Zgodnie z art. 18 Taksonomii UE:
1. Minimalnymi gwarancjami, o których mowa w art. 3 lit. c), są procedury stosowane przez przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą, które mają zapewnić przestrzeganie Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka, w tym zasad i praw określonych w ośmiu podstawowych konwencjach wskazanych w Deklaracji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej podstawowych zasad i praw w pracy oraz zasad i praw określonych w Międzynarodowej karcie praw człowieka.
2. Stosując procedury, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, przedsiębiorstwa przestrzegają zasady „nie czyń poważnych szkód”, o której mowa w art. 2 pkt 17 rozporządzenia (UE) 2019/2088.
Warto zaznaczyć, że w czerwcu 2023 r. Rada OECD przyjęła aktualizację Wytycznych OECD, m.in. rozszerzając ich zakres oraz precyzując zagadnienia związane z ochroną środowiska. Zmiany szczególnie istotne w Wytycznych OECD dotyczyły m.in. wprowadzenia zalecenia dostosowania swoich celów środowiskowych do uzgodnionych na szczeblu międzynarodowym celów w zakresie zmian klimatu i różnorodności biologicznej oraz wprowadzenie zaleceń dotyczących uwzględniania w procesie należytej staranności zagadnień związanych z nowymi technologiami oraz wykorzystywaniem danych.
Już w ubiegłych latach Grupa dokonała weryfikacji zgodności z Minimalnymi Gwarancjami.
Grupa podejmuje działania na rzecz ochrony wszystkich powszechnie uznanych praw człowieka i nie dysponuje informacjami jakoby do naruszeń praw człowieka doszło w ramach jej łańcucha wartości.
Co więcej, Grupa zweryfikowała, że nie zgłoszono względem jej działań poważnych lub systematycznych naruszeń praw człowieka.
Należyta staranność jest jednak procesem, do której Grupa przykłada szczególną uwagę. Z tego względu, w celu najpełniejszego wypełniania minimalnych gwarancji podczas bieżącego okresu raportowania Grupa współpracowała z zewnętrznym podmiotem doradczym. Podczas prac ustalono, że m.in. ze względu na aktualizację Wytycznych OECD Grupa jako podmiot odpowiedzialny społecznie nie możne w zakresie tego roku raportowego oświadczyć, że spełnia minimalne gwarancje. Należy przy tym podkreślić, iż Grupa nie wywiera negatywnego wpływu na obszary objęte minimalnymi gwarancjami, w tym nie narusza powszechnie chronionych praw człowieka i praw pracowniczych.
Brak wypełnienia minimalnych gwarancji w roku 2023 ma związek przede wszystkim z aktualizacją Wytycznych OECD, w tym brakiem przyjęcia wymiernych i mierzalnych celów długoterminowych w zakresie redukcji emisji.
Grupa nie ustaje jednak w wysiłkach i cały rok 2024 planuje poświęcić na kontynuowanie rozpoczętych prac w celu pełnego wdrożenia minimalnych gwarancji. Już na etapie formułowania niniejszego raportu toczą się prace zmierzające do opracowania wymiernych, opartych na nauce, celów środowiskowych.