Ujawnienia taksonomiczne

Taksonomia to narzędzie klasyfikacyjne, które ma pomagać inwestorom, instytucjom finansowym i przedsiębiorstwom podejmować świadome decyzje inwestycyjne dotyczące zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej. W efekcie Taksonomia to podstawowy element systemu klasyfikacji działalności – w podziale na zrównoważoną, i nie kwalifikującej się jako zrównoważona. Ustanowienie ww. systemu i kryteriów klasyfikacji ma na celu realizację strategii rozwoju „Europejski Zielony Ład” – w tym przejścia na bezpieczną, neutralną dla klimatu, odporną na zmiany klimatu i bardziej zasobooszczędną gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie Taksonomii (tj.  rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, Dz.U. L 198 z 22.6.2020, str. 13—43) Grupa w raporcie rocznym jest zobowiązana ujawnić:

  • udział procentowy obrotu pochodzący z produktów lub usług związanych z działalnością zrównoważoną środowiskowo,
  • udział procentowy nakładów inwestycyjnych (CAPEX) odpowiadający aktywom lub procesom związanym z działalnością zrównoważoną środowiskowo,
  • udział procentowy wydatków operacyjnych (OPEX) odpowiadający aktywom lub procesom związanym z działalnością zrównoważoną środowiskowo.
  • wnoszenia przez działalność istotnego wkładu w realizację co najmniej jednego celu środowiskowego,
  • niewyrządzania przez działalność poważnych szkód dla żadnego z pozostałych celów środowiskowych,
  • prowadzenia działalności zgodnie z minimalnymi gwarancjami,
  • spełnienia technicznych kryteriów kwalifikacji, tj. rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/2486
    z dnia 27 czerwca 2023 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 poprzez ustanowienie technicznych kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w zrównoważone wykorzystywanie i ochronę zasobów wodnych i morskich, w przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, w zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrolę lub w ochronę i odbudowę bioróżnorodności i ekosystemów, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem któregokolwiek z innych celów środowiskowych, Dz.U. L, 2023/2486, 21.11.2023, i rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2139 z dnia 4 czerwca 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 poprzez ustanowienie technicznych kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu lub w adaptację do zmian klimatu, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych, Dz.U. L 442 z 9.12.2021, str. 1—349, (TKK).

łagodzenie zmian klimatu

adaptacja do zmian klimatu

zrównoważone wykorzystanie i ochrona zasobów wodnych i morskich,

przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym,

zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola

ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów

Szczegółowe wymogi dotyczące ujawniania ww. wskaźników reguluje Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2021/2178 stanowiące uszczegółowienie zasad określonych w art. 8 Taksonomii UE.

W ramach tegorocznego raportowania Grupa zobowiązana jest do sporządzenie pełnego raportu w zakresie dwóch pierwszych celów, tj. mitygacji i adaptacji klimatycznej, a w zakresie pozostałych celów jedynie zaraportowania na ile jej działalność ujęta jest w systematyce. Grupa w tym roku zdecydowała się dobrowolnie na pełne raportowanie w ramach 6 celów Taksonomii UE.

Na Grupie ciąży obowiązek raportowania o stopniu w jakim jej działalność jest zrównoważona w rozumieniu Taksonomii UE. W tym celu Grupa opracowała i przeprowadziła proces badania zgodności z Taksonomią UE, który podzielony został na cztery etapy: ewidencji, identyfikacji, alokacji i weryfikacji.

  • ewidencja – w celu rozpoczęcia badania zgodności działalności z Taksonomią gromadzone są dane na temat działalności Grupy. W proces ten zaangażowane są pośrednio wszystkie działy, jednak rolę wiodącą ogrywa Dział Komunikacji Korporacyjnej i ESG, Dział Controllingu, Dział Finansowy, Dział Corporate Governance, Dział Zakupów, Dział Techniczny i Inwestycji oraz Dział Utrzymania Ruchu. Poszczególne działy współpracują wraz z Działem Komunikacji Korporacyjnej i ESG w celu pozyskania wszelkich istotnych danych,
  • identyfikacja – etap polegał na przeglądzie działalności prowadzonej przez Grupę i ustaleniu, czy dany rodzaj działalności kwalifikuje się do systematyki. Grupa identyfikuje działalność kwalifikującą się do systematyki na postawie opisów działalności gospodarczych zawartych w załącznikach do rozporządzeń delegowanych ustanawiających techniczne kryteria kwalifikacji Taksonomii UE. Grupę w tym zakresie wspierał zewnętrzny doradca. W przypadku wątpliwości, korzystano pomocniczo z systematyki NACE oraz wytycznych i innych dokumentów przygotowanych przez Komisję Europejską oraz Platformy ds. Zrównoważonych Finansów, przede wszystkim z zawiadomień Komisji Europejskiej zawierających interpretacji niektórych przepisów prawnych aktów delegowanych. Ponadto dokonano przeglądu praktyki innych europejskich przedsiębiorstw niefinansowych w zakresie raportowania taksonomicznego, z której wynika, iż kryteria taksonomii są wciąż interpretowane rozbieżnie i konieczne jest dalsze ich uszczegółowienie przez instytucje unijne,
  • alokacja – przypisaniu do poszczególnych zidentyfikowanych w pierwszym etapie działalności wartości obrotu, nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych. Zasady przypisania opisane są w pkt. 1.5. Zasady rachunkowości,
  • weryfikacja – Grupa dla oceny czy dana działalność jest zrównoważona w świetle kryteriów Taksonomii UE przeprowadziła badanie kryteriów istotnego wkładu i niewyrządzania poważnych szkód na podstawie TKK. Na tym etapie przeprowadzona została również ocena, czy działalność jest zgodna z kryteriami nieczynienia poważnych szkód. Przeanalizowano także czy spełnione są Minimalne Gwarancje,
  • kalkulacja – Grupa na podstawie informacji uzyskanych podczas procesu badania zgodności z Taksonomią przygotowała tabele zawierające wymagane informacje oraz opracowała informacje uzupełniające, zgodnie z wymogami załączników do Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2021/2178. Całość procedury sprawozdawczej nadzorował powołany do tego członek Zarządu.

Grupa przeprowadziła weryfikację zgodności z Technicznymi Kryteriami Kwalifikacji dla wybranych rodzajów działalności kwalifikujących się do systematyki. Przeanalizowano poszczególne kryteria istotnego wkładu i niewyrządzania poważnych szkód określone w TTK.

Grupa generuje przychody głównie ze sprzedaży farb dekoracyjnych i chemii budowlanej, które przeznaczone są do dekoracji i ochrony podłoży. Obecnie dla tej działalności nie przewidziano TKK, wz. z czym nie kwalifikuje się ona do systematyki Taksonomii UE. Należy, jednak podkreślić, iż działalność Grupy prowadzona jest z uwzględnieniem dbałości o urzeczywistnianie celów zrównoważonego rozwoju, w tym zgodnie z najwyższymi standardami ochrony środowiska naturalnego.

Warunek nieczynienia poważnych szkód (DNSH) ma na celu zapewnienie, że nie dojdzie do sytuacji, w której realizacja jednego z celów środowiskowych odbywałaby się kosztem pozostałych.

Podczas analizy zgodności działalności Grupy z Taksonomią UE doszło do weryfikacji zgodności z kryteriami DNSH wszystkich działalności, które spełniały kryteria wnoszenia istotnego wkładu.

Grupa przeprowadziła ocenę ryzyka klimatycznego oraz wrażliwość na zmiany klimatu, aby zidentyfikować, które lokalizacje produkcyjne mogą być zagrożone fizycznymi ryzykami klimatycznymi. Ocenę ryzyka klimatycznego przeprowadzono w oparciu o wytyczne zawarte w Dodatku A do TKK. Zidentyfikowane zagrożenia oceniono pod kątem lokalnego środowiska, a w razie potrzeby opracowano środki mające na celu ich zminimalizowanie.

Grupa podejmuje działania na rzecz utrzymania jakości wody oraz unikania jej deficytu. Grupa podejmuje wszelkie uzasadnione działania związane z utrzymaniem wysokiej jakości wody i unikaniem deficytu wody w celu osiągnięcia dobrego stanu środowiska wodnego.

Grupa podejmuje działania w celu przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, a wytyczne dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym stanowią kierunek rozwoju Grupy.

W celu realizacji zasady DNSH względem zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli w odniesieniu do stosowania i obecności chemikaliów Grupa stara się nie prowadzić produkcji, dystrybucji ani użytkowania substancji wymienionych w dodatku C do TKK oraz działa tam zgodnie z wyrażonymi tam zasadami.

Dbałość o ochronę bioróżnorodności jest brana pod uwagę w działaniach Grupy. Ocenę ryzyk dla bioróżnorodności oraz ogólnych norm postępowania przeprowadzono w oparciu o wytyczne zawarte w Dodatku D do TKK. Aby zapewnić przestrzeganie wymogów dotyczących bioróżnorodności i ekosystemów, Grupa prowadzi ciągły monitoring w zakresie realizacji wymagań nałożonych na nią przez prawo ochrony środowiska.

Zgodnie z art. 18 Taksonomii UE:

1. Minimalnymi gwarancjami, o których mowa w art. 3 lit. c), są procedury stosowane przez przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą, które mają zapewnić przestrzeganie Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka, w tym zasad i praw określonych w ośmiu podstawowych konwencjach wskazanych w Deklaracji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej podstawowych zasad i praw w pracy oraz zasad i praw określonych w Międzynarodowej karcie praw człowieka.

2. Stosując procedury, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, przedsiębiorstwa przestrzegają zasady „nie czyń poważnych szkód”, o której mowa w art. 2 pkt 17 rozporządzenia (UE) 2019/2088.

Warto zaznaczyć, że w czerwcu 2023 r. Rada OECD przyjęła aktualizację Wytycznych OECD, m.in. rozszerzając ich zakres oraz precyzując zagadnienia związane z ochroną środowiska. Zmiany szczególnie istotne w Wytycznych OECD dotyczyły m.in. wprowadzenia zalecenia dostosowania swoich celów środowiskowych do uzgodnionych na szczeblu międzynarodowym celów w zakresie zmian klimatu i różnorodności biologicznej oraz wprowadzenie zaleceń dotyczących uwzględniania w procesie należytej staranności zagadnień związanych z nowymi technologiami oraz wykorzystywaniem danych.

Już w ubiegłych latach Grupa dokonała weryfikacji zgodności z Minimalnymi Gwarancjami.

Grupa podejmuje działania na rzecz ochrony wszystkich powszechnie uznanych praw człowieka i nie dysponuje informacjami jakoby do naruszeń praw człowieka doszło w ramach jej łańcucha wartości.

Co więcej, Grupa zweryfikowała, że nie zgłoszono względem jej działań poważnych lub systematycznych naruszeń praw człowieka.

Należyta staranność jest jednak procesem, do której Grupa przykłada szczególną uwagę. Z tego względu, w celu najpełniejszego wypełniania minimalnych gwarancji podczas bieżącego okresu raportowania Grupa współpracowała z zewnętrznym podmiotem doradczym. Podczas prac ustalono, że m.in. ze względu na aktualizację Wytycznych OECD Grupa jako podmiot odpowiedzialny społecznie nie możne w zakresie tego roku raportowego oświadczyć, że spełnia minimalne gwarancje. Należy przy tym podkreślić, iż Grupa nie wywiera negatywnego wpływu na obszary objęte minimalnymi gwarancjami, w tym nie narusza powszechnie chronionych praw człowieka i praw pracowniczych.

Brak wypełnienia minimalnych gwarancji w roku 2023 ma związek przede wszystkim z aktualizacją Wytycznych OECD, w tym brakiem przyjęcia wymiernych i mierzalnych celów długoterminowych w zakresie redukcji emisji.

Grupa nie ustaje jednak w wysiłkach i cały rok 2024 planuje poświęcić na kontynuowanie rozpoczętych prac w celu pełnego wdrożenia minimalnych gwarancji. Już na etapie formułowania niniejszego raportu toczą się prace zmierzające do opracowania wymiernych, opartych na nauce, celów środowiskowych.

Zasady rachunkowości

Podstawę do kalkulacji wskaźników obrotu, nakładów inwestycyjnych (CAPEX) oraz wydatków operacyjnych (OpEx) stanowiły definicje określone w Załączniku I do Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2021/2178.

Podstawę stanowiły całkowite przychody Grupy w 2023 roku, ujawnione w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Przychody ze sprzedaży” (opisane w nocie 3.2.1 skonsolidowanego sprawozdania finansowego). Tak obliczony obrót stanowi mianownik pozwalający obliczyć wskaźniki działalności kwalifikujące się do systematyki w podziale na działalność zrównoważoną środowiskowo oraz działalność niezrównoważoną środowiskowo. W liczniku wskaźników powinny być zaprezentowane przychody z działalności kwalifikującej się do systematyk w podziale na działalność zrównoważoną i niezrównoważoną środowiskowo.

Stanowią nakłady inwestycyjne w Grupie, ujęte w całości w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na 31.12.2023 roku w tabeli ruchów nakładów na środki trwałe w budowie (Rzeczowe aktywa trwałe – nota 3.8) oraz w tabeli ruchów nakładów na aktywa niematerialne (Aktywa niematerialne – nota 3.10). Nakłady te stanowią mianownik pozwalający obliczyć wskaźniki działalności kwalifikujące się do systematyki w podziale na działalność zrównoważoną środowiskowo oraz działalność niezrównoważoną środowiskowo. Mianownik ten obejmuje zwiększenie stanu rzeczowych aktywów trwałych oraz aktywów niematerialnych w ciągu danego roku obrotowego, w tym również kapitalizację kosztów finansowania zewnętrznego, przed skumulowanymi odpisami umorzeniowymi. W liczniku wskaźników natomiast ujawnia się tę część CAPEXu, która dotyczy rodzajów działalności kwalifikujących się do systematyk w podziale na działalność zrównoważoną i niezrównoważoną środowiskowo. Licznik jest tu równy części nakładów inwestycyjnych (CAPEX), które dotyczą aktywów lub procesów związanych z działalnością gospodarczą zgodną z systematyką, dotyczą zakupu produktów z działalności gospodarczej zgodnej z systematyką lub gdy stanowią część planu zmierzającego do spełnienia kryteriów.

Podstawę stanowiły wszelkie koszty nieskapitalizowane obejmujące: koszty służące bieżącej obsłudze aktywów Grupy i utrzymaniu ich w należytej kondycji. Do tych kosztów zostały zaliczone m.in. koszty osobowe pracowników odpowiedzialnych za utrzymanie i naprawy, koszty napraw i remontów urządzeń, przeglądów, koszty sprzątania, koszty ppoż, koszty ochrony budynków. Suma tych kosztów stanowi mianownik pozwalający obliczyć wskaźniki działalności kwalifikujące się do systematyki w podziale na działalność zrównoważoną środowiskowo oraz działalność niezrównoważoną środowiskowo. W liczniku wskaźników ujawnia tę część kosztów OPEX, która dotyczy rodzajów działalności kwalifikującej się do systematyk w podziale na działalność zrównoważoną i niezrównoważoną środowiskowo.

Względem ostatniego okresu sprawozdawczego nie wprowadzono zmian.

Pozostałe informacje

Dane wykorzystane do obliczeń pochodzą z systemów finansowo-księgowych poszczególnych spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej.

Grupa ujawnia w raporcie za 2023 rok po raz drugi udział działalności zgodnej z systematyką wnoszącą istotny wkład w realizację celów łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do zmian klimatu. Grupa po raz pierwszy dobrowolnie raportuje w pełnym zakresie także udział działalności zgodnej z systematyką wnoszącą istotny wkład w realizację pozostałych celów środowiskowych, mimo braku obowiązku prawnego. Ujawnienie dotyczy okresu od 01.01.2023 do 31.12.2023 roku.

W trakcie analizy nie zidentyfikowano rodzajów działalności przyczyniających się do więcej niż jednego celu środowiskowego. Nie istniała w związku z tym potrzeba stosowania specjalnych procedur w celu uniknięcia podwójnego liczenia do różnych celów środowiskowych.

Grupa nie prowadzi, nie finansuje ani nie ma ekspozycji na rodzaje działalności, o których mowa w sekcjach 4.26 – 4.31 załączników I i II do Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2021/2139, tj. rodzaje działalności związane z wytwarzaniem energii w ramach procesów jądrowych i produkcji energii z gazowych paliw kopalnych).

Wyniki

Obrót

W wyniku przeprowadzonej analizy na poziomie Grupy i Spółki nie zidentyfikowano żadnych kategorii obrotu osiąganych przez Grupę lub Spółkę w 2023 roku, które kwalifikowałyby się do systematyki ujętej w załącznikach do aktów delegowanych w sprawie celów środowiskowych.

Pobierz tabelę w PDF.

Udział procentowy obrotu z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą zgodną z systematyką – ujawnienie dotyczy roku 2023 – Grupa Śnieżka

Rok obrotowy 2023 Rok Kryteria dotyczące istotnego wkładu Kryteria dotyczące zasady DNSH „nie czyń poważnych szkód”
Działalność gospodarcza
(1)
Kod lub
kody
(2)
Obrót
(3)
Odsetek obrotu rok 2023
(4)
Łagodzenie zmian
klimatu (5)
Adaptacja do
zmian klimatu (6)
Zasoby wodne
i  morskie (7)
Zanieczyszczenie (8) Gospodarka o obiegu
zamkniętym (9)
Bioróżnorodność (10) Łagodzenie zmian
klimatu (11)
Adaptacja do
zmian klimatu (12)
Zasoby wodne
i morskie (13)
Zanieczyszczenie (14) Gospodarka o obiegu
zamkniętym (15)
Bioróżnorodność (16) Minimalne gwarancje (17) Udział działalności zgodnej z systematyką (A.1.) lub kwalifikującej się do systematyki (A.2.)
Obrót, rok 2022
(18)
Kategoria Działalność wspomagająca
(19)
Kategoria Działalność na rzecz przejścia (20)
Tekst Waluta [tys. PLN] % T; N; N/EL T; N; N/EL T; N; N/EL T; N; N/EL T; N; N/EL T; N; N/EL T/N T/N T/N T/N T/N T/N T/N % E T
A. DZIAŁALNOŚC KWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
A.1 Rodzaje działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodnej z systematyką)
Obrót ze zrównoważonej środowiskowo działalności (zgodnie z systematyką) (A.1) 0,0 0,0% N N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL T N 0,0% E
Obrót z tytułu działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodnej z systematyką) (A.1) 0,0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%
W tym wspomagająca 0,0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% E
W tym na rzecz przejścia 0,0 0,0% 0,0% 0,0% T
A.2 Działalność kwalifikująca się do systematyki ale niezrównoważona środowiskowo (działalność niezgodna z systematyką)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Obrót z działalności kwalifikującej się do systematyki ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) (A.2) 0,0 0,0% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,0%
Obrót z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) (A.2) 0,0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%
A. Obrót z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki (A.1+A.2) 0,0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%
B. DZIAŁALNOŚĆ NIEKWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
Obrót z tytułu działalności niekwalifikującej się do systematyki 857 773 100,0%
OGÓŁEM 857 773 100,0%

Pobierz tabelę w PDF.

Udział procentowy obrotu z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą zgodną z systematyką – ujawnienie dotyczy roku 2023 – FFiL Śnieżka SA

Rok obrotowy 2023 Rok Kryteria dotyczące istotnego wkładu Kryteria dotyczące zasady DNSH „nie czyń poważnych szkód”
Działalność gospodarcza
(1)
Kod lub
kody
(2)
Obrót
(3)
Odsetek obrotu rok 2023
(4)
Łagodzenie zmian
klimatu (5)
Adaptacja do
zmian klimatu (6)
Zasoby wodne
i  morskie (7)
Zanieczyszczenie (8) Gospodarka o obiegu
zamkniętym (9)
Bioróżnorodność (10) Łagodzenie zmian
klimatu (11)
Adaptacja do
zmian klimatu (12)
Zasoby wodne
i morskie (13)
Zanieczyszczenie (14) Gospodarka o obiegu
zamkniętym (15)
Bioróżnorodność (16) Minimalne gwarancje (17) Udział działalności zgodnej z systematyką (A.1.) lub kwalifikującej się do systematyki (A.2.)
Obrót, rok 2022
(18)
Kategoria Działalność wspomagająca
(19)
Kategoria Działalność na rzecz przejścia (20)
Tekst Waluta [tys. PLN] % T; N; N/EL T; N; N/EL T; N; N/EL T; N; N/EL T; N; N/EL T; N; N/EL T/N T/N T/N T/N T/N T/N T/N % E T
A. DZIAŁALNOŚC KWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
A.1 Rodzaje działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodnej z systematyką)
Obrót ze zrównoważonej środowiskowo działalności (zgodnie z systematyką) (A.1) 0,0 0,0% 0,0% E
Obrót z tytułu działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodnej z systematyką) (A.1) 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0 0,0%
W tym wspomagająca 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0 0,0% E
W tym na rzecz przejścia 0,0% 0,0% 0,0 0,0% T
A.2 Działalność kwalifikująca się do systematyki ale niezrównoważona środowiskowo (działalność niezgodna z systematyką)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Obrót z działalności kwalifikującej się do systematyki ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) (A.2) 0,0 0,0% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,0%
Obrót z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) (A.2) 0,0% 0,0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%
A. Obrót z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki (A.1+A.2) 0,0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%
B. DZIAŁALNOŚĆ NIEKWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
Obrót z tytułu działalności niekwalifikującej się do systematyki 568 736 100,0%
OGÓŁEM 568 736 100,0%

CAPEX

W ramach badania zgodności z Taksonomią przeanalizowano wszystkie przedsięwzięcia inwestycyjne realizowane w 2023 roku w Grupie Kapitałowej i w Spółce. Ze względu na niespełniania minimalnych gwarancji Grupa nie może wskazać żadnej działalności, która jest zgodna z systematyką Taksonomii UE.

  • CCM 4.1 produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem technologii fotowoltaicznej – budowa instalacji fotowoltaicznej na gruncie w spółce Poli-Farbe KFT,
  • CCM 6.5 transport motocyklami, samochodami osobowymi i lekkimi pojazdami użytkowymi – zakup oraz najem samochodów osobowych dla kadry kierowniczej i przedstawicieli handlowych,
  • CCM 6.6 usługi transportu drogowego towarów – zakup samochodu ciężarowego przeznaczonego do transportu własnego gotowych wyrobów między zakładami produkcyjnymi a Centrum Logistycznym,
  • CCM 6.13 infrastruktura na potrzeby mobilności osobistej, logistyka rowerowa – wykonanie wiaty do przechowywania rowerów,
  • CCM 7.3 montaż, konserwacja i naprawa sprzętu zwiększającego efektywność energetyczną – wymiana oświetlenia podstawowego oraz awaryjnego w biurowcach Brzeźnica na LED, montaż czujników ruchu w toaletach (automatyczne wyłączanie światła), montaż elementów automatycznego wyłączania klimatyzacji w przypadku otwarcia okien, montaż na kranach perlatorów ograniczających przepływ wody w łazienkach i pomieszczeniach socjalnych,
  • CCM 7.5 montaż, konserwacja i naprawa instrumentów i urządzeń do pomiaru, regulacji i kontroli charakterystyki energetycznej budynku – montaż systemu opomiarowania mediów – energia elektryczna, gaz, woda, ciepło (montaż liczników inteligentnych, okablowanie i podłączenie do systemy BMS), modernizacja systemu BMS (migracja, zakup licencji, zbudowanie funkcjonalności raportowania m. in. zużycia mediów, przygotowanie funkcjonalności harmonogramowania pracy wentylacji mechanicznej
    w Centrum Logistycznym Zawada), zakup switch-y dla systemu BMS, zakup przenośnej kamery termowizyjnej,
  • CCM 7.6 montaż, konserwacja i naprawa systemów technologii energii odnawialnej – wykonanie instalacji fotowoltaicznej na dachach wiat magazynowych w spółce Śnieżka Ukraina.

Nakłady w tej grupie stanowią 15,7% wszystkich nakładów inwestycyjnych Grupy oraz 11,5% wszystkich nakładów inwestycyjnych Spółki.

Pobierz tabelę w PDF.

Udział procentowy nakładów inwestycyjnych z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą zgodną z systematyką – ujawnienie dotyczy roku 2023 – Grupa Śnieżka

 

Rok obrotowy 2023 Rok Kryteria dotyczące istotnego wkładu Kryteria dotyczące zasady DNSH „nie czyń poważnych szkód”
Działalność gospodarcza (1) Kod lub kody (2) Nakłady inwestycyjne (3) Odsetek nakładów inwestycyjnych rok 2023 (4) Łagodzenie zmian klimatu (5) Adaptacja do zmian klimatu (6) Zasoby wodne i morskie (7) Zanieczyszczenie (8) Gospodarka o obiegu zamkniętym (9) Bioróżnorodność (10) Łagodzenie zmian klimatu (11) Adaptacja do zmian klimatu (12) Zasoby wodne i morskie (13) Zanieczyszczenie (14) Gospodarka o obiegu zamkniętym (15) Bioróżnorodność (16) Minimalne gwarancje (17) Udział działalności zgodnej z systematyką (A.1.) lub kwalifikującej się do systematyki (A.2.)
Nakłady inwestycyjne, rok 2022 (18)
Kategoria Działalność wspomagająca< (19) Kategoria Działalność na rzecz przejścia (20)
Tekst Waluta [tys. PLN] % T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T/N T/N T/N T/N T/N T/N T/N % E T
A. DZIAŁALNOŚC KWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
A.1 Rodzaje działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodnej z systematyką)
Montaż, konserwacja i naprawa instrumentów i urządzeń do pomiaru, regulacji i kontroli charakterystyki energetycznej budynku CCM 7.5 0,0 0,0% N N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL T N 1,5% E
Nakłady inwestycyjne z tytułu działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodnej z systematyką) (A.1) 0,0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 1,5%
W tym wspomagająca 0,0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 1,5% E
W tym na rzecz przejścia 0,0 0,0% 0,0% 0,0% T
A.2 Działalność kwalifikująca się do systematyki ale niezrównoważona środowiskowo (działalność niezgodna z systematyką)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem technologii fotowoltaicznej CCM 4.1 1 565,7 4,6% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,0%
Transport motocyklami, samochodami osobowymi i lekkimi pojazdami użytkowymi CCM 6.5 2 573,9 7,6% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 1,7%
Usługi transportu drogowego towarów CCM 6.6 465,3 1,4% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,0%
Infrastruktura na potrzeby mobilności osobistej, logistyka rowerowa CCM 6.13 42,0 0,1% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,0%
Montaż, konserwacja i naprawa sprzętu zwiększającego efektywność energetyczną CCM 7.3 554,8 1,6% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,4%
Montaż, konserwacja i naprawa instrumentów i urządzeń do pomiaru, regulacji i kontroli charakterystyki energetycznej budynku CCM 7.5 954,0 2,8% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,0%
Montaż, konserwacja i naprawa systemów technologii energii odnawialnej CCM 7.6 723,1 2,1% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,0%
Nakłady inwestycyjne z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) (A.2) 5 313,1 15,7% 15,7% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 2,1%
A. Nakłady inwestycyjne z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki (A.1+A.2) 5 313,1 15,7% 15,7% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 3,6%
B. DZIAŁALNOŚĆ NIEKWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
Nakłady inwestycyjne z tytułu działalności niekwalifikującej się do systematyki 28 534,1 84,3%
OGÓŁEM 33 847,2 100,0%

Pobierz tabelę w PDF.

Udział procentowy nakładów inwestycyjnych z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą zgodną z systematyką – ujawnienie dotyczy roku 2023 – FFiL ŚNIEŻKA SA

Rok obrotowy 2023 Rok Kryteria dotyczące istotnego wkładu Kryteria dotyczące zasady DNSH „nie czyń poważnych szkód”
Działalność gospodarcza (1) Kod lub kody (2) Nakłady inwestycyjne (3) Odsetek nakładów inwestycyjnych rok 2023 (4) Łagodzenie zmian klimatu (5) Adaptacja do zmian klimatu (6) Zasoby wodne i morskie (7) Zanieczyszczenie (8) Gospodarka o obiegu zamkniętym (9) Bioróżnorodność (10) Łagodzenie zmian klimatu (11) Adaptacja do zmian klimatu (12) Zasoby wodne i morskie (13) Zanieczyszczenie (14) Gospodarka o obiegu zamkniętym (15) Bioróżnorodność (16) Minimalne gwarancje (17) Udział działalności zgodnej z systematyką (A.1.) lub kwalifikującej się do systematyki (A.2.)
Nakłady inwestycyjne, rok 2022 (18)
Kategoria Działalność wspomagająca< (19) Kategoria Działalność na rzecz przejścia (20)
Tekst Waluta [tys. PLN] % T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T/N T/N T/N T/N T/N T/N T/N % E T
A. DZIAŁALNOŚC KWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
A.1 Rodzaje działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodnej z systematyką)
Montaż, konserwacja i naprawa instrumentów i urządzeń do pomiaru, regulacji i kontroli charakterystyki energetycznej budynku CCM 7.5 0,0 0,0% N N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL T N 1,6% E
Nakłady inwestycyjne z tytułu działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodnej z systematyką) (A.1) 0,0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 1,6%
W tym wspomagająca 0,0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 1,6% E
W tym na rzecz przejścia 0,0 0,0% 0,0% 0,0% T
A.2 Działalność kwalifikująca się do systematyki ale niezrównoważona środowiskowo (działalność niezgodna z systematyką)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Transport motocyklami, samochodami osobowymi i lekkimi pojazdami użytkowymi CCM 6.5 607,7 2,7% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,9%
Usługi transportu drogowego towarów CCM 6.6 465,3 2,0% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,0%
Infrastruktura na potrzeby mobilności osobistej, logistyka rowerowa CCM 6.13 42,5 0,2% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,0%
Montaż, konserwacja i naprawa sprzętu zwiększającego efektywność energetyczną CCM 7.3 554,8 2,4% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,2%
Montaż, konserwacja i naprawa instrumentów i urządzeń do pomiaru, regulacji i kontroli charakterystyki energetycznej budynku CCM 7.5 954,0 4,2% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,0%
Nakłady inwestycyjne z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) (A.2) 2 624,3 11,5% 11,5% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 1,1%
A. Nakłady inwestycyjne z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki (A.1+A.2) 2 624,3 11,5% 11,5% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 2,7%
B. DZIAŁALNOŚĆ NIEKWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
Nakłady inwestycyjne z tytułu działalności niekwalifikującej się do systematyki 20 143,4 88,5%
OGÓŁEM 22 767,7 100,0%

OPEX

W ramach badania zgodności z Taksonomią przeanalizowano wszystkie koszty operacyjne realizowane w 2023 roku w Grupie Kapitałowej i w Spółce. Ze względu na niespełniania minimalnych gwarancji Grupa nie może wskazać żadnej działalności, która jest zgodna z systematyką Taksonomii UE.

  • CCM 7.3 dotyczy działań związanych z montażem, konserwacją oraz naprawą sprzętu mającego na celu zwiększenie efektywności energetycznej. Przede wszystkim skupia się na instalacjach wentylacji oraz klimatyzacji w pomieszczeniach budynków produkcyjnych i administracyjnych.
  • CE 4.1 koncentruje się na dostarczaniu rozwiązań opartych na danych w obszarze IT/OT działalność obejmuje wykorzystania oprogramowania komputerowego do oceny cyklu życia zarówno sprzętu, jak i infrastruktury, oraz wydawania zaleceń dotyczących koniecznych środków mających na celu zapobieżenie awariom operacyjnym, utrzymanie sprzętu w optymalnym stanie technicznym, przedłużenie jego okresu użytkowania a także zmniejszenia zużycia zasobów i generowania odpadów.

Nakłady w tej grupie stanowią 0,8% wszystkich nakładów operacyjnych Grupy oraz 0,9% wszystkich nakładów operacyjnych Spółki.

Działalności nr CCM7.3 i CE4.1

Działalności nr CCM7.3 i CE4.1

Działalność gospodarcza Koszt
Nr działalności CCM7.3
Czynności w zakresie renowacji budynków 0
Leasingi 0
Koszty utrzymania i naprawa 51,44 tys. PLN
Inne 0
Suma 51,44 tys. PLN
Nr działalności CE4.1
Badania i rozwój 0
Czynności w zakresie renowacji budynków 0
Leasingi 0
Koszty utrzymania i naprawa 46,88 tys. PLN
Inne 0
Suma 46,88 tys. PLN

Pobierz tabelę w PDF.

Udział procentowy wydatków operacyjnych z tytułu produktów lub usług związanych z działalnością gospodarczą zgodną z systematyką – ujawnienie dotyczy roku 2023 – Grupa Śnieżka

Rok obrotowy 2023 Rok Kryteria dotyczące istotnego wkładu Kryteria dotyczące zasady DNSH „nie czyń poważnych szkód”
Działalność gospodarcza (1) Kod lub kody (2) Nakłady inwestycyjne (3) Odsetek nakładów inwestycyjnych rok 2023 (4) Łagodzenie zmian klimatu (5) Adaptacja do zmian klimatu (6) Zasoby wodne i morskie (7) Zanieczyszczenie (8) Gospodarka o obiegu zamkniętym (9) Bioróżnorodność (10) Łagodzenie zmian klimatu (11) Adaptacja do zmian klimatu (12) Zasoby wodne i morskie (13) Zanieczyszczenie (14) Gospodarka o obiegu zamkniętym (15) Bioróżnorodność (16) Minimalne gwarancje (17) Udział działalności zgodnej z systematyką (A.1.) lub kwalifikującej się do systematyki (A.2.)
Nakłady inwestycyjne, rok 2022 (18)
Kategoria Działalność wspomagająca (19) Kategoria Działalność na rzecz przejścia (20)
Tekst Waluta [tys. PLN] % T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T/N T/N T/N T/N T/N T/N T/N % E T
A. DZIAŁALNOŚC KWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
A.1 Rodzaje działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodnej z systematyką)
Montaż, konserwację lub naprawę sprzętu zwiększającego efektywność energetyczną. CCM 7.3 0,0 0,0% N N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL T N 1,5%
Wydatki operacyjne z tytułu działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodnej z systematyką) (A.1) 0,0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 1,5%
W tym wspomagająca 0,0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 1,5% E
W tym na rzecz przejścia 0,0 0,0% 0,0% 0,0% T
A.2 Działalność kwalifikująca się do systematyki ale niezrównoważona środowiskowo (działalność niezgodna z systematyką)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Montaż, konserwację lub naprawę sprzętu zwiększającego efektywność energetyczną CCM7.3. 51,44 0,4% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,9%
Dostarczanie rozwiązań IT/OT opartych na danych na potrzeby ograniczenia wycieków CE4.1 46,88 0,4% N/EL N/EL EL N/EL N/EL N/EL 0,0%
Wydatki operacyjne z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) (A.2) 98,32 0,8% 0,9%
A Wydatki operacyjne z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki (A.1+A.2) 98,32 0,8% 2,6%
B. DZIAŁALNOŚĆ NIEKWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
Nakłady inwestycyjne z tytułu działalności niekwalifikującej się do systematyki 12 393,30 99,2%
OGÓŁEM 12 491,6 100,0%

Pobierz tabelę w PDF.

Udział procentowy wydatków operacyjnych z tytułu produktów lub usług związanych z działalnością gospodarczą zgodną z systematyką – ujawnienie dotyczy roku 2023 – FFiL Śnieżka SA

Rok obrotowy 2023 Rok Kryteria dotyczące istotnego wkładu Kryteria dotyczące zasady DNSH „nie czyń poważnych szkód”
Działalność gospodarcza (1) Kod lub kody (2) Nakłady inwestycyjne (3) Odsetek nakładów inwestycyjnych rok 2023 (4) Łagodzenie zmian klimatu (5) Adaptacja do zmian klimatu (6) Zasoby wodne i morskie (7) Zanieczyszczenie (8) Gospodarka o obiegu zamkniętym (9) Bioróżnorodność (10) Łagodzenie zmian klimatu (11) Adaptacja do zmian klimatu (12) Zasoby wodne i morskie (13) Zanieczyszczenie (14) Gospodarka o obiegu zamkniętym (15) Bioróżnorodność (16) Minimalne gwarancje (17) Udział działalności zgodnej z systematyką (A.1.) lub kwalifikującej się do systematyki (A.2.)
Nakłady inwestycyjne, rok 2022 (18)
Kategoria Działalność wspomagająca (19) Kategoria Działalność na rzecz przejścia (20)
Tekst Waluta [tys. PLN] % T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T; N;
N/EL
T/N T/N T/N T/N T/N T/N T/N % E T
A. DZIAŁALNOŚC KWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
A.1 Rodzaje działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodnej z systematyką)
Montaż, konserwację lub naprawę sprzętu zwiększającego efektywność energetyczną. CCM 7.3 0,0 0,0% N N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL T N 1,5%
Wydatki operacyjne z tytułu działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodnej z systematyką) (A.1) 0,0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 1,5%
W tym wspomagająca 0,0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 1,5% E
W tym na rzecz przejścia 0,0 0,0% 0,0% 0,0% T
A.2 Działalność kwalifikująca się do systematyki ale niezrównoważona środowiskowo (działalność niezgodna z systematyką)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Montaż, konserwację lub naprawę sprzętu zwiększającego efektywność energetyczną CCM7.3. 51,44 0,5% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 1,5%
Dostarczanie rozwiązań IT/OT opartych na danych na potrzeby ograniczenia wycieków CE4.1 46,88 0,4% N/EL N/EL EL N/EL N/EL N/EL 0,0%
Wydatki operacyjne z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) (A.2) 98,32 0,9% 1,5%
A Wydatki operacyjne z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki (A.1+A.2) 98,32 0,9% 3,0%
B. DZIAŁALNOŚĆ NIEKWALIFIKUJĄCA SIĘ DO SYSTEMATYKI
Nakłady inwestycyjne z tytułu działalności niekwalifikującej się do systematyki 10 551,91 99,1%
OGÓŁEM 10 650,2 100,0%