W 2023 roku gospodarka Ukrainy powoli wychodziła z początkowego szoku związanego z trwającą wojną, która spowodowała duże zniszczenia w gospodarce narodowej.
Pod koniec 2022 roku zdecydowana większość firm ograniczyła produkcję w związku z niedoborem energii elektrycznej. W 2023 r. sytuacja w sektorze energetycznym uległa poprawie.
Pomimo trudnych warunków wojennych, gospodarka Ukrainy wykazała się dużą odpornością, a PKB Ukrainy w 2023 r. wzrósł o 5%11. Wzrost był możliwy ze względu na większą niż w początkowej fazie konfliktu zdolność adaptacyjną biznesu i ludności do warunków wojennych, zwiększone zbiory płodów rolnych, szybszy rozwój alternatywnych dróg dostaw, a także dzięki wsparciu finansowemu ze strony partnerów międzynarodowych. Dzięki zwiększeniu pomocy finansowej z zagranicy, na koniec roku rezerwy międzynarodowe wzrosły o 42% rok do roku do poziomu 40,5 mld USD12.
W 2023 roku inflacja znacznie spowolniła do poziomu 5,1%13. Obniżenie inflacji w 2023 r. wynika z szeregu działań podjętych przez Narodowy Bank Ukrainy (NBU) w celu utrzymania stabilności rynku walutowego: z ograniczenia wzrostu cen szerokiej gamy towarów z komponentem importowym, zamrożenia cen niektórych usług mieszkalno-usługowych oraz z dobrych zbiorów i odpowiedniego wzrostu dostępności produktów spożywczych.14
W 2023 r. stopa procentowa NBU zmieniła się czterokrotnie. NBU wykorzystywał stopę procentową jako jedną z metod ograniczania inflacji. Od stycznia do 27 lipca 2023 roku stopa procentowa utrzymywała się na poziomie 25%. Następnie została obniżona do 22% w lipcu, do 20% we wrześniu, do 16% w październiku i ostatecznie do 15% w grudniu. W przyszłości NBU jest gotowy elastycznie dostosowywać swoją politykę stóp procentowych, biorąc pod uwagę zmiany w bilansie ryzyk dla stabilności kursu walutowego i inflacji15. Sytuacja na rynku walutowym pozostawała pod kontrolą. NBU kontynuował równoważenie rynku walutowego, kompensując strukturalny deficyt waluty obcej, ale pozwalając kursowi poruszać się zarówno w kierunku umocnienia, jak i osłabienia, w zależności od zmian w równowadze popytowo-podażowej.
Od października 2023 r. NBU podjął decyzję o przejściu na system zarządzanej elastyczności kursu walutowego, co wpłynęło na zmianę wartości dolara do waluty ukraińskiej na koniec roku. Oficjalny kurs hrywny do dolara amerykańskiego pozostawał na stałym poziomie 36,5686 UAH/USD do 3 października 2023 roku16. Regulator wspierał hrywnę, ale pozwalał kursowi reagować na trendy rynkowe. Od 1 grudnia NBU zlikwidował wszystkie ograniczenia odnośnie do możliwości sprzedaży waluty w gotówce dla osób fizycznych17.
Od początku pełnoskalowej wojny, tj. od 24 lutego 2022 roku do dnia publikacji raportu, dane ukraińskiego urzędu statystycznego o średnich płacach i stopie bezrobocia nie zostały opublikowane. Rynek pracy w Ukrainie wciąż boryka się z trudnościami, ale w 2023 r. zauważono pewne ożywienie. Liczba wakatów pozostaje daleka od tej sprzed wojny, ale liczba ofert pracy rośnie z każdym miesiącem18.
Równocześnie rynek ukraiński doświadcza niedoboru pracowników. Wynika to z emigracji i migracji wewnętrznej zapoczątkowanych wraz z wybuchem wojny. Na rynek pracy wpływa również mobilizacja wojskowa i fakt, że wiele osób ginie na wojnie. Największe niedobory pracowników obserwowane są w sektorach medycznym i handlowym19.
Rok 2023 był rokiem ożywienia na rynku nieruchomości i budownictwa w centralnej i zachodniej Ukrainie. W stolicy większość deweloperów zapowiedziała kontynuację prac nad kompleksami mieszkaniowymi. Na zachodzie kraju, gdzie uruchamiano wiele nowych projektów, sytuacja była jeszcze lepsza. Od początku roku koszt metra kwadratowego w nowym budownictwie wzrósł o około jedną trzecią20.
Wiele firm budowlanych miało problemy z dostawami materiałów, zwiększonymi kosztami budowy i niestabilnością siły roboczej z powodu mobilizacji wojskowej. Ponadto znaczne uszkodzenia infrastruktury w niektórych regionach wymusiły pilną odbudowę, co może stymulować popyt na usługi budowlane w dłuższej perspektywie. Dostawcy materiałów budowlanych, którzy wcześniej importowali produkty z Rosji i Białorusi, zostali również zmuszeni do przejścia na produkty z UE i Turcji.
Zamknięcie ukraińskich portów uniemożliwiło import materiałów budowlanych drogą morską. Pod koniec 2023 r. występowały utrudnienia w imporcie surowców i materiałów z powodu blokady granicy z Ukrainą przez polskich i słowackich przewoźników. Doprowadziło to do wzrostu cen i wydłużenia czasu dostaw importowanych materiałów budowlanych. Z powodu blokady granicy koszty logistyki podwoiły się, co doprowadziło do wzrostu cen importowanych materiałów budowlanych o 5-10%21.
Bank Światowy prognozuje, że ukraińskie PKB wzrośnie w 2024 roku o 3,2%22.
11. Źródło: Portal: Interfax-Ukraina, styczeń 2024, https://interfax.com.ua/news/economic/959975.html
12. Źródło: Bank Narodowy Ukrainy, styczeń 2024, https://bank.gov.ua/ua/news/all/mijnarodni-rezervi-ukrayini-zrosli-uprodovj-2023-roku-na-42-ta-perevischili-405-mlrd-dol-ssha
13. Źródło: Portal Minfin.com.ua, styczeń 2024, https://index.minfin.com.ua/ua/economy/index/inflation/2023/
14. Źródło: Bank Narodowy Ukrainy, styczeń 2024, https://bank.gov.ua/ua/news/all/komentar-natsionalnogo-banku-schodo-rivnya-inflyatsiyi-u-2023-rotsi
15. Źródło: Bank Narodowy Ukrainy, https://bank.gov.ua/ua/monetary/archive-rish
16. Źródło: Bank Narodowy Ukrainy, październik 2023, https://bank.gov.ua/ua/news/all/nbu-vprovadjuye-kerovanu-gnuchkist-obminnogo-kursu-scho-posilit-stiykist-valyutnogo-rinku-ta-ekonomiki?fbclid=IwAR0xqm5eVbkLx4j3aa4TpkNOslmyKmGx-QVOYMO8vFeXoLPCrFkRS8fs5lA
17. Źródło: Bank Narodowy Ukrainy, listopad https://bank.gov.ua/ua/news/all/natsionalniy-bank-i-nadali-pomyakshuye-valyutni-obmejennya-dlya-biznesu-ta-gromadyan
18. Źródło: Portal Prawda Ekonomiczna, styczeń 2024, https://www.epravda.com.ua/publications/2024/01/9/708528/
19. Źródło: Bank Narodowy Ukrainy, styczeń 2024, https://bank.gov.ua/admin_uploads/article/MMR_2024-01.pdf?v=6
20. Źródło: Portal Biznes NV, grudzień 2024, https://biz.nv.ua/ukr/markets/2023-rik-vidnovlennya-na-rinku-neruhomosti-ukrajini-50380482.html
21. Źródło: Portal Gmk center, grudzień 2024, https://gmk.center/ua/opinion/budivelnij-rinok-u-2023-roci-mozhe-zrosti-na-25/
22. Źródło: Bank Światowy, Global Economic Prospects, https://www.worldbank.org/en/publication/global-economic-prospects.