Podejście do zrównoważonego rozwoju

Główne założenia

Zrównoważony rozwój jest traktowany jako warunek niezbędny do realizacji zamierzeń biznesowych i element budujący zarówno odporność biznesową na zmiany w otoczeniu, jak i wartość dla akcjonariuszy oraz pozostałych interesariuszy. Świadome i usystematyzowane zarządzanie kwestiami ESG pozwala lepiej przygotować spółki Grupy na oczekiwania rynkowe i wyzwania przyszłości.

  • Kodeks Etyczny,
  • Kodeks Dostawcy,
  • Księga Wartości Organizacyjnych,
  • Strategia Zrównoważonego Rozwoju Śnieżki 2023+,
  • Polityka personalna Grupy Kapitałowej Śnieżka,
  • Polityka klimatyczna Grupy Kapitałowej Śnieżka,
  • Polityka jakości, środowiska i BHP Grupy Kapitałowej Śnieżka,
  • Polityka zaangażowania społecznego Grupy Kapitałowej Śnieżka,
  • Polityka różnorodności Grupy Kapitałowej Śnieżka,
  • Polityka poszanowania praw człowieka Grupy Kapitałowej Śnieżka,
  • Polityka przeciwdziałania korupcji Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA.

Dokumenty te determinują podejście spółek Grupy do kwestii społecznych, środowiskowych oraz ładu korporacyjnego. Określają m.in. kwestie kształtowania relacji pracowniczych, wartości korporacyjne, wymagania wobec kontrahentów oraz zobowiązania klimatyczne Grupy. Szczegółowe informacje o zapisach wyżej wymienionych regulacji znajdują się w korespondujących tematycznie rozdziałach niniejszego oświadczenia.

Grupa Śnieżka monitoruje progres w zakresie zrównoważonego rozwoju, poprzez niefinansowe wskaźniki efektywności. Są one określone w Strategii zrównoważonego rozwoju Śnieżki 2023+ i przypisane do celów operacyjnych. Realizacja tych celów wraz z miernikami ujawniana jest w niniejszym oświadczeniu w rozdziałach „Środowisko”, „Ludzie” i „Biznes” nawiązujących do strategicznych obszarów zrównoważonego rozwoju Grupy Śnieżka.

Należyta staranność

Pełna analiza procesu należytej staranności zgodna z wymogami ESRS planowana jest na 2024 rok. Grupa przeprowadziła również analizę procesu należytej staranności w ramach przygotowania tzw. ujawnień taksonomicznych, przy użyciu Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw międzynarodowych z 2023 roku.

W poszczególnych częściach niniejszego Sprawozdania opisano istniejące procedury należytej staranności stosowane przez Grupę w odniesieniu do zagadnień: środowiska naturalnego i klimatu, dostawców, pracowniczych i różnorodności, społecznych, poszanowania praw człowieka, przeciwdziałania korupcji oraz cyberbezpieczeństwa.

Zidentyfikowane oddziaływania i możliwości

W ramach przygotowań do nowych wymogów raportowania Grupa przeprowadziła uproszczony proces analizy podwójnej istotności (opisany w Sprawozdaniu w punkcie 10.6.2.), który pozwolił na wyłonienie oddziaływań, ryzyk i możliwości związanych ze zrównoważonym rozwojem. Punktem wyjścia do ich identyfikacji była dokładna analiza łańcucha wartości Grupy Śnieżka. Część zapisów obecnie obowiązujących polityk odnosi się do kwestii zarządzania obszarami pokrywającymi się ze zidentyfikowanymi oddziaływaniami, ryzykami i możliwościami. Opisane poniżej oddziaływania zostały uszeregowane w kolejności od najistotniejszych do najmniej istotnych według przyjętej wewnętrznie skali.

1. Dotrzymywanie terminów płatności i zapewnianie bezpiecznych warunków umów dla dostawców – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane na wyższym szczeblu łańcucha wartości. Jako znaczący podmiot na rynku farb i lakierów Grupa promuje dobre praktyki związane z płatnościami swoim podwykonawcom i dostawcom, zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorcom, dla których Śnieżka może być jednym z największych, a przez to najważniejszych klientów. Dzięki temu utrzymuje na wysokim poziomie standardy rynkowe, poprzez własny przykład zachęcając do ich dotrzymywania inne podmioty.

2. Wdrożenie do procesu zakupowego Kodeksu dostawcy – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane na wyższym szczeblu łańcucha wartości. Proces, wraz z kwestionariuszem samooceny dostawcy i Polityką zakupową, pozwala nawiązywać współpracę z podmiotami, które spełniają ustalone przez Śnieżkę wymogi w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym ochrony środowiska i praw człowieka. Jest on czynnikiem wzmacniającym motywację do pozytywnych zmian dla innych przedsiębiorstw.

3. Rozwijanie kultury organizacyjnej i korporacyjnej oraz przekładanie jej na wszystkie szczeble działalności organizacji (m.in. na dostawców, pracowników). Komunikowanie różnorodnymi kanałami wartości, misji i wizji, uwzględnianie ich w weryfikacji dopasowania kandydatów do pracy dla Śnieżki, w rozmowach rozwojowych pracowników, w kontakcie z klientami itp. – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane w całym łańcuchu wartości. Jasny, transparentny przekaz bazujący na Księdze Wartości Organizacyjnych pozwala zachować jej integralność zarówno wewnętrzną (dla pracowników, którzy wiedzą, jakie stawiane są im wymagania), jak i z perspektywy podmiotów biznesowych, z którymi Grupa współpracuje w całym łańcuchu wartości, oczekując od nich konkretnych standardów postępowania.

4. Tworzenie bezpiecznych warunków pracy w zakładach – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji. Grupa poważnie traktuje kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy, wymagając przestrzegania określonych prawem zasad i prowadząc szkolenia z tego zakresu, zarówno te, do których Śnieżka jest zobligowana (m.in. polskim prawodawstwem oraz poprzez przestrzeganie zapisów Polityki jakości, środowiska i BHP), jak i dodatkowe, np. z udzielania pierwszej pomocy. Prowadzi też badania sprawdzające potencjalną szkodliwość warunków, w jakich pracują osoby zatrudnione w zakładach, takie jak weryfikacja dopuszczalnego poziomu hałasu. Dzięki temu odnotowuje niską liczbę zdarzeń wypadkowych – w skali roku 2023 zarejestrowano trzy lekkie wypadki indywidualne przy pracy (w FFiL Śnieżka SA), a 7 w Grupie Kapitałowej.

5. Zapewnianie bezpiecznych warunków zatrudnienia – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji. Bezpieczna praca to nie tylko wypełnianie prawa w zakresie BHP. Grupa dąży do stworzenia takich okoliczności realizacji obowiązków zawodowych, by jej pracownicy odczuwali stabilność zatrudnienia w miejscu, które o nich dba i dąży do rozwoju ich kompetencji, opierając się na zapisach Polityki Personalnej oraz Polityki poszanowania praw człowieka.

6. Zapewnianie odpowiedniego wynagrodzenia dla zatrudnionych – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji. Grupa umacnia swoją pozycję na lokalnych rynkach pracy, zapewniając osobom zatrudnionym godziwą, konkurencyjną płacę, odpowiednią do zajmowanego stanowiska, kompetencji i zakresu umowy. Podstawą do zachowania spójności i przejrzystości systemu wynagrodzeń jest Polityka personalna, w tym system wartościowania stanowisk pracy.

7. Prowadzenie szkoleń dla pracowników w obszarze korupcji i przekupstwa – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji. Grupa dba o przestrzeganie Kodeksu etyki oraz wewnętrznych dokumentów poszczególnych spółek, takich jak Polityka przeciwdziałania korupcji Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA, poprzez organizację szkoleń, podczas których omawiane są wartości organizacji w tym zakresie oraz praktyczne sposoby zgłaszania naruszeń.

8. Dbałość o rozwój kompetencji pracowników – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji. Poszerzanie zakresu umiejętności osób zatrudnionych pozwala zatrzymywać i rozwijać talenty w organizacji, dzięki czemu mityguje ryzyko utraty cennego kapitału ludzkiego.

9. Tworzenie różnorodnego oraz inkluzywnego środowiska pracy – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji. Organizacja przyjęła Politykę różnorodności oraz promuje wartości, do których się ona odnosi, co jest czytelnym komunikatem braku akceptacji zachowań dyskryminujących. Grupa jest świadoma, że tylko poprzez kulturę włączającą jest w stanie efektywnie wykorzystać potencjał pracowników, a oni mogą go rozwijać w bezpiecznych warunkach.

10. Dbałość o zdrowie konsumentów potwierdzona certyfikatami – oddziaływanie potencjalne zlokalizowane na niższym szczeblu łańcucha wartości. Korzystając z wyrobów produkowanych przez Grupę, klienci pokrywają nimi powierzchnie pomieszczeń, w których spędzają wiele godzin, dlatego tak ważne w produktach są parametry związane z bezpieczeństwem użytkowników końcowych. Certyfikaty, potwierdzające hipoalergiczność farb czy bezpieczeństwo zabawek pokrytych wyrobami Śnieżki, pozwalają konsumentom podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje zakupowe.

11. Transparentna komunikacja na temat prośrodowiskowych i proklienckich cech produktów – oddziaływanie potencjalne zlokalizowane na niższym szczeblu łańcucha wartości. Odpowiedzialny marketing pozwala na klarowny przekaz dotyczący kluczowych parametrów wyrobów Grupy, które potwierdzają jej zrównoważoną działalność. Komunikacja ta prowadzona jest na opakowaniach dzięki umieszczaniu na nich symboli odnoszących się do klas produktów oraz certyfikatów, jakie uzyskały, m.in. Ecolabel, świadczący o prośrodowiskowych cechach farb.

1. Emisja gazów cieplarnianych w trzech zakresach – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane w całym łańcuchu wartości. Grupa jest świadoma swojego oddziaływania wynikającego z prowadzonej działalności biznesowej, dlatego liczy swój ślad węglowy w trzech zakresach oraz ustaliła cele redukcyjne, o czym można przeczytać w Sprawozdaniu w punkcie 10.3.3.1.

2. Zużycie wody do produkcji – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane na wyższym szczeblu łańcucha wartości. Produkcja farb wiąże się z dużym zużyciem wody, zarówno jako składnika farb wodorozcieńczalnych, ale przede wszystkim w procesie produkcyjnym. Śnieżka prowadzi działania ograniczające zużycie wody m.in. poprzez zawracanie popłuczyn w procesie mycia.

3. Zużycie surowców i materiałów, w tym opakowania, kartony, folie, palety itp. – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane na wyższym szczeblu łańcucha wartości. Proces produkcji wyrobów Grupy wymaga wykorzystania zarówno opakowań pozwalających na odpowiednie ich magazynowanie i transport, a w celu ich zabezpieczenia również zastosowania kartonów i palet (pozyskiwanych z cennych surowców) oraz stanowiącej plastikowy odpad folii. Organizacja dokłada jednak starań, by wykorzystywać w tym zakresie produkty pochodzące z recyklingu oraz nadające się do niego.

4. Generowanie odpadów u klientów i użytkowników końcowych (opakowania, kartony, folie, palety itp.) – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane na niższym szczeblu łańcucha wartości. Grupa zdaje sobie sprawę, że wykorzystywane przez nią materiały chroniące produkt i pozwalające go przechowywać u odbiorcy końcowego stanowią dla klienta odpad. Dlatego zwiększa udział wykorzystania surowców, pozwalający na przetworzenie i ponowne wykorzystanie np. pustych opakowań.

5. Generowanie odpadów własnych (m.in. popłuczyny) – oddziaływanie rzeczywiste zlokalizowane w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji. Mimo optymalizacji zużycia materiałów i surowców, Śnieżka nie jest w stanie uniknąć generacji odpadów. Za ich utylizację odpowiedzialne są podmioty, z którymi Spółka podpisuje stosowne umowy. Minimalizuje jednak ilość pozostałości po produkcji, zawracając część popłuczyn.

1. Pozyskiwanie energii z OZE (na Węgrzech, w Ukrainie), gwarancje pochodzenia energii w Polsce – brak opłat za emisję dwutlenku węgla – możliwość zlokalizowana w całym łańcuchu wartości, zidentyfikowana podczas analizy zagadnień zmiany klimatu w procesie uproszczonej analizy istotności. Technologie oparte na odnawialnych źródłach energii wykorzystują zasoby, które pochodzą bezpośrednio ze środowiska naturalnego. Energia, która wytwarzana jest z odnawialnych źródeł energii, emituje do atmosfery niewielką ilość gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń. Oznacza to, że jest bezpieczna dla środowiska naturalnego, ponieważ pozostawia mniejszy ślad węglowy niż energia z węgla. Pomimo, że energia pochodząca z odnawialnych źródeł energii wciąż wiąże się ze znacznymi kosztami, jej wykorzystanie stanie się coraz bardziej opłacalne (np. ze względu na rosnące koszty emisji dwutlenku węgla). Ponadto gwarancje pochodzenia pozwalają budować wizerunek organizacji zrównoważonej, co ma coraz większe znaczenie zarówno dla inwestorów i kontrahentów, jak i konsumentów.

2. Stabilny łańcuch dostaw dzięki współpracy z odpowiedzialnymi społecznie i zrównoważonymi środowiskowo podmiotami, oparty o długotrwałe relacje – możliwość zlokalizowana w całym łańcuchu wartości, wynikająca z oddziaływania zidentyfikowanego jako „wdrożenie do procesu zakupowego kodeksu dostawców”. Poza wskazanymi korzyściami, stabilny łańcuch dostaw to również możliwość zrównoważonego rozwoju organizacji w perspektywie długoterminowej, co przekłada się na bezpieczeństwo produkcji, a co za tym idzie – również pracy dla osób zatrudnionych w Grupie.

3. Wzrost zaufania do firmy poprzez budowanie wizerunku zrównoważonej organizacji – możliwość zlokalizowana w całym łańcuchu wartości, wynikająca z oddziaływania zidentyfikowanego jako „rozwijanie kultury organizacyjnej i korporacyjnej oraz przekładanie jej na wszystkie szczeble działalności organizacji (m.in. na dostawców, pracowników)…”. Dzięki realizowanej Strategii Zrównoważonego Rozwoju FFiL Śnieżka SA oraz Śnieżka ToC transparentnie komunikują się ze swoimi interesariuszami w obszarze ESG.

4. Wyższe kompetencje pracowników, lepsze funkcjonowanie organizacji i wyższe przychody organizacji – możliwość zlokalizowana w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji, wynikająca z oddziaływania zidentyfikowanego jako „dbałość o rozwój kompetencji pracowników”. Rozwijanie potencjału osób zatrudnionych w Grupie jest szansą zarówno dla niej samej ze względu na maksymalizowanie korzyści z własnych zasobów ludzkich i intelektualnych, ale też dla samych pracowników – poszerzanie wachlarza umiejętności, zarówno twardych, jak i miękkich, zwiększa ich szansę na awans (w tym przekwalifikowania do innego działu), wyższe zarobki i poprawę satysfakcji z wykonywanego zawodu. W dalszej perspektywie przekłada się to na intensyfikację efektywności i pomnożenie przychodów Grupy.

5. Większa dostępność wykwalifikowanych pracowników, lepsze funkcjonowanie organizacji i wyższe przychody organizacji – możliwość zlokalizowana w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji, wynikająca z oddziaływania zidentyfikowanego jako „tworzenie różnorodnego oraz inkluzywnego środowiska pracy”. Stwarzanie odpowiednich warunków wykonywania obowiązków zawodowych oraz oferowanie konkurencyjnej płacy są szczególnie istotne w procesie rekrutacji i utrzymania już zatrudnionych specjalistów ze względu na unikalny i niekiedy wąski, a jednocześnie pożądany zakres ich kompetencji. Budowanie organizacji świadomej swoich różnorodnych zasobów, potrafiącej je łączyć i wykorzystywać, pozwala opracowywać wyjątkową na rynku ofertę.

6. Zawracanie do obiegu np. wody lub wycofanych produktów z rynku – możliwość zlokalizowana w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji, wynikająca z oddziaływania zidentyfikowanego jako „generowanie odpadów u klientów i użytkowników końcowych (opakowania, kartony, folie, palety itp.)”. Ze względu na korzyści dla środowiska coraz większe znaczenie zyskuje idea gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Śnieżka przetwarza towary wycofywane z rynku i zawraca obieg wody w procesie produkcyjnym, zmniejszając ilość odpadów. Działania z zakresu GOZ, poza redukcją kosztów, wpływają pozytywnie na ocenę organizacji zarówno przez konsumentów, jak i agencje ratingowe.

7. Stabilne relacje z partnerami biznesowymi – możliwość zlokalizowana na niższym szczeblu łańcucha wartości, wynikająca z oddziaływania zidentyfikowanego jako „dotrzymywanie terminów płatności i zapewnianie bezpiecznych warunków umów dla dostawców”. Model biznesowy Grupy zakłada nabywanie surowców i półproduktów od dostawców na wyższym szczeblu łańcucha wartości oraz sprzedaż wytworzonych towarów przez bezpośrednich klientów na niższym szczeblu.

8. Większa dostępność ilościowa i niższe koszty półproduktów / surowców bardziej zrównoważonych (ekologicznych) ze względu na ich coraz większą popularność – możliwość zlokalizowana na wyższym szczeblu łańcucha wartości, wynikająca z oddziaływania zidentyfikowanego jako „zużycie surowców i materiałów (w tym opakowania, kartony, folie, palety itp.)”. Wraz ze zwiększającą się świadomością ekologiczną rynku i odpowiadające na nią zapisy europejskiego tzw. Zielonego ładu, spodziewane jest zmniejszanie kosztów przyjaznych środowiskowo materiałów pozyskiwanych do produkcji wyrobów oferowanych przez Śnieżkę.

9. Rozszerzenie gamy produktów o niskoemisyjne – możliwość zlokalizowana w całym łańcuchu wartości, wynikająca z oddziaływania zidentyfikowanego jako „emisja gazów cieplarnianych w trzech zakresach”. Grupa widzi prawdopodobieństwo wzrostu zainteresowania klientów ofertą o niskich wskaźnikach emisyjności, w związku z czym w krótkiej perspektywie planuje kalkulację śladu węglowego swoich produktów i opracowanie takich, których produkcja i transport będzie generowała niższe emisje niż w przypadku oferty standardowej, co może przyczynić się do utrzymania lub wzrostu sprzedaży.

10. Wzrost zaufania klientów dzięki bardziej przyjaznej recepturze produktów; tworzenie i komunikowanie bezpiecznych produktów dla konsumentów (np. farba Magnat Be Eko) – możliwość zlokalizowana w całym łańcuchu wartości, wynikająca z oddziaływania zidentyfikowanego jako „transparentna komunikacja na temat prośrodowiskowych i proklienckich cech produktów”. Bezpieczeństwo użytkowników końcowych jest dla Grupy Śnieżka kluczowe, dlatego Firma oferuje produkty certyfikowane alergologiczne i ekologiczne. Wyjątkowym przykładem takiego wyrobu są farby Magnat Be Eko, w których 30% składników jest pochodzenia naturalnego. Farba ta uzyskała Świadectwo Hypoalergii. Transparentna komunikacja cech produktów przekłada się m.in. na wzrost zaufania klientów.

11. Zwiększenie sprzedaży i wzrost zaufania klientów dzięki dbałości o zdrowie konsumentów (potwierdzonej certyfikatami) – możliwość zlokalizowana na niższym szczeblu łańcucha wartości, wynikająca z oddziaływania zidentyfikowanego jako „dbałość o zdrowie konsumentów dodatkowo potwierdzona certyfikatami”. W swoim Centrum Badań i Rozwoju Grupa Śnieżka opracowuje receptury odpowiadające na coraz wyższe oczekiwania konsumentów.

1. Konieczność kalkulacji śladu węglowego produktów – ryzyko zlokalizowane na niższym szczeblu łańcucha wartości, wynikające z oddziaływania zidentyfikowanego jako „emisja gazów cieplarnianych
w trzech zakresach”.

2. Czasowe zmniejszenie produkcji w wyniku ograniczenia dostępności wody – ryzyko zlokalizowane na wyższym szczeblu łańcucha wartości, wynikające z oddziaływania zidentyfikowanego jako „zużycie wody do produkcji”.

3. Wzrost cen paliw – wzrost kosztów dostaw i dystrybucji – ryzyko zlokalizowane w całym łańcuchu wartości, zidentyfikowane podczas analizy zagadnień zmiany klimatu w procesie uproszczonej analizy istotności.

4. Ryzyko fizyczne – fale upałów i mrozów – konieczność zmiany receptur i sposobu magazynowania produktów, aby dostosować produkty do nowych warunków pogodowych – ryzyko zlokalizowane
w łańcuchu wartości na szczeblu własnych operacji, zidentyfikowane podczas analizy zagadnień zmiany klimatu w procesie uproszczonej analizy istotności.

5. Zmniejszenie zainteresowania konsumentów i klientów wysokoemisyjnymi produktami – ryzyko zlokalizowane na niższym szczeblu łańcucha wartości, wynikające z oddziaływania zidentyfikowanego jako „emisja gazów cieplarnianych w trzech zakresach”.

6. Wyższe koszty prowadzenia działalności wskutek wyboru dostawców wyróżniających się spełnianiem najwyższych standardów zrównoważonego rozwoju – ryzyko zlokalizowane na wyższym szczeblu łańcucha wartości, wynikające z oddziaływania zidentyfikowanego jako „wdrożenie do procesu zakupowego kodeksu dostawców”.

7. Zmniejszenie popytu na produkty generujące dużą ilość odpadów (w tym nienadające się do recyklingu – zanieczyszczonych np. farbą) – ryzyko zlokalizowane na niższym szczeblu łańcucha wartości, wynikające z oddziaływania zidentyfikowanego jako „generowanie odpadów u klientów
i użytkowników końcowych (opakowania, kartony, folie, palety itp.)”.

8. Ryzyko fizyczne – fale upałów i mrozów – konieczność zapewnienia optymalnych warunków pracy (np. dodatkowej klimatyzacji) – ryzyko zlokalizowane w łańcuchu wartości na szczeblu operacji własnych, wynikające z tematu „zmiana klimatu”, omawianego w uproszczonym procesie analizy istotności.

9. Zerwanie relacji biznesowych wynikające z niezachowania odpowiednich standardów zrównoważonego rozwoju – ryzyko zlokalizowane na niższym szczeblu łańcucha wartości, wynikające z oddziaływania zidentyfikowanego jako „rozwijanie kultury organizacyjnej i korporacyjnej oraz przekładanie jej na wszystkie szczeble działalności organizacji (m.in. na dostawców, pracowników)”.

Zidentyfikowane ryzyka wraz z systemem zarządzania ryzykiem zostały szerzej opisane w Sprawozdaniu
w rozdziale 8. Zarządzanie ryzykiem.

Strategia zrównoważonego rozwoju śnieżki 2023+

Fundamentalnym dokumentem określającym wizję zarządzania zrównoważonym rozwojem Grupy jest Strategia Zrównoważonego Rozwoju Śnieżki 2023+. Dokument stanowi odpowiedź organizacji na rosnącą świadomość i oczekiwania konsumentów i partnerów biznesowych, a jednocześnie przyjęte w Strategii rozwiązania pozwalają Grupie na dostosowanie się do zmian rynkowych i regulacji prawnych. Zapisy Strategii ujęte są w wieloletniej perspektywie i odnoszą ją do modelu biznesowego. Dokument został opracowany dla spółki dominującej w Grupie – FFiL Śnieżka SA – oraz spółki Śnieżka Trade of Colours. Oba te podmioty pełnią kluczowe role w obecnym modelu operacyjnym Grupy Śnieżka. Docelowo Strategią zostaną objęte wszystkie spółki wchodzące w jej skład, w Polsce i za granicą.

Strategia Zrównoważonego Rozwoju Śnieżki 2023+ podzielona jest na trzy filary i opisuje dziewięć obszarów priorytetowych, 21 celów strategicznych oraz 71 przypisanych do nich celów operacyjnych. Dla każdego ze zdefiniowanych kluczowych obszarów Strategia określa konkretną jednostkę organizacyjną odpowiedzialną za jej realizację. Opisane w dokumencie cele operacyjne mają określone mierniki oraz horyzont czasowy.

Jesteśmy odpowiedzialni za wpływ naszej działalności na środowisko i klimat

Grupa Śnieżka zobowiązuje się do przyjęcia pełnej odpowiedzialności za swoje produkty w całym ich cyklu życia. Łączy wysoką jakość produktów z troską o ich wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników oraz środowisko. Kwestie te są uwzględniane na początkowych etapach – projektowania i określania składu recepturowego. Grupa chce również wzmacniać zrównoważony rozwój w swoim łańcuchu dostaw m.in. poprzez stosowanie kryteriów ESG w procesach zakupowych. Ambicją Firmy jest również minimalizowanie śladu środowiskowego m.in. poprzez zwiększanie efektywności produkcji i optymalizację zużycia mediów.

Odpowiedzialność za produkt
Cele strategiczne
  • Rozwój produktów o niskim wpływie na środowisko
Jednostka odpowiedzialna Dyrektor ds. Rozwoju Produktu
Miejsce w Sprawozdaniu

 

10.3.4. Odpowiedzialność za produkt

 

Odpowiedzialne zakupy
Cele strategiczne
  • Wzmocnienie zrównoważonego rozwoju łańcuchu dostaw
  • Wykorzystanie opakowań zawierających w składzie określony % surowca pochodzącego z recyklingu
Jednostka odpowiedzialna Dyrektor ds. Zakupów
Miejsce w Sprawozdaniu

 

10.3.5. Odpowiedzialne zakupy

 

Wpływ działalności na środowisko i klimat
Cele strategiczne
  • Redukcja poziomu generowania odpadów
  • Zrównoważona gospodarka wodna
  • Zwiększenie efektywności energetycznej
  • Transformacja w kierunku zielonej energii
  • Zarządzanie oraz redukcja emisji GHG
Jednostka odpowiedzialna Dyrektor ds. Zarządzania Jakością i Klimatem
Miejsce w Sprawozdaniu 10.3.3. Wpływ działalności na środowisko i klimat

Jesteśmy odpowiedzialni za pracowników i realizujemy działania na rzecz lokalnych społeczności

Filar ten opisuje podejście Grupy Śnieżka do budowania relacji z pracownikami oraz lokalnymi społecznościami. Jej strategicznym zobowiązaniem jest umożliwienie rozwoju kompetencji zawodowych wszystkich osób zatrudnionych, tworzenie bezpiecznego, różnorodnego i inkluzywnego środowiska pracy oraz bezwzględna troska o bezpieczne warunki jej wykonywania. Grupa – w oparciu o kompetencje – włącza się również w realizację projektów społecznych; jest zaangażowana w rozwój dzieci i młodzieży, zwłaszcza z małych miejscowości.

Zaangażowanie i rozwój pracowników
Cele strategiczne
  • Tworzenie kultury organizacyjnej w oparciu o wartości
  • Budowa różnorodnego i inkluzywnego środowiska pracy
  • Zarządzanie zaangażowaniem i zadowoleniem pracowników
  • Rozwój pracowników
Jednostka odpowiedzialna Dyrektor Działu People
Miejsce w Sprawozdaniu

 

10.4.1. Zaangażowanie i rozwój pracowników

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy
Cele strategiczne
  • Budowanie kultury bezpieczeństwa i minimalizacja zagrożeń dla pracowników
Jednostka odpowiedzialna Kierownik Działu Bezpieczeństwa Pracy
Miejsce w Sprawozdaniu

 

10.4.2. Bezpieczeństwo i higiena pracy

 

Zaangażowanie społeczne
Cele strategiczne
  • Realizacja projektów społecznych w oparciu o kompetencje i marki Grupy Śnieżka
  • Wsparcie społeczności lokalnej w miejscu prowadzenia działalności
  • Zaangażowanie pracowników w działania społeczne
Jednostka odpowiedzialna Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i ESG
Miejsce w Sprawozdaniu 10.4.3. Zaangażowanie społeczne

Budujemy organizację opartą o efektywny system zarządzania i etykę biznesu

Grupa Śnieżka w filarze Biznes deklaruje strategiczną zgodność swoich działań z przepisami prawa, regulacjami wewnętrznymi oraz przyjętymi standardami. Zobowiązuje się również do przyjęcia sformalizowanego, kompleksowego podejścia do zarządzania ryzykiem, w tym klimatycznym. Spółki Grupy dbają także o zapewnienie bezpieczeństwa informatycznego zasobów organizacji.

Compliance
Cele strategiczne
  • Aktywna realizacja funkcji compliance
  • Zarządzanie obszarem przeciwdziałania korupcji i nadużyciom
Jednostka odpowiedzialna Coporate Governance Officer
Miejsce w Sprawozdaniu

 

10.5.1. Compliance

 

Cybersecurity
Cele strategiczne
  • Kompleksowa ochrona przed cyberprzestępczością i zarządzanie bezpieczeństwem danych
Jednostka odpowiedzialna Dyrektor Transformacji Cyfrowej i IT
Miejsce w Sprawozdaniu

 

10.5.2. Cybersecurity

 

Zarządzanie ryzykiem
Cele strategiczne
  • Formalizacja kompleksowego systemu zarządzania ryzykiem
Jednostka odpowiedzialna Zarząd
Miejsce w Sprawozdaniu Ryzyka w działalności Grupy

Strategia wspiera realizację sześciu spośród 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. To globalna inicjatywa wspierająca rozwiązanie najważniejszych wyzwań społecznych, ekologicznych i gospodarczych, które stoją przed światem. Przyjęcie celów w 2015 roku wraz z określeniem czasu na ich realizację – w większości przypadków – na 15 lat (do 2030 roku) było wyrazem przekonania, że wspólna globalna współpraca jest kluczowa dla stworzenia lepszego, bardziej zrównoważonego świata, w którym każdy człowiek ma szansę na godne życie.

Komunikacja z interesariuszami

Grupa Śnieżka komunikuje się z interesariuszami w sposób prawdziwy, rzetelny i kompletny. Kwestię tę jednostka dominująca reguluje w Polityce Informacyjnej FFiL Śnieżka SA. Dokument wyznacza ramowe zasady zarządzania informacjami oraz danymi na temat Spółki. Adresatem zapisów jest kadra zarządzająca, pracownicy
i współpracownicy zarządzający informacjami i danymi w imieniu FFiL Śnieżka SA. Podstawowe zasady Polityki Informacyjnej to m.in. bezwzględne przestrzeganie prawa i przyjętych norm, przekazywanie informacji odzwierciedlających specyfikę danej sytuacji, przeciwdziałanie rozpowszechnianiu fałszywych informacji oraz przestrzeganie tajemnicy przedsiębiorstwa. Polityka jest jednocześnie zobowiązaniem FFiL Śnieżka SA do bezwzględnego unikania w komunikacji mowy nienawiści oraz dyskryminacji.

Nadzór nad jej realizacją sprawuje Corporate Governance Officer. Jest on również zobligowany do corocznego przeglądu Polityki i przedstawienia Zarządowi wniosków ze swojej analizy. Spółki zależne wobec FFiL Śnieżka SA prowadzą własne polityki informacyjne spójne z dokumentem przyjętym przez jednostkę dominującą.

matryca matryca

Lista najważniejszych interesariuszy dla Grupy Śnieżka została zaktualizowana w porozumieniu z Zarządem podczas prac nad przygotowaniem niniejszego Sprawozdania. Z każdą z grup interesariuszy spółki Grupy Śnieżka prowadzą komunikację w kanałach dostosowanych do potrzeb i oczekiwań. Pozyskiwane w trakcie dialogu informacje zwrotne są traktowane jako jeden ze sposobów weryfikacji podejmowanych w Grupie Śnieżka działań.

A. Akcjonariusze – walne zgromadzenia, raporty (okresowe i bieżące), spotkania tradycyjne oraz wideokonferencje i czaty

B. Analitycy – badania opinii, media społecznościowe, strona internetowa Grupy

C. Banki – kontakt telefoniczny/mailowy i spotkania, badania opinii, strona internetowa Grupy

D. Dostawcy indirect – przetargi i spotkania, kontakt telefoniczny/mailowy, konferencje i wydarzenia branżowe, badania opinii

E. Dostawcy direct – spotkania, kontakt telefoniczny/mailowy, konferencje i wydarzenia branżowe, badania opinii

F. Media – briefingi, spotkania po prezentacjach wynikowych i kontakt bieżący (przez biuro prasowe oraz bezpośredni), media społecznościowe, strona internetowa Grupy

G. Giełda – kontakt telefoniczny/mailowy, strona internetowa Grupy

H. Instytucje nadzoru – kontakt telefoniczny/mailowy, strona internetowa Grupy

I. Kadra zarządzająca – spotkania, kontakt telefoniczny/mailowy, szkolenia, komunikacja wewnętrzna

J. Konsumenci – badania satysfakcji, media społecznościowe, komunikacja w punktach sprzedaży, konkursy oraz akcje promocyjne i reklamy w różnych kanałach komunikacji (w tym poprzez stronę internetową Grupy)

K. Odbiorcy B2B – spotkania, kontakt telefoniczny/mailowy, szkolenia, portal „Biuro Obsługi Klienta” (bok.sniezka.pl), badania satysfakcji/opinii, strona internetowa Grupy

L. Pracownicy – kontakt telefoniczny/mailowy, magazyn wewnętrzny, newsletter pracowniczy, intranet i strona internetowa Grupy, ekrany informacyjne, plakaty i kontakt za pośrednictwem wybranych przedstawicieli pracowników, działania w zakresie Employer Branding, badania satysfakcji/opinii, szkolenia, media społecznościowe

M. Samorząd lokalny – relacje bezpośrednie (w tym spotkania), komunikacja telefoniczna, mailowa i tradycyjna, badania opinii, media społecznościowe, strona internetowa Grupy

N. Społeczność lokalna – spotkania, akcje społeczne skierowane do lokalnej społeczności, działalność Fundacji Śnieżki, informacje przekazywane mediom lokalnym i przez media społecznościowe, badania opinii, strony internetowe Grupy i Fundacji

O. Wykonawcy – spotkania, kontakt telefoniczny/mailowy, badania opinii, szkolenia, media społecznościowe, strona internetowa Grupy