Kryteriami doboru surowców w Grupie Śnieżka są ich jakość, spełnianie oczekiwanych parametrów, dostępność na rynku oraz wpływ na otoczenie. Grupa, wybierając dostawców kluczowych surowców, bierze pod uwagę kwestie ESG – m.in. czy firma przestrzega praw pracowniczych i praw człowieka, czy podejmuje działania minimalizujące jej wpływ na środowisko oraz w jaki sposób produkuje surowce.

Podstawowe grupy surowców wykorzystywane do produkcji w spółkach Grupy Śnieżka

  • które wiążą pigmenty i wypełniacze ze sobą oraz z podłożem. Od substancji powłokotwórczych, ich charakteru i ilości, zależą parametry wytrzymałościowe i użytkowe produktów Grupy Śnieżka.
  • to m.in. woda lub rozpuszczalniki (np. benzyna czy ksylen). Rozcieńczalniki wpływają m.in. na konsystencję wyrobu, czas wysychania i zapach.
  • dzięki nim farby mają odpowiedni kolor, siłę krycia i mogą być odporne na warunki atmosferyczne czy czynniki chemiczne. Pigmenty mogą też spełniać funkcje ochronne, np. antykorozyjne. Najpopularniejszym pigmentem w Grupie Śnieżka jest biel tytanowa.
  • zapewniają odpowiednią konsystencję wyrobów w czasie przechowywania i późniejszą ich aplikację. Od zagęstników zależy np. łatwość rozprowadzania farby.
  • to różnego rodzaju środki chemiczne stosowane przez Grupę Śnieżka ze względu na proces technologiczny, przydatność i jakość produktów. Niektóre substancje pomocnicze dodatkowo nadają farbom specjalne, charakterystyczne cechy.
  • które wpływają na grubość, fakturę i połysk powłoki.
  •  plastikowe, metalowe oraz papierowe

Surowce wykorzystywane w Grupie Śnieżka w 2023 roku

Sniezka-sklad-farby_rowne czesci Sniezka-sklad-farby_rowne czesci
  • Dobra praktyka

    Opakowania pomocnicze, w których surowce trafiają do zakładów FFIL Śnieżka SA, tzw. mausery 1000 l, kwalifikują się jako opakowania zwrotne. Są one albo odsprzedawane dostawcom, albo utrzymywane jako opakowanie do magazynowania czasowego i późniejszej sprzedaży. W 2023 roku 53% mauserów 1000 l trafiło z powrotem do dostawców.