Podejście do kwestii środowiskowych

Grupa Śnieżka w sposób systemowy i odpowiedzialny zarządza wpływem swojej działalności na środowisko naturalne. Zagadnienia dotyczące ochrony środowiska oraz oddziaływania na klimat reguluje Polityka jakości, środowiska i BHP Grupy Kapitałowej Śnieżka, Strategia Zrównoważonego Rozwoju Śnieżki 2023+ (opisana w Sprawozdaniu w punkcie 10.2.2) oraz Polityka klimatyczna Grupy Kapitałowej Śnieżka.

W okresie sprawozdawczym spółki Grupy Śnieżka nie dopuściły się żadnych niezgodności w zakresie ochrony środowiska i nie poniosły kar pieniężnych z tym związanych. Grupa nie poniosła także żadnych – finansowych lub pozafinansowych – sankcji z tytułu naruszenia prawa lub regulacji dotyczących ochrony środowiska, a działalność Grupy względem niego nie była przedmiotem skarg z tytułu negatywnego wpływu na jego zasoby.

Polityka jakości, środowiska i BHP Grupy Kapitałowej Śnieżka

Polityka obejmuje swoim zakresem łańcuch wartości Grupy na jej wyższym i niższym szczeblu, operacje własne oraz działania wspierające przede wszystkim na obszarze Polski, ale też Ukrainy, Węgier i Białorusi. Zgodnie z jej zapisami, spółki Grupy Śnieżka dążą do zmniejszania oddziaływania na środowisko naturalne m.in poprzez:

  • ciągły nadzór formalno-prawny i realizację zobowiązań określonych w decyzjach środowiskowych,
  • efektywne zużycie surowców i energii,
  • normatywną emisję zanieczyszczeń do powietrza, wody i gruntu,
  • racjonalną gospodarkę odpadami i opakowaniami,
  • stosowanie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo funkcjonowania instalacji technologicznych.

Polityka nakłada na spółki Grupy obowiązek bieżącego monitorowania wpływu na środowisko i prowadzenia ewidencji obejmującej dane o zakresie korzystania ze środowiska, w tym zużycia mediów, emisji zanieczyszczeń oraz wytwarzanych odpadów i wprowadzanych opakowań. Grupa posiada wszystkie niezbędne decyzje środowiskowe, wnosi opłaty za korzystanie ze środowiska oraz bierze udział w tworzeniu i utrzymaniu systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych powstałych z wprowadzonych opakowań.

  • zmniejszanie szkodliwego wpływu na środowisko,
  • promowanie świadomości środowiskowej wśród pracowników, kontrahentów, klientów, społeczności lokalnej,
  • projektowanie wyrobów tak, by zminimalizować ich wpływ na środowisko na możliwie wielu etapach życia produktu,
  • stosowanie surowców i komponentów wyłącznie od dostawców kwalifikowanych, stosowanie technologii i produkcja wyrobów przyjaznych dla środowiska,
  • kontrolowanie jakości na poszczególnych etapach procesu produkcyjnego,
  • zapobieganie awariom środowiskowym poprzez stały monitoring aparatury i instalacji,
  • dążenie do stałej poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Do jej przestrzegania zobowiązane są wszystkie spółki tworzące Grupę Kapitałową Śnieżka. Nadzór nad jej przestrzeganiem sprawuje Dział Zarządzania Jakością i Klimatem, a w zakresie BHP – Dział Bezpieczeństwa Pracy. Zobowiązuje ona wszystkie spółki zależne Grupy Śnieżka do przekazania jej postanowień pracownikom.

Wdrażając zapisy Polityki Jakości, Środowiska i BHP spółki z Grupy stosują szereg dobrych praktyk w zakresie ochrony środowiska, dotyczących m.in. efektywnego zużycia surowców, wody i energii, emisji zanieczyszczeń do powietrza, a także gospodarki odpadami i opakowaniami.

Stale poszukiwane są najlepsze receptury i rozwiązania technologiczne, których zastosowanie będzie miało wpływ na zmniejszenie oddziaływania Grupy na środowisko naturalne oraz bezpieczeństwo pracowników. Wszelkie nowe inwestycje Grupy bazują na najlepszych rozwiązaniach technologicznych i uwzględniają powyższe założenia.

Ze względu na produkcyjny charakter działalności spółek należących do Grupy Kapitałowej Śnieżka – który ma bezpośredni wpływ na środowisko naturalne – zobowiązana jest ona do posiadania odpowiednich pozwoleń na prowadzenie działalności. Działalność zakładów produkcyjnych Grupy w poszczególnych lokalizacjach jest ściśle uzależniona od dysponowania pozwoleniami, które szczegółowo określają warunki korzystania ze środowiska.

Polityka klimatyczna Grupy Kapitałowej Śnieżka

Dokument definiuje podejście Grupy Śnieżka do zarządzania wpływem jej działalności na klimat w całym łańcuchu wartości. Polityka rozszerza kwestie ochrony środowiska o zagadnienia związane z klimatem i jest uzupełnieniem Polityki jakości, środowiska i BHP Grupy Kapitałowej Śnieżka. W dokumencie zostały zaprezentowane cele klimatyczne oraz informacje na temat tego, jak Śnieżka zarządza i mityguje ryzyka klimatyczne.

Punktem wyjścia do prac nad Polityką klimatyczną oraz zapisami Strategii Zrównoważonego Rozwoju Śnieżki 2023+ była analiza ryzyk związanych z wpływem na środowisko i klimat oraz równoległe rozpoznanie wpływu zmiany klimatu na Grupę Kapitałową. Wykorzystano w tym celu Wytyczne TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures) oraz analizę emisji w ramach zakresów 1, 2 i 3 opracowaną w oparciu o GHG Protocol (Greenhouse Gas Protocol).

W swoim podejściu do zmiany klimatu Grupa stawia duży nacisk na analizę danych, na podstawie których ustala długoterminowe cele redukcyjne. Podejście to dotyczy decyzji strategicznych i działań operacyjnych w całym łańcuchu wartości: począwszy od procesów badawczo-rozwojowych (prace nad portfolio produktów o możliwie niskim wpływie na środowisko), wyboru i zakupu surowców, poprzez efektywność i optymalizację produkcji, logistykę i magazynowanie, a kończąc na procesach związanych ze sprzedażą i marketingiem.

Grupa wyznaczyła następujące cele strategiczne odpowiadające priorytetowym obszarom wpływu na klimat:

Aby móc określać priorytetowe działania w zakresie redukcji zużycia, w spółkach Grupy wdrażane są narzędzia i systemy oraz procesy pomiaru zużycia energii. W ramach rozbudowy systemu zarządzania Grupa planuje wprowadzić pełne opomiarowanie zużycia energii w podziale na lokalizacje, budynki oraz procesy. W oparciu o analizę pozyskanych danych, zdefiniowane i wdrożone zostaną przedsięwzięcia dające najlepsze rezultaty w zakresie efektywności energetycznej.

Zakup i/lub wytwarzanie zielonej energii poprzez inwestycję we własną instalację fotowoltaiczną.

Ślad węglowy Grupy obliczany jest według standardu Greenhouse Gas Protocol (GHG Protocol) i obejmuje zakresy 1, 2, oraz 3 dla wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy. W oparciu o wyliczenia Grupa przygotuje długofalowy plan redukcyjny.

Dane na temat emisji Grupy we wszystkich trzech zakresach w 2023 roku znajdują się w Sprawozdaniu w punkcie 10.3.3.1.