Zrównoważone opakowania

  • Cele Strategii zrównoważonego rozwoju

    Cele strategiczne:

    • Wykorzystanie opakowań zawierających w składzie określony % surowca pochodzącego z recyklingu

    Cele operacyjne na rok 2023:

    • 5% masy opakowań z tworzyw sztucznych pochodzi z recyklingu
    • Wybór opakowań metalowych posiadających minimum 50% udziału surowca z recyclingu
  • Cele Strategii zrównoważonego rozwoju

    Realizacja celów:

    • Ponad 5% masy opakowań z tworzyw sztucznych pochodzi z recyklingu
    • Opakowania metalowe w 21% były wykonane z surowca z recyclingu

Grupa Śnieżka świadomie i strategicznie zarządza kwestią opakowań, które traktowane są jako integralna część produktów wprowadzanych na rynek. Przestrzega także polskich oraz europejskich standardów i dąży do wykorzystania opakowań zawierających surowce pochodzące z recyklingu. Decyzje o wyborze opakowań poprzedzają staranne analizy i testy.

Opakowania plastikowe, zakupione przez FFiL Śnieżka SA w 2023 roku, zawierały co najmniej 5% materiału z recyklingu. W sposób szczególny do realizacji celu operacyjnego przyczyniła się marka MAGNAT. Farby MAGNAT #kolorLove sprzedawane są w 2,5 l opakowaniu z 40% udziałem materiałów z recyklingu, a w 2023 roku prowadzone były prace zmierzające do wprowadzania tych opakowań także w innych produktach (np. MAGNAT Be Eko, MAGNAT Kolor Love, MAGNAT Passion, Śnieżka Akryl-Putz). Opakowania plastikowe zastąpiły opakowania metalowe w przypadku 10 litrowych opakowań farb białych MAGNAT Non Reflex  i  MAGNAT Ceramic.

Jednocześnie w 2023 roku Spółka zrealizowała częściowo cel dotyczący opakowań metalowych. Pełne spełnienie celu nie było możliwe z jednej strony ze względu na warunki geopolityczne, a z drugiej – na użycie innego rodzaju blachy do produkcji opakowań (zmiana ta uniemożliwia utrzymanie przez dostawców opakowań metalowych wysokiego % surowca z recyklingu).  Blacha przeznaczona do produkcji opakowań w FFiL Śnieżka SA w 2023 roku zawierała – zgodnie z deklaracjami producentów – 21% udział surowców z recyklingu.

Zgodnie z wymogami prawnymi, Śnieżka bierze udział w tworzeniu i utrzymywaniu systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań wprowadzonych.