1. Dotrzymywanie terminów płatności i zapewnianie bezpiecznych warunków umów dla dostawców – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane na wyższym szczeblu łańcucha wartości. Jako znaczący podmiot na rynku farb i lakierów Grupa promuje dobre praktyki związane z płatnościami swoim podwykonawcom i dostawcom, zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorcom, dla których Śnieżka może być jednym z największych, a przez to najważniejszych klientów. Dzięki temu utrzymuje na wysokim poziomie standardy rynkowe, poprzez własny przykład zachęcając do ich dotrzymywania inne podmioty.
2. Wdrożenie do procesu zakupowego Kodeksu dostawcy – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane na wyższym szczeblu łańcucha wartości. Proces, wraz z kwestionariuszem samooceny dostawcy i Polityką zakupową, pozwala nawiązywać współpracę z podmiotami, które spełniają ustalone przez Śnieżkę wymogi w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym ochrony środowiska i praw człowieka. Jest on czynnikiem wzmacniającym motywację do pozytywnych zmian dla innych przedsiębiorstw.
3. Rozwijanie kultury organizacyjnej i korporacyjnej oraz przekładanie jej na wszystkie szczeble działalności organizacji (m.in. na dostawców, pracowników). Komunikowanie różnorodnymi kanałami wartości, misji i wizji, uwzględnianie ich w weryfikacji dopasowania kandydatów do pracy dla Śnieżki, w rozmowach rozwojowych pracowników, w kontakcie z klientami itp. – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane w całym łańcuchu wartości. Jasny, transparentny przekaz bazujący na Księdze Wartości Organizacyjnych pozwala zachować jej integralność zarówno wewnętrzną (dla pracowników, którzy wiedzą, jakie stawiane są im wymagania), jak i z perspektywy podmiotów biznesowych, z którymi Grupa współpracuje w całym łańcuchu wartości, oczekując od nich konkretnych standardów postępowania.
4. Tworzenie bezpiecznych warunków pracy w zakładach – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji. Grupa poważnie traktuje kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy, wymagając przestrzegania określonych prawem zasad i prowadząc szkolenia z tego zakresu, zarówno te, do których Śnieżka jest zobligowana (m.in. polskim prawodawstwem oraz poprzez przestrzeganie zapisów Polityki jakości, środowiska i BHP), jak i dodatkowe, np. z udzielania pierwszej pomocy. Prowadzi też badania sprawdzające potencjalną szkodliwość warunków, w jakich pracują osoby zatrudnione w zakładach, takie jak weryfikacja dopuszczalnego poziomu hałasu. Dzięki temu odnotowuje niską liczbę zdarzeń wypadkowych – w skali roku 2023 zarejestrowano trzy lekkie wypadki indywidualne przy pracy (w FFiL Śnieżka SA), a 7 w Grupie Kapitałowej.
5. Zapewnianie bezpiecznych warunków zatrudnienia – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji. Bezpieczna praca to nie tylko wypełnianie prawa w zakresie BHP. Grupa dąży do stworzenia takich okoliczności realizacji obowiązków zawodowych, by jej pracownicy odczuwali stabilność zatrudnienia w miejscu, które o nich dba i dąży do rozwoju ich kompetencji, opierając się na zapisach Polityki Personalnej oraz Polityki poszanowania praw człowieka.
6. Zapewnianie odpowiedniego wynagrodzenia dla zatrudnionych – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji. Grupa umacnia swoją pozycję na lokalnych rynkach pracy, zapewniając osobom zatrudnionym godziwą, konkurencyjną płacę, odpowiednią do zajmowanego stanowiska, kompetencji i zakresu umowy. Podstawą do zachowania spójności i przejrzystości systemu wynagrodzeń jest Polityka personalna, w tym system wartościowania stanowisk pracy.
7. Prowadzenie szkoleń dla pracowników w obszarze korupcji i przekupstwa – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji. Grupa dba o przestrzeganie Kodeksu etyki oraz wewnętrznych dokumentów poszczególnych spółek, takich jak Polityka przeciwdziałania korupcji Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA, poprzez organizację szkoleń, podczas których omawiane są wartości organizacji w tym zakresie oraz praktyczne sposoby zgłaszania naruszeń.
8. Dbałość o rozwój kompetencji pracowników – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji. Poszerzanie zakresu umiejętności osób zatrudnionych pozwala zatrzymywać i rozwijać talenty w organizacji, dzięki czemu mityguje ryzyko utraty cennego kapitału ludzkiego.
9. Tworzenie różnorodnego oraz inkluzywnego środowiska pracy – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji. Organizacja przyjęła Politykę różnorodności oraz promuje wartości, do których się ona odnosi, co jest czytelnym komunikatem braku akceptacji zachowań dyskryminujących. Grupa jest świadoma, że tylko poprzez kulturę włączającą jest w stanie efektywnie wykorzystać potencjał pracowników, a oni mogą go rozwijać w bezpiecznych warunkach.
10. Dbałość o zdrowie konsumentów potwierdzona certyfikatami – oddziaływanie potencjalne zlokalizowane na niższym szczeblu łańcucha wartości. Korzystając z wyrobów produkowanych przez Grupę, klienci pokrywają nimi powierzchnie pomieszczeń, w których spędzają wiele godzin, dlatego tak ważne w produktach są parametry związane z bezpieczeństwem użytkowników końcowych. Certyfikaty, potwierdzające hipoalergiczność farb czy bezpieczeństwo zabawek pokrytych wyrobami Śnieżki, pozwalają konsumentom podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje zakupowe.
11. Transparentna komunikacja na temat prośrodowiskowych i proklienckich cech produktów – oddziaływanie potencjalne zlokalizowane na niższym szczeblu łańcucha wartości. Odpowiedzialny marketing pozwala na klarowny przekaz dotyczący kluczowych parametrów wyrobów Grupy, które potwierdzają jej zrównoważoną działalność. Komunikacja ta prowadzona jest na opakowaniach dzięki umieszczaniu na nich symboli odnoszących się do klas produktów oraz certyfikatów, jakie uzyskały, m.in. Ecolabel, świadczący o prośrodowiskowych cechach farb.