• Cele Strategii zrównoważonego rozwoju

    Cele strategiczne:

    • Redukcja poziomu generowania odpadów

    Cele operacyjne na rok 2023:

    • Udział odpadów komunalnych w całości odpadów Spółki na poziomie poniżej 1%
    • Wdrożenie projektu redukcji popłuczyn
    • 100% odpadów przemysłowych wytwarzanych w FFiL Śnieżka SA przekazywanych jest do recyklingu lub ponownego wykorzystania
    • Zmniejszenie do roku 2024 o 30% w stosunku do roku bazowego 2021 ilości odpadów komunalnych kierowanych na wysypisko
  • Cele Strategii zrównoważonego rozwoju

    Realizacja celów:

    • Udział odpadów komunalnych w całości odpadów Spółki na poziomie 0,6%
    • Wdrożenie projektu redukcji popłuczyn
    • 100% odpadów przemysłowych wytwarzanych w FFiL Śnieżka SA przekazywanych jest do recyklingu lub ponownego wykorzystania
    • Zmniejszenie o 52% ilości odpadów komunalnych kierowanych na wysypisko

[ESRS E5-5]

Wszystkie odpady wytwarzane przez spółki należące do Grupy Śnieżka podlegają ścisłej, zgodnej z wymaganiami prawa segregacji według ich rodzaju i kodu odpadu. FFiL Śnieżka SA przekazuje wszystkie wytworzone odpady przemysłowe i komunalne do wyspecjalizowanych podmiotów zajmujących się przygotowaniem do ich ponownego użycia, recyklingiem czy innymi procesami odzysku lub unieszkodliwianiem. Strategia Spółki zakłada przekazywanie odpadów bezpośrednio do zakładów zajmujących się ich zagospodarowaniem. Pozwala to wyeliminować możliwość niekontrolowanej i nielegalnej emisji do środowiska.

W ramach gospodarki odpadami Grupa koncentruje się przede wszystkim na odpadach przemysłowych, których zdecydowaną większość stanowią popłuczyny. Ponadto wytwarzane są również odpady opakowaniowe (papier, tworzywa sztuczne, metale, szkło) i odpady komunalne segregowane według rodzaju materiału, tj. papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, biomasa oraz zmieszane.

W roku 2023 z sukcesami prowadzone były analizy potencjału redukcji popłuczyn dzięki redukcji zużycia wody przemysłowej (więcej informacji na ten temat znajduje się w Sprawozdaniu w punkcie 10.3.3.2.). Grupa nie produkuje odpadów promieniotwórczych.

Jedynymi odpadami wytworzonymi w FFiL Śnieżka SA trafiającymi na składowisko odpadów są zmieszane odpady komunalne, których nie da się poddać recyklingowi lub ponownemu wykorzystaniu. Stanowią one 0,6% całości wytwarzanych w Spółce odpadów.

408,23 t

całkowita masa odpadów poddanych recyklingowi w Spółce

Odpady wytworzone i zutylizowane w FFiL Śnieżka SA oraz Grupie Śnieżka*

Jednostka Śnieżka SA Grupa Śnieżka
Całkowita ilość wytworzonych odpadów tony 2 925,066 3 346,725
Całkowita ilość odpadów niebezpiecznych, w przypadku których uniknięto unieszkodliwiania, w tym w podziale na następujące rodzaje procesu odzysku: tony 43,487 67,214
przygotowanie do ponownego użycia tony 43,127** 46,711
recykling tony 0,360 20,503
inne procesy odzysku 0,000 0,000
Całkowita ilość odpadów innych niż niebezpieczne, w przypadku których uniknięto unieszkodliwiania, w tym w podziale na następujące rodzaje procesu odzysku: tony 515,84 635,502
przygotowanie do ponownego użycia tony 107,972 107,972
recykling tony 407,868 527,530
inne procesy odzysku 0,000 0,000
Ilość odpadów niebezpiecznych kierowanych do unieszkodliwienia, w tym w podziale na następujące rodzaje procesu przetwarzania: tony 0,000 28,141
spalanie 0,000 0,000
składowanie tony 0,000 28,1408
inne procesy unieszkodliwiania 0,000 0,000
Ilość odpadów innych niż niebezpieczne kierowanych do unieszkodliwienia, w tym w podziale na następujące rodzaje procesu przetwarzania: tony 2 365,739 2 615,868
spalanie 0,000 0,000
składowanie tony 18,560 266,009
inne procesy unieszkodliwiania tony 2 347,179*** 2 349,859
Całkowita ilość odpadów niepoddanych recyklingowi tony 2 516,838 2 798,692
Całkowita wartość procentowa odpadów niepoddanych recyklingowi % 86,04% 83,62%
* W tabeli uwzględniono odpady rzeczywiście wytwarzane przez wydziały. Odpady te są wywożone do zagospodarowania, utylizacji i recyklingu na podstawie kart z BDO z wyłączeniem składowania. Przedstawione w tabeli dane pochodzą z ewidencji odpadów.
** W celu produkcji paliwa alternatywnego.
*** Popłuczyny kategorii D9 zgodnie z Dyrektywą 2008/98/WE.

W procesach produkcyjnych wyrobów gotowych w zakładach Grupy nie są wytwarzane bezpośrednio odpady niebezpieczne. Odpady te są wytwarzane w procesach pośrednich w wyniku prac towarzyszących produkcji (np. czyszczenie sprzętu, linii produkcyjnej, aparatów technologicznych, powstanie niepełnowartościowych towarów i wyrobów). FFiL Śnieżka SA w 2023 roku odnotowała spadek wytworzonych odpadów niebezpiecznych w stosunku do roku 2022. Mniejsza ilość odpadów niebezpiecznych wynika ze zmniejszonej wielkości produkcji.

Spadek ilości wytworzonych odpadów niebezpiecznych odnotowano również w przypadku całej Grupy Śnieżka. Podobnie jak w przypadku FFiL Śnieżka SA, redukcja wynikała ze zmniejszenia wielkości produkcji, co bezpośrednio wiąże się z mniejszą częstotliwością czyszczenia sprzętów i linii produkcyjnych. Mniejsza ilość odpadów niebezpiecznych wynika również z redukcji ilości niepełnowartościowych i niezgodnych jakościowo towarów i wyrobów.

Ilość wytwarzanych odpadów innych niż niebezpieczne w poszczególnych oddziałach Grupy jest zależna od wielu czynników, takich jak wielkość produkcji, sytuacje awaryjne, remonty i modernizacje, czynności związane z utrzymaniem czystości biologicznej. Na podstawie kompletu wszystkich danych określono, że realizacja celów i zadań ukierunkowana na dbałość o środowisko naturalne została osiągnięta. Monitorowanie ilości oraz sposobu gospodarowania odbywa się w sposób ciągły.

W roku 2023 – w związku ze zmniejszeniem wielkości produkcji – odnotowano spadek wytworzenia odpadów innych niż niebezpieczne w FFiL Śnieżka SA.

FFiL Śnieżka SA bierze udział w tworzeniu i utrzymaniu systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań wprowadzonych na rynek. Proces ten odbywa się zgodnie z wymaganiami prawnymi.

Spółka zmniejsza również swój negatywny wpływ na środowisko poprzez segregację odpadów. Posegregowane odpady, np. makulatura, są sprzedawane podmiotom zewnętrznym.

Grupa Śnieżka wdraża wytyczne dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym. W 2023 roku prowadziła działania mające na celu zwiększanie ilości odzyskanych surowców. Spółki Grupy wdrożyły segregację odpadów oraz selekcjonowanie materiałów według możliwości ich przetworzenia.  W części Dobre Praktyki opisanych zostało kilka działań wdrożonych w 2023 roku w zakresie redukcji i zawracania obiegu odpadów.

  • Dobra praktyka

    W 2023 roku w FFiL Śnieżka SA kontynuowano segregację odpadów komunalnych. W ramach projektu pod nazwą „Nie mieszaj!” wprowadzono segregację odpadów komunalnych na pięć frakcji: tworzywa sztuczne i metale, papier, szkło, odpady biodegradowalne oraz odpady zmieszane. Duże zaangażowanie pracowników w akcję „Nie mieszaj!” pozwoliło zredukować w roku 2023 ilości odpadów komunalnych przekazywanych na składowiska odpadów o 52%.

     

    Spółka ma również podpisaną umowę z organizacją zajmującą się odzyskiem odpadów, która organizuje szkolenia w szkołach i przedszkolach, a także przygotowuje broszury informacyjne – pozwala to na współuczestniczenie w prowadzeniu kampanii edukacyjnych.

  • Dobra praktyka

    W 2023 roku FFiL Śnieżka SA przystąpiła do programu RafCycle, który umożliwia wytwarzanie nowych materiałów poprzez recykling odpadów z etykiet samoprzylepnych. Oferowana przez producenta papieru etykietowego, firmę UPM Raflatac, usługa polega na odbieraniu od spółki odpadów, a następnie – dzięki desilikonizacji – przetwarzaniu ich na masę papierową, a w dalszej kolejności ponownie na papier. W IV kwartale 2023 roku FFiL Śnieżka SA przekazała do RafCycle ponad 3,5 tony (11 palet) odpadu z etykiet samoprzylepnych.

     

    Tuleje (gilzy) po folii paletowej są w Spółce zbierane i przekazywane do firm recyklingowych. W 2023 roku do lokalnej firmy przekazano 12,5 tony gilz, które zostały użyte do ponownego nawinięcia na nią produktów.

     

    Śnieżka SA zakupiła niszczarkę do kartonów. Odpowiednio pocięte kartony zostały wykorzystane jako wypełnienie do pakowania wyrobów wysyłanych do klientów detalicznych. Wdrożenie tego rozwiązania pozwoliło na redukcję zużycia papieru i odpadów makulaturowych.