Odpowiedzialne zakupy

  • Cele Strategii zrównoważonego rozwoju:

    Cele strategiczne:

    • Wdrożenie systemu oceny dostawców pod kątem ESG

    Cele operacyjne na rok 2023:

    • Komunikacja systemu oceny dostawców pod kątem ESG – 100%
    • Wypełnione formularze samooceny ESG dla dostawców – 70%

    Realizacja celów:

    • 34% dostawców zapoznało się z Kodeksem Dostawców
    • 100% dostawców strategicznych i kluczowych otrzymało informację i dokumenty związane z samooceną
    • 61% dostawców strategicznych i kluczowych wypełniło formularz samooceny

Grupa Śnieżka postrzega swój łańcuch dostaw jako element przewagi konkurencyjnej. Grupa chce współpracować z rzetelnymi i wiarygodnymi dostawcami. Warunkiem prowadzenia działań biznesowych, obok jakości, ceny i terminowości dostaw, jest odpowiedzialne podejście do kwestii zrównoważonego rozwoju.

Aktywni dostawcy (374) klasyfikowani są corocznie do jednej z trzech kategorii:

dostawcy strategiczni,

dostawcy kluczowi,

dostawcy podstawowi.

Dostawcy strategiczni i kluczowi odpowiadają za około 80% wartości budżetu zakupowego. Z tego względu firmy te są poddawane corocznej analizie dotyczącej zaangażowania ESG, zgodności dostarczanych produktów z zamówieniem i terminowości dostaw.

Kwestię współpracy z dostawcami regulują Polityka zakupowa oraz Kodeks Dostawcy Grupy Kapitałowej Śnieżka przyjęte w FFiL Śnieżka SA i Śnieżka ToC. Przyjęcie dokumentów w pozostałych spółkach planowane jest na rok 2024.

Polityka zakupowa

Polityka zakupowa systematyzuje działania zakupowe Grupy Śnieżka, uwzględniając kwestie ekonomiczne i środowiskowe, a jej adresatem są wszystkie spółki działające w Grupie. Polityka definiuje też główne filary w zakresie obszaru zakupowego, a jej zapisy uzupełnia Kodeks Dostawcy.

Zgodnie z Polityką nadrzędnym celem działań zakupowych jest umożliwienie prawidłowego funkcjonowania Grupy, a sam proces zakupowy jest postrzegany jako kluczowy element upowszechniania zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw. Grupa Śnieżka zobowiązuje się w Polityce zakupowej do nabywania i stosowania do produkcji swoich wyrobów surowców i opakowań posiadających wymagane certyfikaty i jednocześnie wspierania inicjatyw dotyczących stosowania bezpiecznych surowców i wykorzystania technologii recyclingowych.

Główne filary procesu zakupowego Polityki zakupowej:

  • zrównoważony rozwój,
  • przestrzeganie wewnętrznych regulacji (m.in. Polityk Jakości, Środowiska i BHP, Klimatycznej, Poszanowania Praw Człowieka, Różnorodności, Personalnej, Przeciwdziałania Korupcji, Informacyjnej i Bezpieczeństwa Cyfrowego),
  • przestrzeganie i wypełnianie zobowiązań względem wymogów krajowych,
  • przestrzeganie i wypełnianie zobowiązań względem dostawców,
  • dążenie do wyboru rzetelnych i wiarygodnych dostawców,
  • budowa uczciwych i transparentnych relacji z dostawcami,
  • cykliczna, rzetelna i transparentna ocena dostawców,
  • poufność, ochrona i bezpieczeństwo danych,
  • przeciwdziałanie wszelkim formom korupcji.

Zakres Polityki zakupowej obejmuje wszystkie wydatki Grupy na rzecz podmiotów zewnętrznych, a do jej przestrzegania zobowiązane są wszystkie spółki. Realizacja Polityki jest monitorowana, a nadzór nad przestrzeganiem sprawuje Dział Zakupów FFiL Śnieżka SA.

Kodeks Dostawcy Grupy Kapitałowej Śnieżka

Wartości Grupy Śnieżka stanowią podstawę działań związanych z nadzorem nad łańcuchem dostaw oraz budowaniem trwałych relacji z dostawcami. Grupa chce współpracować z partnerami, którzy rozumieją i podzielają troskę o zrównoważony rozwój, a w swoich działaniach dążą do rozwoju swoich praktyk w obszarach, w których również Grupa Śnieżka stawia sobie ambitne cele.

Potwierdzenie znajomości i przestrzegania zasad kodeksu postępowania jest wymogiem współpracy z Grupą Kapitałową Śnieżka, dlatego dokument ten stanowi załącznik do każdej nowej umowy z dostawcami. Dostawcy zobowiązani są podpisać Oświadczenie o zapoznaniu się z Kodeksem Dostawcy, deklarując tym samym gotowość podejmowania etycznych działań biznesowych.

Oczekiwania wobec dostawców zawarte w Kodeksie Dostawcy dotyczą:

  • ochrony środowiska, klimatu i zrównoważonego rozwoju,
  • poszanowania praw człowieka i pracowników,
  • zaangażowania społecznego,
  • ładu korporacyjnego i zgodności z przepisami prawa.

Kodeks obowiązuje wszystkich dostawców, a Grupa Śnieżka oczekuje od każdego kontrahenta przekazania swoim pracownikom praktyk i zasad opisanych w dokumencie. Grupa udostępniła również kontrahentom poufny kanał zgłaszania naruszeń zasad etycznych zobowiązując się jednocześnie do ochrony pracowników i partnerów biznesowych ujawniających łamanie zapisów Kodeksu.

Jednostką nadzorującą przestrzeganie Kodeksu Dostawcy jest Zarząd FFiL Śnieżka SA.

W 2023 roku z Kodeksem Dostawcy zapoznało się 34% dostawców – strategicznych, kluczowych i podstawowych.

Grupa Śnieżka ma zdywersyfikowany łańcuch dostaw i współpracuje z firmami z kraju i zagranicy, głównie z krajów europejskich. Rynek dostawców jest monitorowany, a Grupa prowadzi stały proces pozyskiwania nowych kontrahentów, aby zoptymalizować źródła zaopatrzenia, obniżać koszty, skracać czas dostaw lub pozyskiwać nowe technologie.

Zakupy surowców strategicznych Grupa realizuje u dostawców, których cechują znaczące zdolności produkcyjno-rozwojowe – przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego stopnia dywersyfikacji, istotnej roli innowacyjności, jak również z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych, społecznych i środowiskowych.

Zgodnie z Procedurą Zakupową wszyscy dostawcy są równo traktowani i każdy ma możliwość przedstawienia oferty zgodnie ze specyfikacją zakupową. Równe są również kryteria oceny ofert, a Grupa analizuje:

  • możliwości techniczne,
  • doświadczenie,
  • historię ewentualnej dotychczasowej współpracy,
  • koszty,
  • zagadnienia zrównoważonego rozwoju zawarte w Kodeksie Dostawcy.

Grupa Śnieżka chce cyklicznie weryfikować standardy w łańcuchu dostaw – dlatego w organizacji wprowadzony został proces samooceny dostawców strategicznych i kluczowych pod kątem zagadnień ESG, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii społecznych i środowiskowych. Ocenie poddani zostali zarówno dostawcy direct (surowców), jak i indirect (usług). W 2023 roku 100% dostawców (strategicznych i kluczowych) FFiL Śnieżka SA otrzymało informację i dokumenty związane z samooceną, a ankiety wypełniło 61% dostawców strategicznych i kluczowych. Wszyscy całkowicie lub częściowo spełnili oczekiwania w zakresie ESG i z żadnym nie została rozwiązana umowa.