewidywania zmian postaw konsumenckich, a także dostosowania oferty Firmy oraz działań marketingowo sprzedażowych do zmieniających się warunków.

1 Źródło: GUS, Koniunktura konsumencka – styczeń 2024 r.

Działania wojenne na terytorium Ukrainy wpłynęły niekorzystnie na działalność i wyniki Grupy na rynku ukraińskim.

Zgodnie z będącymi w posiadaniu Spółki informacjami w momencie publikacji Sprawozdania majątek spółki Śnieżka-Ukraina nie jest zagrożony (jej zakład produkcyjny jest zlokalizowany w Jaworowie, w obwodzie lwowskim).

Obecnie nie ma przesłanek, które wskazywałyby na utratę możliwości kontynuacji działalności w Ukrainie.

Niemniej możliwa eskalacja konfliktu może także negatywnie oddziaływać na prace związane z remontami, a co za tym idzie zapotrzebowanie na produkty Spółki.

Trwający konflikt zbrojny w Ukrainie może mieć istotny wpływ na przyszłe wyniki Spółki Śnieżka-Ukraina, a w rezultacie całej Grupy Kapitałowej. Wyniki branży w roku 2023 wyraźnie się poprawiły względem poprzedniego roku, dając sygnał, że popyt na produkty remontowe (w tym dekoracyjne) może powrócić do przedwojennych wyników relatywnie szybko. Jednocześnie, ze względu na czynniki zewnętrze oraz aktualne otoczenie rynkowe, Zarząd Spółki nie ma obecnie możliwości oszacowania wpływu skutków wojny na przyszłe wyniki Grupy osiągnięte na tamtejszym rynku.

Grupa Kapitałowa Śnieżka na bieżąco monitoruje warunki panujące w Ukrainie i dostosowuje swoje działania i plany do aktualnej sytuacji. Kontynuuje także obserwację kluczowych dla niej rynków, stale weryfikując m.in. wpływ konfliktu zbrojnego w Ukrainie na kondycję gospodarek, na nastroje i kondycję finansową konsumentów czy na ich plany zakupowe.

Na dzień 31 grudnia 2023 roku Grupa przeprowadziła test na utratę wartości aktywów zlokalizowanych na Ukrainie. Wynik testu nie wykazał utraty wartości. Szczegóły dotyczące metodologii oraz założeń do testu zostały przedstawione w nocie 2.2.7 Skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2023 rok.

Ekspozycja na ryzyko aktywów posiadanych na Ukrainie na 31 grudnia 2023 roku przedstawia się następująco:

Ekspozycja na ryzyko aktywów posiadanych na Ukrainie na 31 grudnia 2023 roku

Dane w tys. PLN Bilans na 12.2023
Rzeczowe aktywa trwałe 17 315
Zapasy 8 634
Należności krótkoterminowe 4 299
Środki pieniężne 23 734
Inne aktywa 403
Razem Aktywa 54 386
Aktywa netto (Kapitał własny) 49 039

Odczyt z barometru handlu towarami wg Światowej Organizacji Handlu (WTO) wyniósł w listopadzie 2023 roku 100,7 pkt (poprawiając poziom względem sierpniowego odczytu 99,1 pkt)2. Według październikowych prognoz, WTO spodziewa się kontynuacji trendu wzrostowego w handlu i produkcji do końca prognozowanego horyzontu, tj. do IV kwartału 2024 roku. Zdaniem ekspertów niedawna sytuacja w handlu i wyniki 2023 roku mieszczą się w szacowanym przedziale ufności wskazanym w poprzedniej prognozie WTO z kwietnia 2023 roku. Oczekuje się, że handel będzie w 2024 roku rósł szybciej niż PKB, na co wpływ może mieć stosunkowo duży udział w handlu inwestycji i dóbr trwałego użytku wrażliwych na cykl koniunkturalny w porównaniu z PKB. Według tego samego źródła wolumen światowego handlu towarami w 2024 roku wzrośnie o 3,3% (względem szacowanego wzrostu o 3,2% w kwietniu 2023 roku), natomiast światowy PKB będzie się rozwijał w tempie 2,5% r/r (wobec 2,6% szacowanego w kwietniu 2023 roku).

Sytuacja w światowym handlu ma przełożenie na wymianę handlową na kluczowych rynkach, na których działa Grupa, a w rezultacie także na kondycję gospodarek krajów, które stanowią główne rynki zbytu dla produktów Grupy. Z poziomem i dynamiką PKB jest zaś skorelowana branża farb i produktów do drewna oraz skala konsumpcji produktów remontowo-budowlanych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku Polski (kluczowego rynku Grupy z perspektywy realizowanych przychodów ze sprzedaży), gdzie jednym z głównych motorów napędowych gospodarki pozostaje konsumpcja prywatna.

Największym zagrożeniem w perspektywie handlu jest silniejsze niż oczekiwano spowolnienie w Chinach oraz powrót inflacji w gospodarkach rozwiniętych, co wymagałoby utrzymania stóp procentowych na wyższym poziomie przez dłuższy okres 3.

2 Źródło: World Trade Organization (WTO), WTO trade barometers – November 2023, luty 2024.
3 Źródło: World Trade Organization (WTO), Global Trade Outlook and Statistics. Update: October 2023, luty 2024.

Zarząd Spółki przewiduje, iż z uwagi na obecną sytuację ekonomiczną oraz polityczną w Europie i na świecie, między innymi trwającą wojnę w Ukrainie, w niektórych obszarach surowcowych może nastąpić kolejny wzrost cen surowców, opakowań, a także pozostałych towarów. Określenie poziomu cen kluczowych surowców stosowanych do produkcji może być obarczone znaczącym błędem. Jednocześnie ograniczenia w dostępie do surowców zintensyfikowały prace nad poszukiwaniem kolejnych zamienników surowców niezbędnych do produkcji farb i lakierów.

Spółka na bieżąco monitoruje również zmiany regulacji Unii Europejskiej opisane w dalszej części rozdziału i podejmuje stosowne kroki w zakresie dostosowania się do nich. Aktualnie Spółka nie przewiduje wystąpienia zdarzeń w obszarze zakupu surowców, które mogłyby zagrażać jej prawidłowemu funkcjonowaniu.

Na wyniki Grupy w istotny sposób mogą wpłynąć zmiany kursów walut, a w szczególności: EUR/USD, EUR/PLN, HUF/PLN oraz UAH/PLN. Największe obecnie ryzyko walutowe dla Grupy Kapitałowej Śnieżka jest związane z potencjalnym umacnianiem się kursu EUR do PLN, co może zwiększyć koszt zakupu surowców używanych do produkcji.

Doświadczenia ostatnich lat wskazują na dużą niestabilność w zakresie cen zakupu energii, jednocześnie należy podkreślić, że spółka jest niskoenergochłonna. W obecnym otoczeniu makroekonomicznym oraz geopolitycznym utrzymuje się mocna presja kosztowa w zakresie cen energii, która wpływa na zwiększony koszt produkcji. Grupa prowadzi analizy mające na celu wdrożenie inwestycji, które istotnie zwiększą udział zielonej energii w jej strukturze zużycia energii na dwóch kluczowych rynkach, tj. w Polsce i na Węgrzech. Działania te są częścią Strategii Zrównoważonego Rozwoju Śnieżki 2023+.

Regulacje prawne Unii Europejskiej, które dotyczą branży farb i lakierów, są coraz bardziej restrykcyjne. Cechuje je także rosnąca złożoność. Coraz bardziej rygorystyczne są na przykład przepisy prawne dotyczące zawartości środków biobójczych dozwolonych w składzie farb, jak również innych substancji stosowanych do produkcji, stwarzających zagrożenia dla zdrowia i środowiska. Tym większy nacisk kładziony jest na stosowanie w farbach komponentów naturalnych, które z jednej strony odpowiadają za bezpieczeństwo wyrobu, z drugiej natomiast skracają jego przydatność do użycia. Prace dostosowawcze zapewniające zgodność z wymaganiami Unii Europejskiej skupiają się zatem na tym, aby za proekologicznością szła równie wysoka trwałość i jakość wyrobów.

Grupa prowadzi nieustanny monitoring zmian prawnych mogących mieć wpływ na produkcję oraz wdraża działania na rzecz dynamicznego dostosowywania do tych zmian procesu technologicznego. Aktualnie nowelizowane akty prawne, które wymagają uwagi w najbliższym czasie, to Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (tzw. Rozporządzenie CLP) wraz z rozporządzeniami zmieniającymi (tzw. ATP), związane z klasyfikacją wyrobów i ich odpowiednim oznakowaniem, uzależnionym od zawartości substancji biobójczych w wyrobie końcowym.

Dzięki posiadaniu własnego Laboratorium Mikrobiologicznego Grupa nie tylko na bieżąco wykonuje badania konieczne do sprostania nowym wymaganiom prawnym, ale prowadzi także badania i analizy wyprzedzające obowiązujący stan prawny, zapewniając jednocześnie wysoką jakość oferowanych wyrobów, jak również bezpieczeństwo użytkowania.

W kolejnych latach wpływ na sytuację na rynku wyrobów chemii budowlanej, w tym farb i preparatów do ochrony oraz dekoracji drewna, mogą mieć również działania, których celem jest powstrzymanie niekorzystnej zmiany klimatu, w tym działania regulacyjne oraz stymulacyjne w ramach wdrażania Porozumienia Paryskiego oraz strategii Unii Europejskiej Europejski Zielony Ład.

Grupa nie prowadzi działalności wysokoemisyjnej, a produkcja farb i lakierów jest niskoenergochłonna.

W całym łańcuchu wartości pewną część stanowi jednak działalność wysokoemisyjna (np. produkcja opakowań bazujących na produktach ropopochodnych oraz wydobycie lub produkcja niektórych surowców używanych przez Grupę) i nie można wykluczyć, że przyszłe regulacje dotyczące ograniczenia emisyjności oraz energochłonności zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na terenie Unii Europejskiej wpłyną na model biznesowy oraz wyniki Grupy.

Grupa Kapitałowa Śnieżka publikuje wartości śladu węglowego w zakresie 1, 2 i 3. Dane obejmują okres od roku 2020. Dla spółek FFiL Śnieżka SA oraz Śnieżka TOC został określony cel redukcji emisji gazów cieplarnianych w Zakresie 1 i Zakresie 2 (łącznie) o 45% w roku 2023 i 50% do roku 2025 względem poziomu z 2020 r. (wg metody market-based). Na rok 2024 zaplanowano prace nad określeniem wartości redukcyjnych w zakresie 3. (opisane w Sprawozdaniu w punkcie 10.3.3.1). Spółka opracowała także oraz realizuje Strategię Zrównoważonego Rozwoju 2023+, której istotną część stanowią działania, których założeniem jest przyczynienie się do powstrzymania zmiany klimatu oraz minimalizowanie wpływu na środowisko.